logologo_small

DOHOVOR RADY EURÓPY V BOJI PROTI MANIPULÁCII ŠPORTOVÝCH PODUJATÍ – PROCES PODPISU ZA SR A JEHO POSTUPNÁ IMPLEMENTÁCIA V PODMIENKACH SR

štvrtok, 11.05.2017|Posledná aktualizácia 25.3.2022 23:39
Autor: Mgr. Peter Dedík, PhD. Mgr. Jakub Čavoj, Spracoval: UčPS tím

Príspevok sa zaoberá problematikou manipulácie športových podujatí a snahami vysporiadať sa s týmto negatívnym javom. Obsahuje poznatky získané praxou a účasťou na medzinárodných konferenciách. Taktiež pospisuje vplyv nedávno prijatej novely zákona o hazardných hrách a návrhy ďalších možností ako efektívnejšie bojovať s týmto problémom.

The Council of Europe Convention on the Manipulation of Sports Competitions – 
signature process and its continuous implementation in Slovakia

Mgr. Peter Dedík, PhD.
Manažér integrity futbalu
Slovenský futbalový zväz
E-mail: peter.dedik@futbalsfz.sk

Mgr. Jakub Čavoj
Asistent integrity futbalu
Slovenský futbalový zväz
E-mail: jakub.cavoj@futbalsfz.sk

Kľúčové slová:
korupcia, match-fixing, zákon o hazardných hrách, dohovor Rady Európy, manipulácia športových podujatí

Key words:
corruption, match-fixing, gambling act, Council of Europe convention, manipulation of sports competitions

Abstrakt:
Príspevok sa zaoberá problematikou manipulácie športových podujatí a snahami vysporiadať sa s týmto negatívnym javom. Obsahuje poznatky získané praxou a účasťou na medzinárodných konferenciách. Taktiež pospisuje vplyv nedávno prijatej novely zákona o hazardných hrách a návrhy ďalších možností ako efektívnejšie bojovať s týmto problémom.

Abstract/Summary:
The article deals with the issue of manipulation of sports competitions and efforts to deal with this negative phenomenon. It includes the knowledge gained by practice and participation at international conferences. At the same time, it describes the influence of the lately approved revision of the gambling act and different kinds of recommendations on how to combat the problem effectively.


ÚVOD

V posledných rokoch pripisujú medzinárodné organizácie čoraz väčšiu dôležitosť podnikať kroky v boji proti manipuláciám športových podujatí, čo možno pripísať nárastu počtu manipulácií a vnímania tohto problému ako globálneho. Dôležitým a efektívnym nástrojom v tomto boji má byť Dohovor Rady Európy o boji proti manipulácii športových podujatí prijatý v roku 2014. Tento dohovor obsahuje komplexné odporúčania aplikovateľné na národnej ako aj medzinárodnej úrovni. Na podporu podpisu tohto Dohovoru organizuje sekretariát Rady Európy regionálne konferencie o danej problematike a v septembri zorganizovali konferenciu v Štrasburgu, na ktorú boli pozvané všetky členské štáty. Účastníkmi týchto konferencií boli aj zástupcovia SR a ich poznatky vám prinášame v nasledujúcom článku.

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA „PROPAGÁCIA A IMPLEMENTÁCIA DOHOVORU“

Najdôležitejšie poznatky z konferencie „Propagácia a implementácia dohovoru“ konanej v Štrasburg v septembri 2016 z medzinárodného pohľadu sú – právny problém týkajúci sa ratifikácie kvôli miešaniu právomocí inštitúcii uvedených v Dohovore a nedostatok odborníkov na túto problematiku. To sa ukazuje ako vážny problém najmä v radoch orgánov činných v trestnom konaní (polícia, prokuratúra) a súdov, pretože pokiaľ osoba nemá základne poznatky o danej problematike, nevie sa s ňou v praxi vysporiadať.

Z pohľadu SR je najpodstatnejšie zistenie, že nič nebráni podpisu Dohovoru našim štátom. Doposiaľ podpísalo Dohovor o manipulácii športových podujatí 28 krajín a 2 krajiny už ho dokonca ratifikovali (Portugalsko, Nórsko).

