Slovenský futbalový zväz (ďalej "SFZ") sa ako najväčší národný športový zväz podujal do role vychovávateľa a mentora hráčov, ktorí reprezentujú Slovenskú republiku. Usmerňuje ich, ako sa majú hráči reprezentácie vyjadrovať pri styku s médiami.
Funkcionári SFZ našli slabé miesta v komunikácii hráčov na témy súvisiace s kvalifikáciou na Majstrovstvá sveta v Brazílii.
SFZ vypracoval pre reprezentačných hráčov návod - manuál[1], ako majú odpovedať na niektoré otázky (sú to otázky ohľadne štadióna Pasienky a tiež otázky, prečo nevysiela zápasy verejnoprávna STV). Ak sa niektorého z reprezentačných zverencov novinár spýta na "otrasné" Pasienky, hráč by mal povedať, "že mu je česť reprezentovať kdekoľvek, ak sa spýta na priame prenosy, tak hráč by mal povedať, že je to otázka pre zväz." Funkcionári v dokumente tiež odporúčajú hráčom nepoužívať v komunikácii s médiami slovné spojenia typu "je to 50 na 50", alebo "tak určite".
Hráčom tiež manuál odporúča, ako by mali charakterizovať kvalifikačnú skupinu ako celok, jednotlivých súperov a aký je cieľ kvalifikácie z pohľadu Slovenskej republiky.Napríklad:
- ".. my aj verejnosť ju vnímame ako „hrateľnú“, ale zároveň veľmi ťažkú a ZRADNÚ",
- ".. cítime, že všetci naši súperi ju berú ako ideálnu možnosť na postup, čo sa týka predovšetkým krajín, ktoré ešte na MS nehrali (Bosna a Hercegovina, Lotyšsko, Litva)",
- ".. sme si vedomí, že verejnosť očakáva, že budeme v hre až do konca",
- ".. vo všeobecnosti už dnes v Európe neexistuje slabý súper, ktorý by nemohol prekvapiť".
Je potešiteľné a je to prejavom neustáleho kvalitatívneho napredovania samotného SFZ, že si uvedomuje svoju pozíciu a rolu aj v oblasti verbálneho styku hráčov reprezentácie s médiami, a tým pádom so širokou verejnosťou. Akýmkoľvek snahám podobného druhu treba zatlieskať a oceniť ich prínosnosť.