Pred vpustením previnilca naspäť na hraciu plochu by mal futbalista dokázať, že z neho už vyprchali prílišné emócie.
Vyvstáva otázka, ako by malo toto "dokazovanie" vyzerať, a čo by nasledovalo v prípade, ak by ukľudnenie hráč nedokázal. Taktiež je sporné, čo by nasledovalo v prípade, ak by v priebehu tohto desaťminútového vylúčenia vstúpil hráč naspäť na hraciu plochu. Chápalo by sa to ako porušenie športového pravidla, porušenie uloženého trestu alebo by to bolo nesplnenie podmienky oprávňujúcej hráča na účasť v zápase? Otázka, kto bude posudzovať ukľudnenie hráča, či to bude hlavný rozhodca, alebo delegát zápasu je taktiež namieste, pričom najspornejším je spôsob dokázania ukľudnenia. Ak sa hráč "neukľudní", nenastúpi už na zápas vôbec? Ak by platil uvedený výklad, nadobúdala by žltá karta účinky karty červenej, čo z hľadiska systematiky a koherentnosti športových pravidiel v poriadku určite nie je.
KNVB chce týmto pravidlom predísť situácii, ktorá sa udiala na začiatku decembra minulého roka. Asistent hlavného arbitra Richard Nieuwenhuizen sa stal obeťou fyzického útoku skupinky mladých hráčov amsterdamského tímu Nieuw Sloten, pričom následne v nemocnici podľahol zraneniam.
"Po smutných udalostiach z 2. decembra sme potrebovali niečo urobiť. Musíme všeobecne prijať silnejšie opatrenia. Násilie do športu nepatrí," vyhlásil riaditeľ amatérskeho futbalu v KNVB Anton Binnenmars. Informácie pochádzajú z webovej stránky sports.yahoo.com.
Je na posúdení športovoprávnej verejnosti, či sa pravidlá futbalú majú meniť pod prizmou konkrétnych prípadov. V spomínanom pírpade napadnutia asistenta rozhodcu je viac ako zrejmé, že do úvahy prichádza a musí prichádzať trestnoprávny postih proti páchateľom takého tretného činu, ktorými boli v tomto prípade futbaloví hráči. Každopádne musíme skonštatovať, že takéto pravidlo nie je v súlade s pravidlami futbalu, ktoré sú ustanovené svetovou organizáciou FIFA, zastrešujúcou celosvetvoý futbal.
Zdroj: http://sport.sme.sk(navštívené dňa 20.3 2013)