Každý editor zodpovedá za svoj príspevok a jeho úpravu a riadi sa tu spísanými pravidlami.
Každý editor je povinný po uložení článku v databáze pozrieť konečný vzhľad vytvorenej/upravenej stránky a skontrolovať, či je text zobrazený korektne a v súlade s týmito pravidlami, a to predovšetkým po formálnej stránke, či nie sú niekde chyby v písme, číslovaní, nadbytočné medzery, správny/jednotný formát dátumov a pod. Ak text nie je v poriadku, je potrebné ho opraviť, resp. zneprístupniť ho (zmeniť v editore stav článku na “Nezobrazený”) .
Každý kto nájde chybu v akomkoľvek článku na portáli UčPS, upozorní autora na chybu alebo chybu sám odstráni (ak má editorský prístup), najmä ak ide o chybu gramatickú, napr. zjavný preklep a pod.
Pri vytváraní, resp. editovaní textu článku editor postupuje podľa nasledovných bodov:
Vytvorenie nového článku/stránky:
- Po prihlásení sa do editora (programu) v časti "Upravovanie a pridávanie textov na stránke" si editor zvolí z ponuky konkrétny typ článku, ktorý ide vytvoriť.
- V ponuke, ktorá sa zobrazí po kliknutí na modrú šípku pri políčku s textom “Základný článok”, sú zatiaľ k dispozícii tieto typy/šablóny článkov:
- základný článok (prednastavený),
- návrh - legislatíva,
- Auxerre článok,
- odborný článok. Pri tvorbe nového obsahu sa používa typ základný článok!
- Kliknúť na "Vytvoriť nový článok" a zobrazené okno sa vypĺňa nasledovne:
Povinné polia pre vyplnenie:
- Nadpis – závisí na editorovi (pozor, názov súvisí aj s položkou Jednoduchý odkaz)
- Jednoduchý odkaz – text sa zadáva bez diakritiky, pričom by sa mal zhodovať s názvom článku
V jednoduchom odkaze nepoužívať špeciálne znaky ako lomítko, pomlčka a pod., tieto môžu znefunkčniť link alebo rozhodiť stránku. Používa sa pri dôležitých a významných dokumentoch a odborných článkoch. Dôležité: Použitím jednoduchého odkazu získa užívateľ benefit v tom, že pri použití/citovaní obsahu z portálu UčPS bude môcť použiť jednoduchý, ľahko zapamätateľný link bez špeciálnych znakov. Navyše to údajne zlepšuje výsledky vyhľadávania našich stránok v prehliadačoch.Príklad: 1. pôvodný link vytvorený systémom: http://spravy.pravda.sk/sulik-tichy-nema-pravo-obratit-sa-na-ustavny-sud-fur-/sk_domace.asp?c=A110607_160831_sk_domace_p29 2. link po zadaní jednoduchého odkazu: http://www.ucps.sk/clanok_o_reforme_prokuratury_Sepesi - Dátum vytvorenia – definuje, kedy je článok vytvorený (dátum môže byť aj iný ako je aktuálny deň)
- Stav dokumentu – určuje, či sa daný dokument zobrazí alebo nie (ak editor píše dlhší text, môže si ho ponechať “nezobrazený” a v momente dopísania ho zverejniť zmenou nastavenia na hodnotu “zobrazený”)
- Autor – automaticky sa vypisuje editor, ktorý článok tvorí; v prípade, že editor preberá text iného autora, tak uvedie meno autora (v rámci systému ostane vždy zobrazený aj posledný editor článku aj autor). Tituly sa pri menách autorov neuvádzajú - viď text nižšie.
- Kategórie – kategórie určujú, kde sa má článok na portáli zobraziť; kategórie pracujú na princípe prienikov
- Pri rýchlych aktualitách (RA) – zadať iba kategóriu “Rýchle aktuality”, prípadne “Aktuality” a príslušné právnické povolanie, pri ktorom sa “rýchla aktualita“ má zobraziť (v statusovom menu napr. “Advokát” v subpoložke menu “Aktuality”)
Upozornenie!
