logologo_small

Krátka správa zo študijného pobytu v Medzinárodnej organizácii práce

piatok, 01.06.2012|Posledná aktualizácia 19.10.2019 15:18
Autor: Andrej Poruban

Autor približuje študijný pobyt, ktorého sa zúčastnil v Medzinárodnej organizácii práce v Ženeve.

V dňoch 29. februára 2012 až 1. marca 2012 som absolvovalštudijný pobyt v sídle Medzinárodnej organizácie práce (MOP) v Ženeve,ktorý každoročne organizuje Inštitút pracovného práva Fakulty práva belgickej KatholiekeUniversiteit Leuven v spolupráci s Medzinárodným inštitútom prepracovné štúdie Medzinárodnej organizácie práce. Pobyt bol určený primárne preštudentov práva uvedenej belgickej univerzity. Participovali na ňom aj masterštudenti medzinárodného a európskeho pracovného práva z Tillburg LawSchool a poslucháči ekonomického programu vysokej školy Lessius Antwerpen.Takmer tridsiatku účastníkov, ktorá pochádzala až z desiatich krajín,viedli nestor európskeho pracovného práva prof. Roger Blanpain a vedúci Inštitútupracovného práva KU Leuven prof. Frank Hendrickx.

Medzinárodná organizácia práce je celosvetovou špecializovanou organizáciou, ktorá bola založená dňa 28. júna 1919mierovou zmluvou z Versailles. Po vzniku Organizácie spojených národov k nejbola pripojená. Unikátna tripartitná štruktúra pozostávajúca zo zástupcovzamestnávateľov, reprezentantov zamestnancov a vlád členských štátov, ktorýchje v súčasnosti 184, jej garantuje unikátne postavenie v rámci medzinárodnéhopráva. Jej zámerom je presadzovať sociálnu spravodlivosť, rešpektovanieľudskosti, politických, hospodárskych a sociálnych práv. Svojou pracovnoprávnoua sociálnou agendou výrazne ovplyvňuje aj pracovné právo Európskej únie,ako aj národné právne poriadky, vrátane slovenského. K dnešnému dňu boloMOP prijala 189 dohovorov a 201 odporúčaní. Dohovory sú v duchuViedenského dohovoru o zmluvnom práve multilaterálne medzinárodné zmluvyprezidentskej povahy. Predkladá sa v nich „ideálna“ úprava vymedzenýchsociálnych vzťahov. Ich ratifikácia však nie je obligatórna. Od dohovorov saodlišujú odporúčania, ktoré nie sú záväzné, a predstavujú metódy aprostriedky usporiadania sociálno-pracovných záležitostí.

Organizátori tento rok pripravili bohatý program pozostávajúci z pätnástichprednášok na aktuálne témy, ktoré zastrešovali jednotlivé útvary a pracoviská MOP.So svojimi príspevkami vystúpili aj zástupcovia Medzinárodnej organizáciezamestnávateľov (IOE) i Medzinárodnej konfederácie odborových zväzov(ITUC). Za najzaujímavejšie prednášky považujem tie, ktoré sa týkali konceptudôstojnej práce (decent work), pohľadu MOP na slobodu združovania a boj protineformálnej ekonomike a uplatňovania pracovnoprávnych ustanovení v obchodnýchdohodách. Zamestnanci MOP priblížili aj pozadie prijímania zatiaľ poslednéhodohovoru č. 189 o osobách zamestnaných v domácnosti (domesticworkers) z roku 2011, ako i hlavnú iniciatívu na najbližšie obdobie,ktorou je zabezpečovanie základnej úrovni sociálnej ochrany zamestnancov. Samozrejmosťoubol aj prístup do knižnice MOP a možnosť využiť jej služby. Okremodborného scenára bol zabezpečený aj sprievodný program, ktorý pozostával z návštevyOrganizácie spojených národov a recepcie u stáleho predstaviteľaBelgického kráľovstva pri OSN. 

Medzinárodná organizácia práce poodhalila svoje praktické fungovanie.Napriek určitej ťažkopádnosti pri presadzovaní svojej agendy, ktorá musíbyť prijímaná v zhode so všetkými partnermi tripartity, jej stále patrípopredné miesto pri tvorbe základných pracovnoprávnych štandardov. Neprekvapípreto, že je inšpiráciou aj pre Európsku úniu. Ako prezradil jeden z prednášajúcich:tým, čo sa objaví na pôde MOP, sa do roka začne zaoberať aj Únia. Ale nielenpreto sa oplatí sledovať jej aktivity.

(autor jeinterným doktorandom Katedry pracovného práva a práva sociálneho zabezpečeniaPrávnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a advokátskym koncipientom)

Andrej Poruban
Mohlo by vás zaujímať

Novela Zákona o športe - výkrik parlamentu do tmy! (diskusná relácia)

7.9.2020

Osobitné východisko športu 1 - "Iný pracovnoprávny vzťah"

20.4.2020

Jozef Mihál: Na tzv. balíček prvej pomoci majú nárok kluby aj profesionálni športovci

7.9.2020

Športové poukazy vs. príspevok na športovú činnosť podľa Zákonníka práce (otázky a odpovede)

19.10.2019

Informácia o medzirezortnom pripomienkovom konaní k návrhu na uzavretie dohovoru Rady Európy č. 218 Slovenskou republikou

19.10.2019

Charta Organizácie Spojených národov

23.10.2019

Dohovor Rady Európy o integrovanom prístupe k ochrane, bezpečnosti a usporiadateľským službám na futbalových zápasoch a iných športových podujatiach (CETS 218) - slovenské znenie dohovoru

19.10.2019

Zásadné pripomienky UčPS uplatnené k návrhu zákona o športe

12.4.2020

Dohovor Rady Európy o manipulácii športových súťaží (18.9.2014)

27.3.2022

ROZHOVOR hráčskej asociácie hokeja s Petrom Sepešim (úplné znenie)

4.1.2020

Slovenská republika v stredu 27. júna 2018 popísala ako v poradí 33. členský štát Rady Európy Dohovor Rady Európy č. 215 o manipulácii športových súťaži.

23.10.2019

Návrh na podpis Dohovoru Rady Európy o manipulácii športových súťaží

26.3.2022

Projekt prípravy “Nového zákona o športe” - projekt, ktorý sa môže stať vzorom

31.7.2020

Územie Štátu Izrael z pohľadu medzinárodného práva verejného [Diplomová práca]

23.10.2019

JE PROFESIONÁLNY ŠPORTOVEC INÝ ZAMESTNANEC AKO BEŽNÝ ZAMESTNANEC?

23.10.2019