logologo_small

Prečo máme nízke sebavedomie?

sobota, 23.06.2018|Posledná aktualizácia 23.10.2019 22:25
Autor: Ing. Miroslav Mackulín, Spracoval: UčPS tím

Otázky na zamyslenie:

S kým sa porovnávate vy? S vlastnými limitmi, či súperom?

Riešite svoje hranice a ich posúvanie v každodennom tréningu alebo väčšiu pozornosť venujete tomu, čo robia tí druhí?

Snažíte sa zlepšovať silné stránky svojich hráčov alebo sa viac zameriavate na analýzu súpera?

Poznám jeden z dôvodov. Ako z toho von?

Je mesiac máj, nielen lásky čas, ale v mnohých športoch aj vrchol nášho celosezónneho snaženia. Finišujú súťaže vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale. Fanúšikovia si berú dovolenky, aby mohli oslavovať so svojimi hráčmi tituly, či zapíjať smútok z vypadnutia…

Odborná verejnosť sa zase zameriava na pitvanie športových výkonov a aj vďaka moderným technológiám sa „analyzuje ostošesť“. Hľadajú sa dôvody, vinníci, chyby a ako to už na tom našom malom Slovensku býva, zas a stále sa konštatuje, že máme málo domácich rozdielových hráčov, málo kvality, málo sebavedomia a preto musíme vsádzať na zahraničné posily. Takejto hlboko zakorenenej „pravdy“ sa chytajú niektorí alibistickí tréneri, ktorí po každej prehre vyhlásia:

„Ak chceme vyhrávať, byť konkurencieschopní, musíme investovať a kupovať nových, lepších, kvalitnejších hráčov, ktorí to dokážu“.

Viem, že častokrát je to z ich strany len udička hodená ich klubovým majiteľom a športovým riaditeľom, ale myslím si, že si vôbec neuvedomujú, aký negatívny dopad to má na ich vlastných hráčov z hľadiska ich psychiky, sebavedomia, či herných zručností. Takýto tréneri zabúdajú, že ich hlavným trénerským poslaním je rozvíjať samotného hráča, objavovať v ňom jeho skrytý potenciál a že výhry a trofeje sú „len“ následným sekundárnym bonusom tohto procesu. Zabúdajú, že hráči sú len ich odrazom a zrkadlia to, čo tréner do nich zasial počas tréningov, či taktických porád. Zápas a jeho výsledok je len obrazom vnútorného vyžarovania trénera a hráčov, ich odvahy, vnútornej sily, kreativity, alebo naopak, strachu, obáv a deštrukcie.

Mnohí majitelia podľahnú volaniu trénera po nových hráčoch a kabínový prievan sa opakuje po každej polsezóne, ako obohraná platňa. Na rad prichádzajú hráčski agenti, majitelia otvárajú stavidlá svojich finančných rybníkov a nakupujú drahé zahraničné posily. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že po pár zápasoch zistia, že sú to tiež len hráči z mäsa a kostí, že nie sú až takí geniálni a možno aj naši lacnejší hráči pri lepšom menežovaní by to dokázali a tak príde staré známe, že nemôžme vymeniť dvadsať hráčov, ale vymeníme jedného trénera a koleso „športového NE/ŠŤASTIA“ sa točí ďalej…

Mnohí sa čoraz častejšie zamýšľajú ako z toho vystúpiť, aká cesta vedie ku krajším zajtrajškom? Myslím, že už dosť príkladov vlastnej cesty máme aj u nás a netreba vymýšľať teplú vodu, len použiť zdravý gazdovský rozum. Ale čo ak ho nemáme a potrebujeme zažiť takúto skúsenosť? Potom neustále vstupujeme do tej istej rieky a topíme sa vo vlastných rozhodnutiach…

ZABUDLI SME NA ROZVOJ NAŠEJ TVORIVOSTI, PRIRODZENOSTI, A­UTENTICITY.

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, ako môžeme chcieť od našich detí, hráčov, kreativitu, tvorivosť, sebavedomie, keď od malička sme v zajatí nabaľovania informácii, vedomostí, ktoré sú do nás „tlačené“ zvonku? Kedy sa deti majú možnosť učiť na vlastných chybách, keď od mala je nám niečo „natískané-ponúkané, ako to jediné- správne“?! Najprv našimi rodičmi, tak učiteľmi v škole, neskôr trénermi a vo finále všadeprítomnými médiami?

Naša bláznivá spoločnosť v nás nekompromisne zakotvila „jadrový pohon – MUSÍŠ BYŤ PRVÝ“.
A tak to vedome-nevedome používame doma, v škole, v práci, v športe – víťazstvo za každú cenu!

Byť prvý, znamená byť úspešný, vážený, bohatý a ruka v ruke s tým ide „jediná pravda“, tá naša a kto má peniaze, má predsa moc!
A toto je kameň úrazu a odraz doby, v ktorej žijeme.