Ak by mala mať “Rýchla aktualita” väčší rozsah a je obsahovo hodnotnejšia, je potrebné ju spracovať do dvoch článkov (1. článok = krátka “Rýchla aktualita”, ktorá odkazuje na 2. článok spracovaný ako rozsiahlejší “Odborný článok”) - Pri článkoch, ktoré majú byť na úvodnej strane portálu v blogovom výpise pod RA, je potrebné zadať kategóriu “Úvodná strana” ďalšie kategórie zodpovedajúce obsahu článku
- Články – podľa ich umiestnenia
- Obmedzený prístup – určuje, ktorým skupinám sa text zobrazí; v prípade zakliknutia Public bude text prístupný všetkým užívateľom portálu
- Popisné dáta – sú v 3 rovinách:
- Tematické oblasti (právne odvetvia) – editor vyberie/zaklikne tie, ktoré sú vhodné k textu Dôležité:Zadáva sa pri každom texte (článku) s odborným obsahom, ktorý je možné zaradiť do konkrétneho právneho odvetvia, prípadne do viacerých; nebude sa zadávať napr. pri článkoch s voľnočasovým obsahom
- Právne inštitúty a témy – definuje/zadáva/tvorí editor pri tých inštitútoch a témach, u ktorých je možné predpokladať väčší počet článkov v databáze (právne predpisy, medzinárodné zmluvy, rozhodnutia, odborné články, komentáre a pod.), pri ktorých je vhodné/účelné združiť všetky výsledky priradením ku konkrétnemu právnemu inštitútu/téme; nie je nevyhnutné zadať pri každom článku Upozornenie!Názov právneho inštitútu/témy sa nesmie zhodovať s kľúčovým slovom!
- Kľúčové slová/výrazy/spojenia – kľúčové slová editor zadáva tak, že pri viacslovných spojeniach zadá postupne najprv samostatne tieto slová a nakoniec aj celé spojenie, napr.: páchateľ trestného činu zadá ako: páchateľ, trestný, čin, páchateľ trestného činu, trestný čin Dôležité:Zadáva sa pri každom texte (článku) podľa významu/hierarchie - najdôležitejšie slovo/slovné spojenie ako prvé a potom nasledujú ďalšie podľa ich dôležitosti (je to určujúce pre optimálne vyhľadávanie)V prípade, ak chce editor zadať jednoslovné kľúčové slovo, ale program automaticky ponúkne slovné spojenie (napr. advokát - advokátsky koncipient), po zadaní prvého slova treba stlačiť klávesnicu ESC a nie ENTER!
- Intro (krátka informácia o článku = upútavka) – má to byť zhutnená hlavná myšlienka, poslanie, cieľ článku, ktorý sa zobrazí používateľovi keď je článok zaradený v blogovom výpise/v aktualite. Text musí byť výstižný, propagujúci článok, ktorý má prilákať používateľa aby naň klikol a zároveň mu má dať pravdivú informáciu o tom, čo tam nájde, keď si klikne. Text by mal mať cca 500-550 znakov (počítadlo znakov je v okne intra na jeho spodnej lište); pri písaní textu sa postupuje dvomi spôsobmi:
- Text sa píše priamo do priestoru pre zadanie textu
- Text sa nakopíruje cez ikonku Plain text (po kliknutí na ikonku sa otvorí malé okno, do ktorého je potrebné vložiť kopírovaný text)
Upozornenie! Nie je vhodné kopírovať text priamo do priestoru pre text (ctrl C ctrl V), môže to spôsobiť deformáciu html kódu a nekorektné uloženie/zobrazenie článku
- Text – pri písaní textu sa postupuje dvomi spôsobmi:
- Text sa píše priamo do priestoru pre zadanie textu
- Text sa nakopíruje cez Plain text
Upozornenie!Nie je vhodné kopírovať text priamo do priestoru pre text (ctrl C ctrl V), môže to spôsobiť deformáciu html kódu a nekorektné uloženie/zobrazenie článku
- Záver – zobrazený je v prípade, ak editor tvorí typ “odborný článok”; pri písaní textu sa postupuje dvomi spôsobmi:
- Text sa píše priamo do priestoru pre zadanie textu
- Text sa nakopíruje cez Plain text
Upozornenie!Nie je vhodné kopírovať text priamo do priestoru pre text (ctrl C ctrl V), môže to spôsobiť deformáciu html kódu a nekorektné uloženie/zobrazenie článku
- Záložky a iný obsah Fotogaléria Súbory - bude doplnené
- Uloženie – po napísaní textu a jeho úprave text uložíme.
