logologo_small

Tlačová správa "O projekte Iniciatíva S/PRÁVNE"

štvrtok, 07.06.2018|Posledná aktualizácia 23.10.2019 22:25
Autor: JUDr. Zuzana Ujjobbágyová, Spracoval: UčPS tím

Projekt s názvom „Iniciatíva S/PRÁVNE“ je zameraný na profesijnú etiku v práve na Slovensku.

Cieľom projektu je rozprúdiť diskusiu o stave profesijnej etiky v jednotlivých právnických odvetviach a vyzdvihnúť jej dôležitosť v systéme práva, čo je aj jedným z cieľov UčPS.

Tlačová správa

„O projekte Iniciatíva S/PRÁVNE“

„Projekt s názvom „Iniciatíva S/PRÁVNE“ je zameraný na profesijnú etiku v práve na Slovensku. 
Cieľom projektu je rozprúdiť diskusiu o stave profesijnej etiky v jednotlivých právnických odvetviach a vyzdvihnúť jej dôležitosť v systéme práva.
Diskusia o profesijnej etike otvorila ďalšie úskalia, ktorým by právnici na Slovensku mali začať čeliť.“

Nositeľom myšlienky projektu „Iniciatíva S/PRÁVNE“ je študentka Sokratovho inštitútuZuzana Ujjobbágyová.

Sokratov inštitút predstavuje alternatívny typ univerzitného vzdelávania a dopĺňa tak úzko špecializované univerzitné štúdium. Štúdium, okrem iného, podporuje ľudí, ktorí cítia zodpovednosť prispieť svojou aktivitou k riešeniu problémov v systéme. V rámci štúdia na Sokratovom inštitúte musí každý študent pracovať na svojom vlastnom projekte. Zuzana Ujjobbágyová sa v rámci realizácie projektu zamerala na dodržiavanie profesijnej etiky v práve na Slovensku.

V rámci projektu „Iniciatíva S/PRÁVNE“ sa 09. apríla 2018 v priestoroch kaviarne Satori Stage na Mickiewiczovej ulici č. 9 v Bratislave uskutočnila moderovaná verejná diskusia na tému „Vytráca sa profesijná etika z právnického povolania?“. Cieľom diskusie bolo poukázať na najčastejšie príklady zlyhávania profesijnej etiky v rámci súdnictva, prokuratúry a advokácie. Diskutéri vyzdvihli dôležitosť dodržiavania profesijnej etiky v procese znovuvybudovania dôvery v justíciu.

Pozvanie na verejnú diskusiu o stave profesijnej etiky v justícii a jej výučbe na slovenských právnických fakultách prijali Mgr., Mgr. Lucia Berdisová, PhD., LL.M. - právnička, ktorá pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave, Mgr. Jozef Sedlák - námestník krajskej prokurátorky v Trenčíne, ktorý je zároveň predsedom Etickej komisie prokuratúry, Mgr. Pavol Žilinčík - člen Súdnej rady Slovenskej republiky, ktorý pôsobí aj ako právnik v Kancelárii verejného ochrancu práv a JUDr. Peter Kubina - advokát, ktorý vedie bratislavskú pobočku medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons.

Na začiatku podujatia Lucia Berdisová poukázala na skutočnosť, že profesijná etika v práve je veľmi praktickou oblasťou. Zahŕňa v sebe otázky typu: ako si má advokát pýtať správnu odmenu, čo sú otázky mlčanlivosti, ako má právnik komunikovať s klientom, ako sa nedostať do konfliktu záujmov a ďalšie dôležité otázky späté s každodenným výkonom právnej praxe.

Odborníci v prvej polovici diskusie poukázali na najčastejšie chyby súvisiace so zlyhávaním profesijnej etiky v ich odbore.

Pavol Žilinčík uviedol, že na Slovensku nebola profesijná etika v právnických povolaniach prítomná v takom rozsahu a objeme, aby sme mohli hovoriť o jej vytrácaní.

Profesijná etika sa stretáva s obrovským nepochopením. Odborní diskutéri vyzdvihli dôležitosť diskutovať o profesijnej etike a neustále tak čistiť a utriasať otázniky v tejto oblasti. Právnici by nemali za morálne správanie očakávať pochvalu. Profesijná etika má byť samozrejmosťou.

Pavol Žilinčík upozornil aj na dôležitú skutočnosť, a to že právnici majú v spoločnosti obrovskú moc. „My pravidlá do veľkej miery vytvárame, my ich do veľkej miery interpretujeme a do konca o nich rozhodujeme. V obrovskom segmente riadime osudy ľudí, rozhodujeme o ich živote a majetku.“ V tejto súvislosti je dôležité, aby právnici mali základné hodnotové kamene jasne uložené.

Jozef Sedlák v rámci diskusie vyzdvihol zmysel a dôležitosť inštitútu právneho čakateľa prokuratúry a najmä dôležitosť prijatia Etického kódexu prokuratúry.

Dôležitým momentom diskusie bolo skúmanie ako konkrétne výberové komisie postupujú pri preverovaní morálnych vlastností uchádzačov o funkciu sudcu a prokurátora. Na Slovensku je systém skúmania odbornej prípravy kandidátov veľmi precízny a nie je potrebné na ňom skoro nič meniť. Z hľadiska skúmania osobnosti, charakteru a morálky je Slovensko na začiatku.

Pavol Žilinčík porovnal slovenský model skúmania charakterových a morálnych vlastností s modelom testovania integrity sudcov z Holandska. V rámci holandského modelu sa zisťujú otázky typu: akú má uchádzač schopnosť rozhodovať sa , ako by viedol pojednávanie, nakoľko si je vedomý spoločenskej zodpovednosti svojho povolania a nevníma seba ako stred vesmíru, nakoľko má potenciál učiť sa a vykonať sebareflexiu a mnohé ďalšie dôležité aspekty pre výkon funkcie sudcu a prokurátora.