Kde to začína? Vráťme sa do školských čias. Tam nás učili sa viac „bifľovať“, zhŕňať vedomosti, stali sme sa chodiacimi encyklopédiami a naháňačmi titulov. Ale v bežnom živote málo praktickými, tvorivými a rozumnými tvormi, odtrhnutými od prírody, či zákonov Univerza.

Myslím, že celkom tu pasuje Ezopov výrok:

„Nie je múdry ten, kto vie veľa, ale ten, kto to vie využiť v živote.“

Som presvedčený, že potrebujeme sa vrátiť k vlastnej prirodzenosti, tvorivosti, aj za cenu chýb, nepodarkov, či pádov. Len tak v sebe podporíme vlastnú tvorivosť, kreativitu a jedinečnosť.

Podobné je to aj v športe. Som rozčarovaný, keď vidím, ako už v prípravkách do malých športovcov, „vzdelaní tréneri“, tlačia rôzne zaručené šablóny, herné systémy, taktické dogmy, ktoré zaručia víťazstvá nad súperom vo veku 6–12 rokov. Je to ozaj veľmi krátkozraké a vracia sa nám táto pretaktizovaná a unifikovaná výchova v neskoršom veku, či na reprezentačnej úrovni, keď si nevieme rady s „antiradarom“, ktorý vymyslel súperov tréner.

Prosím, vráťme sa k hernej prirodzenosti, spravme krok, či dva späť, poďme sa tešiť zo samotnej hry. Zastavme na chvíľu pohon-MUSÍŠ BYŤ PRVÝ. S nikým nesúťažme, neporovnávajme sa, hrajme svoju hru, zúčastňujme sa svojho vlastného preteku a k tomu veďme aj naše deti, žiakov a hráčov.

Majme jeden cieľ: byť lepšími, ako sme boli včera. Uvidíte, aký budeme zrazu iní – uvoľnení, kreatívni, jedineční. Tvorivosť, nápaditosť, originalita bude žiariť každým kúskom nášho tela. Bude vychádzať z nášho jedinečného a originálneho vnútra, nášho srdca.

Rýchlo prídeme na to, že porážať súperov z nás nikdy nespraví lepších a šťastnejších ľudí, ale je to len snaha o akýsi status na sociálnych sieťach sa prezentovať, ako víťazi a naivne sa domnievať, že nám to prinesie slávu a uznanie.

Každodenné posúvanie vlastných hraníc je tou cestou, ktorá nás privedie k vnútornej radosti, pohode, zručnostiam, ktoré sa pretavia do pozitívnych výsledkov aj v ťažkých zápasoch, na veľkých turnajoch, či súťažiach.

Ing. Miroslav Mackulín, Spracoval: UčPS tím
Mohlo by vás zaujímať

Šport a spoločnosť 2023 - príhovor Petra Sepešiho aj za UčPS

5.11.2023

FAQ00490 88. Tréner, živnosť a zamestnanie

3.10.2023

Rada Európy 1976 - O ZÁSADÁCH POLITIKY ŠPORTU PRE VŠETKÝCH

30.8.2023

Odpovede na otázky Róberta Kotiana v celom znení

2.9.2023

Návrh na zníženie rizika výtržností na verejných alebo športových podujatiach a nie iba o nich

15.12.2022

Najdôležitejšie zmeny zákonov k 30. 6. 2022 týkajúce sa športu / športových organizácií

10.8.2022

Odborníci po tretíkrát otvoria témy športu a médií na Slovensku

3.6.2022

FAQ00489 58. Riešime otázku oprávnených delegátov na blížiacej sa konferencii.

18.5.2022

Konferencia "Šport a médiá 2022"

3.6.2022

Výber z judikatúry: Súdny prieskum športu: Najvyšší súd potvrdzuje hybridnú povahu národných športových zväzov - zväzy ako orgány verejnej správy

4.4.2022

FAQ00488 57. Chcel by som sa informovať na výklad, resp. čo znamená funkcia ,,Zástupca športovcov"

9.3.2022

FAQ00487 87. Žiadosť o výklad ustanovení zákona o športe v súvislosti s ukončením registrácie športových masérov do registra fyzických osôb v športe k 31.12.2021.

8.3.2022

2/2020 O PROMĚNÁCH A AMBICÍCH ROZHODČÍHO SOUDU PRO SPORT (CAS) V POZICI POMYSLNÉ SOUDNÍ MOCI SVĚTOVÉHO SPORTU

1.3.2022

FAQ00051 - 41. Už dva mesiace riešime otázku hráčskych zmlúv hokejistov podľa Zákona o športe. V januári až marci 2019 sme zdaňovali príjem hráčov podľa §5 ods. ...

1.3.2022

FAQ00052 - 40. Môže klub alebo zväz (zväzový predpis) podmieniť povolenie/vykonanie prestupu športovca do iného/nového klubu vykonaním úhrady výchovného materské...

1.3.2022