- ulož a zavri - program text uloží a zatvorí okno
- ulož - používa sa počas písania dlhšieho textu, aby sa editorovi nestratil text v prípade poruchy a pod.; stránka/okno sa v tomto prípade nezatvorí a editor môže ďalej pokračovať v písaní
- zruš - editor opustí stránku/okno s otvoreným textom bez uloženia zmien (ak nejaké vykonal); pozn. - neznamená to zrušenie/vymazanie stránky/textu
- priamy link na článok - použije sa v prípade, ak si chce editor skontrolovať text pred jeho zverejnením na stránke portálu; článok môže byť v stave - “nezobrazený” aj "zobrazený" (viď bod č. 4), pričom sa po kliknutí zobrazí len text článku (príp. aj záver ak sa tvorí odborný článok), nie jeho intro!
Editor má použiť všetky možnosti editora (programu), ktoré sú v ponuke, aby text bol upravený a naformátovaný správne a úhľadne.
Písanie a úprav textu v editore je veľmi podobná wordu, avšak nie úplne totožná.
Základnou textovou jednotkou pre formátovanie je Odsek.
Formátovanie v celom odseku je zhodné, ak nastavím na začiatku písania odseku typ písma/textu, tak bude nastavený pre celý odsek zhodne. Jednotlivé slová je možné zvýrazniť tučným (boldom) alebo kurzívou.
Použitím klávesu Enter sa vytvorí nový odsek – a medzera medzi riadkami/odsekmi bude väčšia; ak chce mať editor text ako jeden celok ale z nejakého dôvodu je vhodné pokračovať v texte odseku v novom riadku, tak editor použije klávesový pokyn Shift Enter (kliknúť súčasne), čím dosiahne, že ostane v tom istom odseku avšak na začiatku ďalšieho riadku.
Dôležité:
Maximalizujte si okno editora pri tvorbe/úprave obsahu/článkov (je to prvá ikona v prvom riadku - štyri šípky v štvorčeku).
Každá ikona v menu editora (programu) má popisnú bublinu so svojou funkciou (buď v slovenskom alebo anglickom jazyku), ktorá sa zobrazí po ukázaní myšou na konkrétnu ikonu.
- Typ písma sa nedá meniť, je prednastavený “natvrdo” na “Arial” a nadpisy sú “Georgia”
- Pri odsekoch a členeniach textu editor používa ikonky pre Odrážky a Číslovanie. Editor môže používať aj viacúrovňové číslovanie a odrážky (je tam ikonka ako tabulátor, ktorou sa vytvorí odskok v riadku; na každej úrovni je možné nastaviť číslovanie rôzneho typu, resp. odrážky a následne pokračovať v číslovaní ďalej).
- Pre zvýraznenie dôležitého obsahu použije editor tučné písmo tzv. bold. Zvýraznené by mali byť len tie časti textu, ktoré sú významné. Hrubý text by mal byť striedmy, aby nedošlo k situácii, že vyznačeného textu bude viac ako nevyznačeného. Tým by sa stratil význam samotného zvýraznenia. Bold sa použije iba v texte v rámci odseku, nie na nadpisy a podnadpisy.
- Pri nadpisoch (v texte) sa používa namiesto boldu formát Heading 3 a pri podnadpisoch sa používa namiesto boldu formát Heading 4, atď až po Heading 6 - formát vyzerá obdobne ako bold, ale má doplňujúcu funkciu - vytvára obsah článku, ktorý sa zobrazí vľavo po otvorení článku na stránke portálu. Dôležité:Heading 1 sa nepoužíva v bežnom texte iba na označenie nadpisov!!! Upozornenie! Heading platí pre celý odstavec, ak chce editor použiť Heading, musí ho od textu oddeliť "ENTER"-om (Shift Enter by spôsobil to, že sme síce v novom riadku ale stále v tom istom odseku a všetko čo ďalej budeme písať bude mať formát Heading).
- Zarovnanie strán – v zásade sa zarovnáva text aj obrázky v texte len naľavo. Pri variabilnej/pružnej šírke nášho portálu (zobrazenie závisí od nastaveného rozlíšenia a veľkosti monitora) by editor mal výstupný text vždy skontrolovať, či sa zobrazuje korektne.
