Tréneri i ostatní športoví odborníci, ktorí do 31.12.2016 vykonávali svoju športovú činnosť ako SZČO k 1.1.2017 nadobudli zo zákona automaticky status podnikateľ a to bez ohľadu na to, či si splnili evidenčnú oznamovaciu povinnosť voči ministerstvu školstva v lehote do 28.2.2017 ustanovenej v § 106b ods. 1 Zákona o športe.
Stanovisko k právnej úprave statusu športových odborníkov ako podnikateľov od účinnosti novely č. 354/2016 Z.z. Zákona o športe (od 1.1.2017).
Úpravu statusu športových odborníkov, ktorí mali k 31. decembra 2016 status samostatne zárobkovo činnej osoby (ďalej len “SZČO”), rieši prechodné ustanovenie novely Zákona o športe, vykonanej zákonom č. 354/2016 Z. z. s účinnosťou od 1. januára 2017, a to konkrétne § 106b ods. 1, ktorý znie:
“Športový odborník, ktorý je samostatne zárobkovo činnou osobou podľa predpisov účinných do 31. decembra 2016, sa považuje za podnikateľa podľa predpisov účinných od 1. januára 2017. Športový odborník podnikateľ písomne oznámi ministerstvu školstva údaje podľa § 80 ods. 6 písm. h) najneskôr do 28. februára 2017.”.
Prvá veta § 106b ods. 1 novely Zákona o športe jednoznačne ustanovuje, že ak športový odborník mal do 31. decembra 2016 status SZČO, tak od 1. januára 2017 “sa považuje za podnikateľa” (tento právny následok spočívajúci v zmene statusu nastáva bez ďalšieho automaticky priamo zo zákona). Toto prechodné ustanovenie upravuje pravidlo, podľa ktorého sa, vzhľadom na zmenu právnej úpravy, bude posudzovať status športových odborníkov, ktorí vykonávali do zmeny právnej úpravy činnosť športového odborníka v postavení SZČO. Ich postavenie sa k 1. januáru 2017 ex lege (zo zákona) mení na status "podnikateľa" podľa Zákona o športe. Týmto športovým odborníkom ostáva naďalej to isté “IČO”, pod ktorým môžu kontinuálne vystavovať faktúry za vykonávanie ich športovej činnosti spravidla formou poskytovania služieb športového odborníka.
Druhá veta § 106b ods. 1 novely Zákona o športe upravuje iba organizačno-technickú a evidenčnú rovinu prechodu zo statusu SZČO do statusu podnikateľa, ktorej cieľom je, aby sa štát a jeho orgány, ktoré vedú príslušnú evidenciu, "dozvedeli o týchto osobách" (športových odborníkoch - podnikateľoch) a aby v primeranom čase boli tieto informácie zverejnené aj v informačnom systéme športu (ďalej len ”IS športu”), odkiaľ budú tieto údaje využívané napr. Sociálnou poisťovňou, ktorá vymeriava poistné športovým odborníkom - podnikateľom. Uvedené oznámenie však nemá nijaký vplyv na zmenu ich statusu, ktorý sa na základe prvej vety § 106b ods. 1 zmenil zo zákona k 1. januáru 2017. Ide o oznamovaciu povinnosť bez ustanovenia sankcie v § 95 alebo 96 Zákona o športe, za jej nesplnenie, nič to však nemení na skutočnosti, že športový odborník je podnikateľom aj v takom prípade, že túto povinnosť v ustanovenej lehote nesplnil. Od 1. marca 2017 nenastala žiadna nová právna situácia.
Odporúčame všetkým športovým odborníkom, ktorých sa to týka (ktorí vykonávali činnosť športového odborníka do 31. decembra 2016 ako SZČO) oznámiť na MŠVVaŠ SR, hoci aj dodatočne, ich zámer vykonávať kontinuálne činnosť športového odborníka ako podnikanie s poukazom na § 106b ods. 1 Zákona o športe a toto oznámenie v kópii použiť aj vo vzťahu k Sociálnej poisťovni na deklarovanie statusu podnikateľa, v ktorom chce nepretržite aj po zmene právnej úpravy vykonávať inú samostatne zárobkovú činnosť športového odborníka.[1]
Zastávame názor, že podnikateľov, ktorí neoznámili do 28. februára 2017 skutočnosť, že naďalej podnikajú, nemožno posielať na jednotné kontaktné miesta (JKM), nakoľko v pôsobnosti JKM je poskytovanie súčinnosti pre (nových) športových odborníkov, t. j. pre tých, ktorí chcú začať podnikať až po 1. januári 2017, čiže pre tých, ktorí do 31. decembra 2016 nemali postavenie SZČO.
Podľa § 6 ods. 2 zákona o športe oprávnenie na výkon činnosti športového odborníka, vrátane trénera, vzniká dňom zápisu športového odborníka do registra fyzických osôb v športe. Táto povinnosť platí od 1. januára 2016 a nie je viazaná na platnosť živnostenského oprávnenia ani na podnikanie.
Je potrebné si predstaviť, že pre to, aby športový odborník mohol vykonávať činnosť musí prejsť v podstate dvomi nezávislými fázami procesu a to:
Z uvedeného vyplýva, že všetci športoví odborníci mali byť už od 1. januára 2016 postupne zapísaní v IS športu, respektíve v IS národného športového zväzu,[3] a to bez ohľadu na to, či podnikali na základe živnostenského oprávnenia alebo boli zamestnaní, prípadne boli dlhší čas bez akejkoľvek zmluvy.
Ďalším možným aspektom prechodného obdobia, ktoré je komplikované neúplnou funkčnosťou jednotlivých častí IS športu vrátane problematickej synchronizácie údajov so zväzmi, je, že nie je možné vylúčiť, že v prípade niektorých športových odborníkov registrácia už prebehla, a to v závislosti od toho, v akom športe pôsobia. V tomto smere je dôležité, či športový odborník má príslušnosť k nejakej športovej organizácii, ktorá je členom národného športového zväzu, ktorý už má zosynchronizované údaje svojho zväzového IS s IS športu. V prípade, ak športový odborník pôsobí v nejakom športovom klube, je vysoko pravdepodobné, že príslušný národný športový zväz, ktorého je športový klub členom, už športového odborníka eviduje v zväzovom IS, pretože zväzy mali podľa zákona o športe povinnosť do 31. marca 2016 zverejniť povinné údaje na svojom webovom sídle, alebo vo svojom IS. Povinnosť zverejňovať údaje takýmto spôsobom majú dovtedy, kým nebude funkčný IS športu a týmto zverejnením je aj splnená povinnosť športového odborníka, vykonávať činnosť ako zapísaný v IS športu.
Situácia je ale odlišná, ak osoba nemá ako športový odborník príslušnosť k žiadnej športovej organizácii, a túto činnosť chce vykonávať samostatne (napr. poskytuje služby rekreačným, amatérskym alebo aj profesionálnym športovcom ako kondičný tréner) bez akéhokoľvek spojenia so športovou organizáciou. V takom prípade športového odborníka do IS športu zapisuje MŠVVaŠ SR na žiadosť športového odborníka.
Poznámky pod čiarou: