Podpora športu musí byť adresná, efektívna a dostupná pre všetkých
V sídle Fondu na podporu športu v priestoroch Národného tenisového centra sa uskutočnilo 59. zasadnutie správnej rady Fondu na podporu športu. Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak na rokovaní zdôraznil potrebu efektívneho a spravodlivého prerozdeľovania finančných prostriedkov, ktoré majú smerovať predovšetkým do regiónov a k samosprávam.
Minister apeloval na zníženie byrokratickej záťaže a zvýšenie dostupnosti výziev pre samosprávy. „Potrebujeme, aby obce mohli čerpať finančné prostriedky bez toho, aby museli mať vopred stavebné povolenia či hotové projekty. Naším cieľom je, aby sa do výziev mohli zapojiť aj bez ukončenej administratívnej procedúry, pričom kontrola hospodárnosti by prebehla až po realizácii projektov,“ uviedol Huliak.
O stanovisko k tomuto “plánu” nás (UčPS) požiadal novinár Róbert Kotian.
Laco Križan, ako bývalý predseda Správnej rady Fondu na podporu športu, pridá prirodzene aj svoje vlastné stanovisko založené na autentickej skúsenosti predsedu fondu.
Stanovisko UčPS pre pána Kotiana, ktorý medzičasom publikoval k tejto téme článok na portáli Téma21:
https://www.tema21.sk/clanek/v-slovenskom-sporte-pribuda-penazi-no-vytraca-sa-transparentnost
V zásade na pravidlách pridelenia a zaslania verejných prostriedkov žiadateľom o ich využitie sa dá dohodnúť rôznymi spôsobmi, len treba z pohľadu ochrany verejného záujmu posúdiť plusy, mínusy a rizika jednotlivých možností, ktoré prichádzajú do úvahy. Manažérsky, právne, ekonomicky, ale aj preventívne, aby sme sa nedostali do situácie, že peniaze sú mimo dispozície a kontroly ich použitia zo strany štátu, nič sa nepostavilo, projekt a(alebo stavebné povolenie vydané neboli, prípadne medzičasom došlo k podstatnému nárastu cien pozemkov, materiálov, služieb a pod. a štátne peniaze sú minuté alebo sa nestihli minúť a treba ich po 3 rokoch nevyčerpania vrátiť, … a hľadá sa „vinník” alebo aj peniaze. Hoci mnohé iné projekty boli/sú pripravené a čakajú na podporu a realizáciu.
Do 5. generácie výzvy Fondu na podporu športu sa prihlásilo rekordných 245 žiadateľov. Tí žiadajú 92,3 milióna euro pri aktuálnej alokácii iba 17 miliónov euro. Je potrebné vyzdvihnúť navýšenie zdrojov fondu z 20 miliónov na 60 miliónov euro. Nenavýšiť maximálne za týchto okolností v roku 2025 alokáciu tejto výzvy a nepodporiť tak tieto, na okamžitú realizáciu pripravené projekty podľa vopred známych pravidiel na úkor tých, ktoré sú nepripravené na okamžitú realizáciu, ohrozí čerpanie navýšených zdrojov fondu v roku 2025. Pri avizovanej konsolidácii na rok 2026 a nasledujúce roky to môže spôsobiť vážne dôsledky.
Keď bude MF SR vidieť desiatky nevyčerpaných miliónov eur vo Fonde na podporu športu, ktoré čakajú na dopracovanie projektov (aj s reálnym rozpočtom) a vybavenie stavebného povolenia, je možné, že tieto “mŕtve” prostriedky stiahne na iné účely.
Poznáme podobné prípady z minulosti (napríklad futbalový štadión Sereď, športová hala Dunajská Streda, športový areál Revúca, mobilné ľadové plochy SZĽH, hokejová akadémia Trenčín), kedy vláda v snahe pomôcť športu v regióne či okrese schválila uznesením vlády poskytnutie prostriedkov na športovú infraštruktúru (niektoré išli cez MŠVVaŠ SR, niektoré z Úradu vlády SR a najviac priamo z MF SR), pričom tieto prostriedky boli kapitálového charakteru, čiže sa museli použiť najneskôr do 2 rozpočtových rokov po roku ich rozpočtovania/poskytnutia (§ 8 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy), čo mnohí prijímatelia takýchto prostriedkov nedokázali splniť a peniaze museli vracať do štátneho rozpočtu (v niektorých prípadoch boli vládou pridelené znova) alebo im nakoniec ani neboli poskytnuté a „prepadli”, práve kvôli tomu, že ich prijímatelia nemali stavebné povolenie, resp. pripravenosť projektu bola nedostatočná.