- Naviazanie linku/prepojenia – po označení textu a jeho naviazaní (web link) bude tento text označený modrou farbou a podčiarknutý. Editor preto nemusí robiť dodatočné úpravy formátovania vytvoreného linku: či už bold alebo zmeny farby.
- Link/prepojenie na externú stránku (mimo portálu UčPS) je potrebné nastaviť tak, aby sa otvoril do novej záložky/tabu/okna prehliadača (“New window”). Link/prepojenie na stránku na portáli UčPS sa má otvoriť v tom istom okne, t.j. nastavenie otvárania pri tvorbe linku je potrebné nechať tak ako je nastavené, nie je potrebné ho upravovať.
- Pri naviazaní prílohy alebo pre optické oddelenie textu sa použije horizontálna čiara (Horizontal rule).
- V prípade, ak chce editor citovať text alebo označiť niektorú časť textu je možné použiť šikmé písmo Italic. K citáciám viď text ďalej.
- Editor môže naviazať na text web link alebo file link. V prípade, ak editor chce naviazať prílohy pod text, tak použije Správcu súborov (v spodnej časti editovacieho poľa)
- Obrázky – do textu je možné vložiť obrázok, kde z galérie vyberie editor príslušný obrázok, príp. si uploadne svoj obrazok – pričom do textu môže nastaviť obtekanie textu a rámik, prípadne meniť veľkosť obrázku. Obrázky sa zarovnávajú vľavo. Upozornenie!Pri uploadovaní svojho obrázku je potrebné ho najskôr uložiť do príslušného súboru/priečinka a až následne vkladať/viazať na stránku - ak nebude dodržaný tento postup - naviazanie sa stratí. Veľkosť obrázka mení editor po uploadovaní pred vložením na stránku, štandardná/preferovaná výška je 150, odporúčaná šírka je 150 (táto je variabilná, záleží od obrázku); v prípade, ak by sa obrázok príliš deformoval, editor sa snaží o čo najbližšie priblíženie k preferovaných hodnotám. Editor sa po uložení obrázku napr. v rýchlej aktualite presvedčí, či veľkosť obrázka v jeho príspevku negatívne neovplyvňuje ostatné príspevky - najmä po stránke dizajnu (v rýchlej aktualite autora je článok v poriadku, avšak ostatné aktuality používajú menšie obrázky, a tak dôjde k situácii, že 1 aktualita vyzerá pekne ale ostatné majú pod sebou zbytočnú šedú časť)
- Tabuľky a grafy – ak má editor v texte tabuľky a grafy, treba zvážiť, či by nebolo vhodné ich naviazať alebo dať odkaz do prílohy (viď bod č. 6 a 10). Ak nie, tak je možné tabuľku aj vytvoriť (obdoba word/excel ale v obmedzenej kvalite). Ak ani jedna z týchto možností nie je uplatniteľná a tabuľka nie je veľká, tak editor môže skúsiť nakopírovať tabuľku ctrl C následne ctrl V. Upozornenie! Pri tomto úkone môže dôjsť k chybe v zobrazení, preto editor MUSÍ výsledok skontrolovať na výstupe, či sa tabuľka zobrazila správne.
- Aby text pôsobil kompaktne nie je žiaduce, aby sa v texte vyskytovali rôzne farby a zmeny veľkosti písma. Prvky formátovania by mali byť použité striedmo, aby text pôsobil profesionálne a príjemne sa čítal. Nekombinovať zbytočne napr. Bold a podčiarknutie, prípadne Italic. Podčiarknutie editor nepoužíva, lebo to u užívateľa evokuje, že tam je aktívny link.
- V prípade, ak sa na konci textu uvádza zdroj - použije sa formát písma Italica
- Využívať/používať popisné bubliny.
- Po dopísaní textu nenechávať zbytočne voľné riadky
- Popisný text k linkom na dokumenty na Eur-Lexe bude znieť nasledovne: "Prepojenie na text dokumentu na portále právnych dokumentov Európskej únie zv. Eur-Lex"
- Ak editor na portál pridáva článok z kategórie právnych predpisov, typ predpisu napíše veľkým písmom. Príklad: ZMLUVA medzi Slovenskou republikou a Českou republikou...... EURÓPSKY DOHOVOR o vzájomnej pomoci v trestných veciach...... DOHOVOR proti dopingu........ Intro by pri týchto typoch článkov malo znieť nasledovne: "Znenie zmluvy (dohovoru/zákona) publikované pod číslom xxx/xxx Z.z. (Zb.) redakčne spracované na stránke portálu UčPS." prípadne: "Text zákona č. 247/2009 Z.z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov platné a účinné k 20.5.2011."