Diskusiu svojou účasťou a komentárom podporili aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a sudkyňa krajského súdu, ktorí prispeli svojimi cennými skúsenosťami a pomenovali mnoho dôležitých problémov. Verejnosť zaujímali najmä otázky kritérií pri voľbe členov Etickej komisie prokuratúry, názor diskutérov na disciplinárne stíhanie prokurátora Vasiľa Špirka a ďalšie filozofické a etické otázky spojené so spoločenskými udalosťami súčasnosti.

Peter Kubina záverom diskusie poukázal na skutočnosť, že budovanie dôvery v justíciu predstavuje dlhú sériou pozitívnych krokov, ktoré je potrebné vykonať, a ktoré samé o sebe nie sú atraktívne, sú len malými kvapkami v mori. Zároveň jedným dychom dodal, že jediným veľkým priestupkom zo strany právnikov sa táto budovaná dôvera zruinuje.

Kompletný videozáznam z verejnej diskusie nájdete na TU.

V rámci projektu „Iniciatíva S/PRÁVNE“ je ďalej plánovaný workshop s názvom "Etika v praxi"a podtitulom „Dilemy, ktoré nás čakajú a neminú“, ktorý je určený pre vyšších súdnych úradníkov a zameria sa nielen na výkon ich praxe v súlade s profesijnou etikou, ale aj na výkon funkcie sudcov. Workshop sa zameria na témy ako stret záujmov resp. nezávislosť a nestrannosť, mlčanlivosť resp. sloboda prejavu, vzťahy k účastníkom konania a iným profesiám a pod. Cieľom workshopu je, aby si účastníci odniesli praktické skúsenosti, a aby si skúsili situácie, v ktorých sa v budúcnosti, v rámci výkonu sudcovského povolania, pravdepodobne ocitnú s ohľadom na profesijnú etiku v práve. Workshop sa uskutoční 11. júna 2018 na Krajskom súde v Trnave.

V Bratislave, 31. máj 2018.

Kontakt:
JUDr. Zuzana Ujjobbágyová
Koordinátorka projektu „Iniciatíva S/PRÁVNE“
e-mail: zuzanaujj@gmail.com

JUDr. Zuzana Ujjobbágyová, Spracoval: UčPS tím
Mohlo by vás zaujímať

Stanovisko č. 13(2018) CCPE: „Nezávislosť, zodpovednosť a etika prokurátorov“

18.7.2022

FAQ00052 - 40. Môže klub alebo zväz (zväzový predpis) podmieniť povolenie/vykonanie prestupu športovca do iného/nového klubu vykonaním úhrady výchovného materské...

1.3.2022

FAQ00053 - 39. K analýze uvedenej problematike boli použité nasledujúce predpisy a dokumenty: Zák. č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplne...

1.3.2022

FAQ00054 - 38. Futbalovému klubu v prípade zmluvy o príprave talentovaného športovca vzniká záväzok uhrádzať talentovanému športovcovi aj mzdu? V zákone o športe...

1.3.2022

FAQ00055 - 37. Zakladá samotný status amatérskeho športovca nejaké povinnosti pre športovú organizáciu alebo športovca? Nemyslím povinnosť zápisu do registra fyz...

1.3.2022

FAQ00056 - 36. Môže športovec do 15 rokov veku uzatvoriť so športovou organizáciou zmluvu o amatérskom vykonávaní športu?

1.3.2022

FAQ00057 - 35. Môže športovec do 15 rokov veku uzatvoriť so športovou organizáciou zmluvu o príprave talentovaného športovca?

1.3.2022

FAQ00058 - 34. Možno zmluvu o príprave talentovaného športovca v zmysle § 48 Zákona o športe uzatvoriť výlučne len so športovcom, ktorý je v čase uzatvorenia tej...

1.3.2022

FAQ00059 - 33. Je talentovaný športovec povinný uhrádzať náklady športovej organizácii v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia § 48 ods. 6 Zákona o športe aj v tom...

1.3.2022

FAQ00060 - 32. Je talentovaný športovec povinný uhrádzať náklady športovej organizácii v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia § 48 ods. 6 Zákona o športe aj v tom...

1.3.2022

FAQ00061 - 31. Možno ustanovenie § 38 ods. 3 Zákona o športe vykladať v tom zmysle, že zmluvný vzťah založený zmluvou uzatvorenou podľa Zákona o športe so športo...

1.3.2022

FAQ00062 - 30. Športovcovi/hráčovi bola ponúknutá zmluva o profesionálom vykonávaní športu pre nasledujúcu sezónu v najvyššej súťaži kolektívneho športu dospelýc...

1.3.2022

FAQ00063 - 29. Sme s.r.o. – 100 % dcéra mesta. Zabezpečujeme prevádzky hádzanárskeho klubu, futbalového klubu, ale okrem toho vykonávame aj iné činnosti: prevádz...

1.3.2022

FAQ00064 - 28. Je potrebné, ak sa uzatvorí zmluva o profesionálnom výkone športu s chlapcom, ktorý ešte nemá 18 rokov, uzatvoriť aj dohodu o brigádnickej práci ...

1.3.2022

FAQ00065 - 27. Akú zmluvu majú mať podpísanú hráči, ktorí nie sú v zamestnaneckom pomere? (momentálne sú SZČO alebo profesionálni hráči bez odvodu do sociálnej p...

1.3.2022