Útvar inšpekcie biologickej bezpečnosti Slovenskej inšpekcie životného prostredia vznikol v súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a vykonáva štátny dozor nad používaním genetických technológií, geneticky modifikovaných organizmov a kontrolu environmentálneho označovania výrobkov. Aktívne spolupracuje napr. s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavnom poľnohospodárskym, Ústavom molekulárnej biológie SAV, Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave, Komisiou pre biologickú bezpečnosť.
V roku 2010 vykonali inšpektori útvaru spolu 377 kontrol, z toho 245 z nich sa týkalo dodržiavania povinností používateľov genetických technológií (GT) a geneticky modifikovaných organizmov (GMO). Z uvedeného počtu 245 kontrol bolo 211 zameraných na tzv. zámerné uvoľňovanie geneticky modifikovaných organizmov (v životnom prostredí, v akváriách) a 34 v uzavretých priestoroch. Ostatných 132 kontrol bolo zameraných na oblasť environmentálneho označovania výrobkov.
Výsledky kontroly týkajúcej sa genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov
Z celkového počtu 245 kontrol bolo zistených 7 prípadov, kedy boli porušené povinnosti používateľov GT a GMO. Uložené boli 3 pokuty v celkovej výške 4.320 Eur a právoplatnosť nadobudlo 5 opatrení na nápravu zistených nedostatkov. Počet pokút a ich výška nemusí byť konečná, pretože zatiaľ neboli skončené všetky správne konania o uložení pokuty.
Inšpektori sa zamerali aj na kontrolovanie pokusného zavádzania 19 druhov geneticky modifikovanej kukurice a jednej odrody cukrovej repy na experimentálnych pracoviskách, a to od ich dovozu na územie Slovenskej republiky, cez sejbu až po zber a uskladnenie. Vykonaných bolo celkovo 74 kontrol zavádzania geneticky modifikovaných organizmov do životného prostredia, pričom neboli zistené žiadne porušenia predpisov.
Inšpektori, okrem kontroly geneticky modifikovanej kukurice a cukrovej repy, odoberali aj vzorky repky, sóje a zemiakov (spolu 164 vzoriek rastlinného materiálu) a ani v tomto prípade neboli zistené žiadne porušenia predpisov. Analýzu vzoriek vykonával Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.
Kontrola bola zameraná aj na zistenie výskytu geneticky modifikovaných akváriových rýb Danio rerio u predajcov akváriových rýb, akváriových potrieb a u predajcov s podobnou obchodnou činnosťou. Ryby kontrolovali vizuálne a preverením dokumentácie o ich pôvode. V prípade podozrenia inšpektori využívali svetlo príslušnej vlnovej dĺžky, pri ktorej sa produkt cudzieho génu najčastejšie prejavuje. Celkovo inšpektori vykonali 114 kontrol, tiež s negatívnym výsledkom.
Výsledky kontroly environmentálneho označovania výrobkov
V tejto oblasti inšpektori vykonali 132 kontrol, ktoré boli zamerané na 12 rôznych výrobkových skupín v rôznych predajniach, nákupných strediskách alebo iných miestach. Ani v tejto oblasti neboli zistené porušenia zákona.
Záver
Na základe vykonaných kontrol a ich vyhodnotenia možno konštatovať, že úroveň biologickej bezpečnosti v Slovenskej republike je porovnateľná s vyspelými krajinami Európskej únie.
Zdroj:
www.sizp.sk