logologo_small

Osobné údaje cestujúcich pocestujú do USA

pondelok, 23.04.2012|Posledná aktualizácia 19.10.2019 15:18
Autor: EurActiv.sk

Poslanci Európskeho parlamentu odobrili dohodu s USA o zasielaní osobných záznamoch cestujúcich z Európskej únie v leteckej doprave.Po rokoch naťahovanie je tak známy právny rámec, ktorý stanovuje podmienky, za akých k nim môžu mať americké úrady prístup.Zdroj: EurActiv.sk

Väčšina členov Európskeho parlamentu odobrila revidované znenie dohody o zdieľaní osobných dát s americkými úradmi (Passenger Name Record, PNR). Americká strana napríklad súhlasila, že po uplynutí 6 mesiacov bude osobné údaje (meno a kontaktné údaje) kódovať, čiže k nim bude mať prístup menší počet ľudí.

Dáta sa budú uchovávať po dobu 5 rokov, potom prejdú do tzv. „spiacej databázy“, kde sa budú prístupné ešte ďalších 5 rokov. Hlasovanie v Európskeho parlamentu bolo poslednou prekážkou, po tom, čo dal dohode zelenú výbor pre občianske slobody a aj členské štáty.

Eurokomisárka pre vnútorné veci Cecilia Malmstöm vyhlásila, že dohoda ponúka silnejšiu ochranu pre právo občanov na súkromie a aj viac právnej istoty pre letecké spoločnosti.

„Zároveň plne spĺňa bezpečnostné požiadavky Spojených štátov a EÚ. Údaje o pasažieroch, ktorí cestujú do USA budú využívané na boj proti vážnym cezhraničným zločinom a terorizmu“, uviedla vo vyhlásení.

Súhlas Európskeho parlamentu predstavuje posun oproti minulosti, kedy sa europoslanci netajili veľkou nechuťou zdieľania citlivých informácií so Spojenými štátmi americkými.

Inštitúcie Európskej únie sa päť rokov dohadovali s USA o novom znení dohody, ktoré je menej invazívne pokiaľ ide o zásah do súkromia. Hlavnou obavou boli neopodstatnené zadržania na bez týchto údajov.

Pred odletom každého lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických musia leteckí prepravcovia poskytnúť americkým úradom všetky údaje o pasažieroch, ktoré majú k dispozícií a ktoré získali pri predaji letenky: meno, adresa, čísla platobných kariet, číslo sedadla, ale nepriamo aj údaje, ktoré sa dajú vyčítať z toho, čo si človek objedná pre konzumáciu na palube lietadla (informácie o zdravotnom stave alebo náboženskej príslušnosti).

Kritici tvrdia, že takéto údaje doteraz nepomohli americkým úradom k zatknutiu podozrivých kriminálnikov alebo teroristov. Ministerstvo vnútornej bezpečnosti ale trvá na tom, že údaje sú pre ich vyšetrovania potrebné.

Pozície:

Guy Verhofstadt, líder skupiny liberálov v Európskom parlamente (ALDE), kritizuje dohodu za to, že nespĺňa európske štandardy ochrany súkromia.

„Liberáli a demokrati sú presvedčení, že táto nová dohoda nespĺňa minimálne kritériá nastienené Parlamentom v roku 2011 ako aj to, že nie je v súlade s legislatívou EÚ o ochrane súkromia“.

Sophie in´t Veld, holandská liberálna europoslankyňa sa v konečnom štádiu dištancovala od svojej správy, ktorou dohoda PNR prešla Parlamentom. „V politike robíme kompromisy ale o niektorých veciach ako sú základné práva a právo EÚ sa nevyjednáva. Zdá sa, že Európsky parlament verí, že transatlantické vzťahy sú dôležitejšie ako základné práva občanov EÚ“.

„Je sklamaním, že po 9 rokoch vyjednávania s našimi blízkymi priateľmi a spojencami – USA – sme dosiahli dohodu, ktorá je prijateľná len pre tesnú väčšinu tohto Parlamentu."

„Som veľmi rád, že po zlyhaní pred dvomi rokmi, PNR v Európskom parlamente jasne prešiel“, hovorí slovenský europoslanec Peter Šťastný (SDKÚ-DS, EĽS). „K takej citlivej téme budú vždy výhrady ohľadom ľudských práv a občianskych slobôd, ale jasná väčšina (o takmer 200 hlasov) potvrdzuje, že táto dohoda je dobrá a prijateľná.

„Treba si uvedomiť, že USA sú hlavným terčom teroristov, a tiež krajinou v prvej línii v boji proti terorizmu. Znášajú najväčšie výdavky aj najväčšie obete. Boj proti terorizmu je aj našou prioritou a USA sú naším najbližším spojencom a priateľom. Takáto spolupráca je kľúčová hlavne v prevencii, aby sa v budúcnosti neopakovali také tragické udalosti ako New York, Madrid či Londýn.“

Čítajte viac na EurActiv.sk


Zdroj: EurActiv.sk
EurActiv.sk
Mohlo by vás zaujímať

EK navrhne flexibilnejšiu ochranu autorských práv

19.10.2019

Slovensko predsedá výboru OBSE

19.10.2019

Úrad na ochranu osobných údajov sa pustil do Komisie kvôli databáze Eurodac

19.10.2019

MŽP: Slovensko reaguje na žalobu EK, novela zákona o odpadoch preberá smernicu

19.10.2019

Rusko vstúpilo do WTO

19.10.2019

Colníci vlani zadržali 115 miliónov falzifikátov

19.10.2019

Jednotný patent blokuje tentokrát Európsky parlament

19.10.2019

Výbory EP potopili dohodu ACTA

19.10.2019

Komisia žiada od Googlu ústupky a ponúka zmier

19.10.2019

Polovica Európanov „kradne“ softvér

19.10.2019

Komisia chce zvýšiť bezpečnosť internetu pre deti

19.10.2019

Komisia sa snaží zachrániť dohodu ACTA

19.10.2019

Podpora výskumu v EÚ má mať etické limity

19.10.2019

Kvóty pre ženy sú nutné zlo

19.10.2019

Americký lobing k reforme ochrany údajov bol úspešný

19.10.2019