IMPLEMENTÁCIA DOHOVORU V SLOVENSKEJ REALITE

Do našich zákonov sme implementovali približne 70 percent obsahu Dohovoru, Slovenská republika však doposiaľ nepodpísala uvedený dohovor. V podmienkach SR sa podarilo implementovať návrhy uvedené v Dohovore prostredníctvom viacerých zákonov:

  1. V zákone o športe 440/2015 Z. z. najmä v §94 boli implementované nasledovné návrhy z Dohovoru: disciplinárne konanie vo veci manipulácie športových súťaží v rámci národného športového zväzu nezávisle od vyšetrovania orgánov činných v trestnom konaní, ako aj s tým súvisiaca úzka spolupráca s orgánmi činnými v trestnom konaní za účelom získania relevantných informácií. Implementované boli aj zákazy, ktoré by mali viesť k posilneniu integrity súťaži- zákaz stávkovania pre osoby zainteresované priamo a nepriamo na športovej súťaži a ako aj druh trestu – možnosť zákazu akejkoľvek činnosti spojenej s daným športom / vylúčenie z národného športového zväzu. Zatiaľ sa nepodaril implementovať zákaz akejkoľvek činnosti spojenej so súťažným športom v SR.
  2. V rámci novely Trestného zákona, sa v §336b podarilo zadefinovanie „športovej korupcie“ ako skutkovej podstaty trestného činu. Sprísnili sa tresty spojené s opakovaným a organizovaným ovplyvňovaním výsledkov športových súťaží, zaviedla sa trestno-právna zodpovednosť športových klubov / iných právnických osôb. Upravené bolo aj poskytnutie informácií z vyšetrovania pre potreby disciplinárneho konania národného športového zväzu. Zatiaľ sa v dostatočnej miere nepodarila implementovať ochrana pre osoby oznamujúce match-fixing – „whistlebloweri“.

NOVELA ZÁKONA O HAZARDNÝCH HRÁCH

V NR SR bola v roku 2016 počas novembrovej schôdze schválená novela zákona o hazardných hrách – zákon č. 171/2005. Tuto zmenu vítame ako pomoc v boji proti manipulácii športových podujatí a zachovaniu integrity súťaží.

Boli prijaté zmeny, ktoré sme ako futbalový zväz navrhovali v pripomienkovom konaní – zákaz stávkovania na športové podujatia hráčov do 18 rokov, rovnako sme podporili návrh blokovania nelegálnych (nelicencovaných) stávkových spoločností aj prostredníctvom blokácie ich web stránok a tokov peňazí medzi užívateľmi a nelegálnymi prevádzkovateľmi a vytvorenie regulačného orgánu pre stávkový trh na území Slovenska vrátane „on-line“ stávkových kancelárií.

Z našej praxe vieme, že stávkovanie na zmanipulované športové podujatia sa robí väčšinou prostredníctvom online nelegálnych stávkových spoločností, najčastejšie z Ázie. Tieto neregulované spoločnosti nespolupracujú, a preto je veľmi ťažké zistiť množstvo stavených peňazí na konkrétny zmanipulovaný zápas ich zákazníkom. Rovnako, tým že nepodliehajú žiadnej regulácii nie je možné obmedziť ich ponuku zápasov a stávkových možností.

Sme toho názoru, že zápasy do 18 rokov by nemali byť v stávkovej ponuke. V minulosti sa vyskytli prípady manipulácie zápasov v týchto kategóriách, v ktorých často nejde o veľa a nie sú pod drobnohľadom verejnosti. Súčasne nechceme, aby mladí hráči boli ohrozovaní tlakom manipulátorov zápasov.

Z týchto dôvodov z pohľadu integrity vítame novelu zákona o hazardných hrách, pretože môže byť pomocou v boji proti manipuláciám športových podujatí.

Stále sa však nepodarilo implementovať veľmi dôležité ustanovenia Dohovoru, ktorými sú zamedzenie stávkovaniu na vybrané stávkové príležitosti v rámci súťaže daného športového odvetvia na území SR na podnet národného športového zväzu a v poslednej dobe veľmi často spomínanej kľúčovej požiadavky – vytvoriť národné platformy pre výmenu informácií podstatných v boji proti match-fixingu pre relevantné organizácie a štátne orgány.