Schváliť peniaze na projekt bez vypracovaného projektu … koľko sa teda bude na projekt žiadať a koľko fond schváli (len kvalifikovaným odhadom?), keď nemáme projekt, keď nevieme, koľko budú náklady na vyhotovenie „predmetu projektu”, na ktorý bude príspevok poskytnutý, vrátane nákladov na vypracovanie projektu.
Štandardne je podmienkou poskytnutia príspevku z Fondu aj spolufinancovanie zo strany prijímateľa príspevku na projekt … ale z akej sumy, keď nemáme projekt a teda nevieme hodnotu nákladov na jeho realizáciu ?
Schváliť peniaze „na projekt bez projektu” a bez stavebného povolenia bude zrejme znamenať, že prostriedky pôjdu už aj na návrh projektu a vybavenie stavebného povolenia, ktoré nemusí byt nakoniec ani vydané ?
Čo potom ? Časť peňazí sa minula … bez efektu, bez naplnenia účelu ich poskytnutia.
Zohľadňuje takýto stav požiadavky ochrany verejného záujmu ?
Budú sa peniaze vracať, aj tie použité na vyhotovenie projektu ?, ako sa budú vymáhať, od koho ?, ak boli medzičasom minutá ich časť ? Kto bude zodpovedný ? Starosta, obecné zastupiteľstvo ?
Alebo ich bude Fond držať na svojom účte a postupne ich bude uvoľňovať po odsúhlasení dôvodnosti úhrady príslušného výdavku projektu ?
Čiže apriori ako odborná komunita neodmietame akúkoľvek snahu zrýchliť či uľahčiť procesy, ktoré sa môžu na začiatku zdať ako dobrý nápad, ale treba ho podrobiť serióznej debate odborníkov a praktikov, cez prizmu ochrany verejného záujmu, efektivity a pozrieť sa detailne na riziká zlyhaní, či zneužitia pravidiel a zodpovednostné vzťahy/následky.
Keď je prioritou to, aby boli peniaze na účte obce (suma sa určí zrejme kvalifikovaným odhadom, keď ešte nebude projekt), hoci aj s rizikom že stavebné povolenie nebude vydané alebo že bude vydané až za nejaký dlhší čas (ešte nemáme skúsenosti s dĺžkou stavebného konania podľa nového stavebného zákona), počas ktorého verejné prostriedky mohli vo verejnom záujme poslúžiť inej obci/mestu, ktorá je na projekt pripravená, a nie to či vôbec a kedy sa podarí projekt zrealizovať, tak to určite môže byt aj tak ako si to predstavuje pán minister …
Vyjadrenie Laca Križana zapracované aj do odpovede vyššie:
Za mňa návrh za UčPS navrhujem oveľa stručnejšie stanovisko tak, aby sa do limitovaného článku dostalo celé: Do 5. generácie výzvy fondu sa prihlásilo rekordných 245 žiadateľov. Tí žiadajú 92,3 milióna euro pri aktuálnej alokácii iba 17 miliónov euro. Je potrebné vyzdvihnúť navýšenie zdrojov fondu z 20 miliónov na 60 miliónov euro. Nenavýšiť maximálne za týchto okolností v roku 2025 alokáciu tejto výzvy a nepodporiť tak tieto, na okamžitú realizáciu pripravené projekty podľa vopred známych pravidiel na úkor tých, ktoré sú nepripravené na okamžitú realizáciu ohrozí čerpanie navyšených zdrojov fondu v roku 2025. Pri avizovanej konsolidácii na rok 2026 a nasledujúce to môže spôsobiť vážne dôsledky.