Hlavným prameňom informácií je dokument, na ktorý sa odkazuje. V samotnom dokumente sa údaje preberajú z titulného listu alebo jeho ekvivalentu. Každý údaj v odkaze musí byť zreteľne oddelený od nasledujúceho interpunkčným znamienkom.
Autori sa uvádzajú v tzv. invertovanom tvare (najskôr priezvisko, potom rodné meno). Ak sú v dokumente viac ako tri mená, môže sa uviesť len prvé, resp. prvé tri. Ostatné mená sa môžu vynechať. V tomto prípade sa za posledným menom uvedie skratka “a i.”, resp. “et al.”. Mená jednotlivých autorov sa od seba oddeľujú medzerou a pomlčkou. Ak sa v dokumente meno autora nenachádza, umiestni sa na prvé miesto odkazu názov.
Názov, podnázov
Názov sa musí reprodukovať tak, ako je uvedené v prameni. Do hranatých zátvoriek za názov možno uviesť preklad názvu. Ak sa v dokumente uvádza viac názvov, reprodukuje sa názov v hlavnom jazyku dokumentu. Názvy seriálových publikácií sa môžu skracovať podľa normy ISO 4 tak, aby to nespôsobovalo nejednoznačnosti.
Podnázov sa uvádza vtedy, ak to uľahčí identifikáciu dokumentu (napr. výskumná správa a pod.). Príliš dlhý názov možno skrátiť, nikdy sa však nesmie skracovať začiatok názvu.
Poradie vydania
S výnimkou prvého vydania je informácia o poradí vydania a jeho zmenách alebo doplneniach povinná.
Miesto vydania, vydavateľ
Tieto údaje nie sú povinné, v niektorých prípadoch sa však odporúča ich uvedenie. Miesto vydania sa uvádza v jazyku originálu. Ak je miest vydania alebo vydavateľov uvedených viac, zapisuje sa typograficky najvýraznejšie alebo prvé. Ak nie je miesto vydania alebo vydavateľ uvedený, možno použiť skratku “b.m.” resp. “b. v.”. Meno vydavateľa možno zapísať tak ako je to uvedené v prameni, alebo skrátiť – za predpokladu, že to nespôsobí dvojznačnosti. Spojenia “a spoločnosť”, “a synovia”, “Inc.” a pod. sa musia vynechať.
Dátum vydania je povinný. Ak nie je v prameni uvedený, nahradí sa dátumom copyrightu, tlače alebo predpokladaným dátumom (napr. ca 1986).
Rozsah
Pri tlačených monografiách sa údaje o rozsahu vyjadrujú buď prostredníctvom počtu strán (90 s.) alebo počtu zväzkov (3 zv.), ak ide o viaczväzkové monografie.
- Úvod
- Hlavným prameňom informácií je dokument, na ktorý sa odkazuje. V samotnom dokumente sa údaje preberajú z titulného listu alebo jeho ekvivalentu. Každý údaj v odkaze musí byť zreteľne oddelený od nasledujúceho interpunkčným znamienkom.
- Autori sa uvádzajú v tzv. invertovanom tvare (najskôr priezvisko, potom rodné meno).
Ak sú v dokumente viac ako tri mená, môže sa uviesť len prvé, resp. prvé tri. Ostatné mená sa môžu vynechať. V tomto prípade sa za posledným menom uvedie skratka “a i.”, resp. “et al.”. Mená jednotlivých autorov sa od seba oddeľujú medzerou a pomlčkou. Ak sa v dokumente meno autora nenachádza, umiestni sa na prvé miesto odkazu názov. - Názov, podnázov
Názov sa musí reprodukovať tak, ako je uvedené v prameni. Do hranatých zátvoriek za názov možno uviesť preklad názvu. Ak sa v dokumente uvádza viac názvov, reprodukuje sa názov v hlavnom jazyku dokumentu.
Názvy seriálových publikácií sa môžu skracovať podľa normy ISO 4 tak, aby to nespôsobovalo nejednoznačnosti.
