logologo_small

Slovensko predsedá výboru OBSE

streda, 06.02.2013|Posledná aktualizácia 19.10.2019 15:22
Autor: EurActiv.sk, Spracoval: UčPS tím

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe má význam ako platforma na rozširovanie európskej agendy do priestoru organizácie, myslí si slovenská veľvyslankyňa pri medzinárodných misiách vo Viedni Oľga Algayerová. Aktuálne ukrajinské Predsedníctvo OBSE má ambíciu napomôcť novej kvalite a uznaniu OBSE ako regionálnej bezpečnostnej organizácie.

                                                                                                        Zdroj: EurActiv.sk

Slovensko si Ukrajina vybrala ako krajinu, ktorá má v roku 2013 predsedať Ekonomicko-environmentálnemu výboru. Každá z troch dimenzií OBSE má svoj výbor, ďalšie dva sú politicko-vojenský (predsedá Turecko) a ľudsko-právny (predsedá Srbsko). 

Na rozdiel od Európskej únie, v OBSE neprejde ministerské rozhodnutie bez tohto, aby sa na ňom dohodli všetci členovia bez výnimky. Každá krajina má právo veta, a to v oveľa heterogénnejšom spoločenstve, než je EÚ. Oľga Algayerová, ktorá za Slovensko aktuálne vedie rokovania jedného z výborov, hovorí, že koordinácia medzi členskými štátmi EÚ funguje aj v OBSE. 

Dynamike organizácie pomáhajú aj prípadné dohody a vzťah medzi USAa Ruskom ako najväčšími členskými krajinami. 

„S 57 krajinami je náš dialóg náročnejší, ale iná bezpečnostná platforma v tomto priestore nie je“, vysvetľuje veľvyslankyňa. „Ďalší zmysel OBSE vidím v tom, že tam, kde sa to dá, rozširujeme európske agendy do priestoru OBSE.“

Každá predsednícka krajina sa snaží vo svojej oblasti mať čo najviac ministerských rozhodnutí. Tie sa prijímajú na ministerských radách každý rok v decembri a sú najvyšším politický záväzkom.

Ukrajina udáva témy

Vo politicko-vojenskej dimenzii je pre Ukrajincov dôležitá téma kontroly konvenčného zbrojenia a odzbrojenia. Organizácia bude reagovať aj na vývoj vo svojom okolí. Na budúci rok sa stiahnu z Afganistanu jednotky ISAF. V rámci preventívnej diplomacie by OBSE mala vypracovať scenáre pre prípadné nové hrozby, ktoré s odchodom Aliancie súvisia. V agende kontroly konvenčných ozbrojených síl v Európe je Slovensko aktívne. Spolu s partnermi z NATO usiluje, o pokrok najmä v súvislosti so suspendaciou plnenia Zmluvy o konvenčných ozbrojených silách v Európe zo strany Ruska v roku 2007. 

Ukrajinské predsedníctvo sa v ľudskoprávnej oblasti, v ktorej na posledných dvoch ministerských radách neboli prijaté žiadne závery, chce prioritne venovať obchodovaniu s ľuďmi a ich pašovaniu. Ide o oblasť, v ktorej napríklad EÚ nedávno využila posilnené právomoci z Lisabonskej zmluvy v trestných veciach a prijala smernicu upravujúcu niektoré aspektov boja proti obchodovaniu s ľuďmi a podpore obetí. 

Pre Slovensko sú z tejto dimenzie dôležité napríklad otázky menšín a Rómov. Vysoký komisár OBSE pre menšiny, Knut Vollebaek, so Slovenskom v roku 2009 napríklad konzultoval otázku nášho jazykového zákona v zmysle jeho súladu s medzinárodnými záväzkami.

„Slovenský výbor“

Témami ekonomicko-environmentálneho výboru, ktorú má teraz pod palcom Slovensko, bude hlavne energetický a environmentálny rozmer bezpečnosti a stability. „Ukrajina zadefinovala priority a na nás je, aby sme v rámci nich nadväzovali dialóg, otvárali témy, neformálne zisťovali názory jednotlivých krajín“, opisuje veľvyslankyňa. 

Pod tento výbor spadá aj oblasť boja proti korupcii a dobrého vládnutia (good governance). OBSE nedávno revidovala svoje usmernenia s osvedčenými postupmi pre boj s korupciou. 

Každoročne sa pod patronátom výboru koná jedno veľké fórum, tento rok to bude v septembri v Prahe s témou: „Zvyšovanie stability a bezpečnosti: Zlepšovanie environmentálnej stopy energetických aktivít v regióne OBSE“.

Slovenské predsedníctvo by mohlo mať podľa veľvyslankyne ambíciu venovať sa téme ochrany energetickej infraštruktúry, teda energetických zdrojov (okrem jadrových elektrární). Podobnú tému spracúva aj protiteroristická jednotka v rámci politicko-bezpečnostného výboru z hľadiska ochrany infraštruktúry pred teroristickými a kybernetickými útokmi.


Čítajte viac na EurActiv.sk

Zdroj: EurActiv.sk
EurActiv.sk, Spracoval: UčPS tím
Mohlo by vás zaujímať

Sponzoring a šport

19.10.2019

Právne postavenie hráčov

19.10.2019

Podporte zachovanie 2 % dane

23.10.2019

ESĽP: Rozhodnutie v prípade Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. proti SR

23.10.2019

MS SR: Zákon o znalcoch má znížiť súdne prieťahy

23.10.2019

Stanovisko NBS ku škodám na čelnom skle spôsobených kameňom vymršteným spod kolies iného motorového vozidla

23.10.2019

ESĽP: Rozsudok z 9. júla 2013 v prípade Untermayer proti SR

23.10.2019

ESĽP: Rozhodnutie v prípade Fehér proti Slovenskej republike a Dolník proti Slovenskej republike

23.10.2019

Poplatky za vedenie úverových účtov končia

23.10.2019

Advokáti budú mať nižšie odmeny zo štátneho rozpočtu

23.10.2019

Legislatívna rada vlády schválila návrh reformy súdnych pravidiel

19.10.2019

ESĽP: Rozsudok v prípade Vrabec a ďalší proti Slovenskej republike

19.10.2019

​Blíži sa termín povinnosti zverejňovania špecifikácie prijatého podielu zaplatenej dane z príjmov PO a FO

19.10.2019

Marenie výkonu rozhodnutia pri výchove maloletých môže byť trestným činom

19.10.2019

Slovensko sa pripojilo k Schengenskému informačnému systému druhej generácie

19.10.2019