Na základe získaných poznatkov sme odporučili podpísanie Dohovoru ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

ZÁVER

Veríme, že v budúcnosti sa podarí upraviť v zákone o hazardných hrách aj nami navrhované dôležité zmeny, ktoré neboli akceptované a to: možnosť regulačného orgánu obmedziť po dohode s dotknutými športovými zväzmi zápasy na ktoré bude možné stávkovať a obmedzenie druhov stávok na jednotlivé zápasy a vytvorenie národnej platformy zaoberajúcou sa korupciou v športe.

Potrebu budovať národnú platformu ako miesto pre výmenu informácii a spoluprácu najdôležitejších zainteresovaných subjektov na národnej úrovni, rovnako ako kontaktné miesto pre medzinárodnú spoluprácu, považujú na základe poznatkov z medzinárodných konferencii aj ostatné členské štáty UEFA ako kľúčovú.

V súčasnosti je však už potrebné prejsť od paragrafov do praxe a implementovať naše novelizované zákony, rovnako aj Dohovor v podmienkach nášho športu, čo je úloha na jednej strane neľahká, ale na jednej strane pre samotný šport a uchovanie jeho základných princípov bezodkladne nevyhnutná.

Mgr. Peter Dedík, PhD. Mgr. Jakub Čavoj, Spracoval: UčPS tím
Mohlo by vás zaujímať

Trestné činy KORUPCIE - aktualizované tabuľky po schválení novely TZ

18.2.2024

Korupcia v návrhu novely Trestného zákona - zmeny pravidiel trestnosti v prospech páchateľov korupcie si žiadajú širšiu zhodu, nie skrátené legislatívne konanie

1.1.2024

FAQ00403 - 1. Prečo sa zrovnoprávnila výška trestu pre osobu, ktorá upláca a osobu ktorá príjme úplatok?

23.10.2019

FAQ00398 - 6. Aké snahy vyvíjajú slovenské športové zväzy v boji proti korupcii? Na futbalovom zväze je vaša pozícia integrity manažéra, aké snahy vyvíja futbalo...

23.10.2019

FAQ00395 - 9. Myslíte si, že v riešení korupcie zohráva úlohu nedôvera ľudí v políciu a súdnictvo? V prieskume respondenti odpovedali na otázku: Ak by ste sa str...

23.10.2019

FAQ00391 - 13. V dotazníku na otázku či sa respondenti stretli s korupciu športe iba 3% opýtaných odpovedalo, že s ňou nemá žiadne skúsenosti. Je korupcia v špor...

23.10.2019

FAQ00388 - 16. Ktoré európske inštitúcie sa v najväčšej miere podieľajú na riešení korupcii v športe? Akým spôsobom(dohovory, odporúčania)?

23.10.2019

FAQ00385 - 19. Je podľa vás väčší problém s korupciu za účelom kúpenia si výhry v zápase alebo v súvislosti s výhrou v športovom stávkovaní?

23.10.2019

FAQ00383 - 21. Pomohla by existencia medzinárodnej organizácie boja proti korupcie v športe ako ju poznáme pri boji proti dopingu (WADA)?

23.10.2019

FAQ00402 - 2. Hrozí mi ako športovcovi trest ak viem o korupcii, aktívne sa do nej nezapojím a nenahlásim ju?

23.10.2019

FAQ00400 - 4. Aký je váš názor na korupciu v športe, vnímate ju ako problém? Ako proti nej môžete bojovať?

23.10.2019

FAQ00399 - 5. Venuje sa tejto problematike na Slovensku dostatočná pozornosť? Existujú nejaké štúdie, prípadne sa tomuto problému niekto dlhodobo venuje?

23.10.2019

FAQ00397 - 7. V čom vidíte hlavnú príčinu, malého množstva odhalených prípadov korupcie?

23.10.2019

FAQ00394 - 10. Stretli ste sa pri riešení kauzy DAC s nejakými problémami?

23.10.2019

FAQ00393 - 11. Vo vyriešených kauzách v SR a ČR boli vinníci potrestaní uložením podmienečného trestu. Nie je podľa vás takýto trest málo odstrašujúci a je dosta...

23.10.2019