Podnázov sa uvádza vtedy, ak to uľahčí identifikáciu dokumentu (napr. výskumná správa a pod.). Príliš dlhý názov možno skrátiť, nikdy sa však nesmie skracovať začiatok názvu. - Poradie vydania - s výnimkou prvého vydania je informácia o poradí vydania a jeho zmenách alebo doplneniach povinná.
- Miesto vydania, vydavateľ - tieto údaje nie sú povinné, v niektorých prípadoch sa však odporúča ich uvedenie.
Miesto vydania sa uvádza v jazyku originálu. Ak je miest vydania alebo vydavateľov uvedených viac, zapisuje sa typograficky najvýraznejšie alebo prvé. Ak nie je miesto vydania alebo vydavateľ uvedený, možno použiť skratku “b.m.” resp. “b. v.”.
Meno vydavateľa možno zapísať tak ako je to uvedené v prameni, alebo skrátiť – za predpokladu, že to nespôsobí dvojznačnosti. Spojenia “a spoločnosť”, “a synovia”, “Inc.” a pod. sa musia vynechať. - Dátum vydania je povinný. Ak nie je v prameni uvedený, nahradí sa dátumom copyrightu, tlače alebo predpokladaným dátumom (napr. ca 1986).
- Rozsah - pri tlačených monografiách sa údaje o rozsahu vyjadrujú buď prostredníctvom počtu strán (90 s.) alebo počtu zväzkov (3 zv.), ak ide o viaczväzkové monografie.
- ISBN - tento údaj je povinný ak sa robí odkaz na monografiu ako celok. Nepovinne sa zaznamenáva iba v prípade častí dokumentov, príspevkov v monografiách a časopiseckých článkoch.
- Časť dokumentu - v prípade odkazu na príspevok v monografii, článok v zborníku alebo časopise musia údaje o monografii, zborníku, resp. periodiku nasledovať za spojovacím výrazom “In:”.
- Interpunkcia - jednotlivé údaje treba dôsledne oddeľovať interpunkčnými znamienkami. Schémy interpunkcie uvedené v časti “Príklady na odkazy” slúžia ako vzor, nie sú súčasťou medzinárodnej normy, vychádzajú však z národnej prílohy k norme STN ISO 690.
- Skratky - národná príloha k norme uvádza slovenské ekvivalenty skratiek napr. “vyd.”, “roč.”, “č.”, je možné však používať aj inojazyčné ekvivalenty “ed.”, “vol.”, “no.” a pod. Odporúča sa potom jednotnosť používania týchto skratiek v celom zozname použitej literatúry.
- Odkazy na elektronické dokumenty (nie sú súčasťou STN ISO 690)
Všeobecne platné zásady: - na informácie v elektronickej forme a súbory sa vzťahuje autorské právo rovnako ako na iné zdroje,
- informácie o zdroji treba zaznamenať tak, aby ho bolo možné znovu vyhľadať,
- ten, kto sa na informáciu odvoláva zodpovedá za jej verifikovateľnosť, preto by si mal urobiť kópiu použitého prameňa v elektronickej alebo papierovej forme, príp. presvedčiť sa o spoľahlivosti systému, ktorý daný súbor archivuje,
- články z časopisov, ktoré majú tlačenú aj elektronickú formu popisujeme rovnako bez ohľadu na to, či ich máme k dispozícii v elektronickej alebo tlačenej forme,
- články z časopisov, ktoré sú iba v elektronickej forme popisujeme tak ako články z tlačených časopisov, údaje však doplníme url adresou.
- Odkaz na informáciu z listservra, newsgroup, ftp alebo www by mal obsahovať:
- autora správy alebo dokumentu
- názov správy, dokumentu, príp. tému
- adresu (http, ftp, e-mail)
- dátum získania.
- Odkaz na informáciu z WWW
Príklad:
Convention on biological diversity : Article 18. Technical and Scientific Cooperation.
http://www.biodiv.org/convention/articles.asp (2001-09-28) - Odkaz na článok v elektronickom časopise
Príklad:
PAVLICOVÁ, L.: Elektronické zdroje : Jak získávat? In: Ikaros : Elektronický časopis o informační společnosti, roč. 5, 2001, č. 9.
http://ikaros.ff.cuni.cz/