logologo_small

5. Náš zväz by chcel reprezentantovi (amatérsky športovec) preplatiť náhradu za letenku, ktorú si kúpil z dôvodu účasti na "významnom podujatí" - závode svetového pohára. Moja otázka znie - je možné takúto položku preplatiť z PUŠ bez náležitostí zákona o cestovných náhradách? Ak by sme sa totiž mali riadiť zákonom o cestovných náhradách letenku by sme preplatiť nemohli z dôvodu nesplnenia zaúčtovania výdavku do konca nasledujúceho mesiaca po vzniku výdavku a taktiež z dôvodu, že v prípade dodržania zákona o cestovných náhradách by nezvýšili financie na preplatenie všetkých náhrad, ktoré tento zákon určuje.


88. Mám zamestnanie a popri tom mám otvorenú živnosť. Spravil som si kurz kondičného trénera. Je možné podnikať aj ako tréner pod tým istým IČO, ktoré už mám pridelené ku živnosti, alebo bude pridelené nové a treba sa znovu prihlasovať aj do zdravotnej a sociálnej poisťovne? A musím deliť napríklad faktúry, zvlášť ako kondičný tréner pod tým IČO a zo živnosti zvlášť. Ak by som teda chcel pracovať/podnikať vo všetkých týchto 3 smeroch, stále platí že ak nepresiahnem určitú sumu za daňové obdobie z podnikania, tak neplatím preddavky do sociálnej poisťovne a do zdravotnej poisťovne?


58. Riešime otázku oprávnených delegátov na blížiacej sa konferencii.

Z dôvodu pandemickej situácie, ktorá bola v minulom ale aj v tomto roku, nebolo možné odohrať súťaž, čiže nemáme majstrov Slovenska za posledné dva roky. Podľa stanov - delegátmi na konferencii majú byť aj majstri Slovenska.

Ako máme postupovať v tomto prípade?

57. Chcel by som sa informovať na výklad, resp. čo znamená funkcia ,,Zástupca športovcov" v orgánoch Národného športového zväzu. Čo patrí do jeho agendy?

87. Žiadosť o výklad ustanovení zákona o športe v súvislosti s ukončením registrácie športových masérov do registra fyzických osôb v športe k 31.12.2021.

Sme vzdelávacou inštitúciou oprávnenou overovať splnenie úplnej odbornej spôsobilosti wellnes pracovník – masérske služby a obracajú sa nás mnohí uchádzači o skúšku práve z radov športových masérov a pýtajú sa ako majú postupovať.

Napriek prechodnému obdobiu 5 rokov a následnému začatiu overovania až v roku 2019 a tiež s ohľadom na pandemické opatrenia (2 roky) nebolo možné kapacitne preskúšať všetkých záujemcov a mnohí na overenie stále čakajú, čo im blokuje výkon povolania. 

V tejto súvislosti máme niekoľko otázok:
1. Ktorí športoví maséri budú/boli z registra vyradení a ako majú postupovať ďalej, keď chcú vykonávať činnosť športového maséra?
2. Ktorí športoví maséri nebudú/neboli z registra vyradení a čo preto majú/mali urobiť?
3. Maséri, ktorí sú aj športoví ale pracujú aj v iných zariadeniach nemôžu byť registrovaní v registri fyzických osôb v športe?
4. Nebolo by možné upraviť lehotu (prechodné obdobie) na rušenie registrácie z vyššie uvedených dôvodov?

86. Obraciam sa na Vás s prosbou o vyjadrenie odborného názoru týkajúceho sa činnosti športového odborníka. Máme v klube trénera, ktorý je zároveň učiteľom na základnej škole a stal na riaditeľom školy.
Dostali som otázku, či je táto funkcia zlučiteľná s činnosťou športového odborníka, trénera futbalu. Vedeli by ste mi v tomto ohľade poradiť?

42. Chcel by som Vás poprosiť o právny výklad "vrcholového športu".
V našom individuálnom športe silový trojboj máme iba jednu najvyššiu národnú súťaž (Majstrovstvá Slovenska).
Kto sú podľa Zákona o šport v našom športe tzv. vrcholoví športovci?
Všetci vykonávajú šport ako amatérsky športovci, bez zmluvy.

41. Už dva mesiace riešime otázku hráčskych zmlúv hokejistov podľa Zákona o športe. V januári až marci 2019 sme zdaňovali príjem hráčov podľa §5 ods. 1 písmena m) daňového zákona. Teraz však som dostal informáciu že VV SZĽH doporučuje uzatvoriť zmluvy pre ročník 2019 – 2020 ako SZČO a v plnej výške vyplácať odmeny. Napriek môjmu nesúhlasu sa dávali hráčom extraligového mužstva podpisovať zmluvy podľa Obchodného zákonníka a hráč je výslovne definovaný ako SZČO.

Prosím čo s tým ?

40. Môže klub alebo zväz (zväzový predpis) podmieniť povolenie/vykonanie prestupu športovca do iného/nového klubu vykonaním úhrady výchovného materskému klubu, ak ide o amatérskeho športovca bez zmluvy?

39. K analýze uvedenej problematike boli použité nasledujúce predpisy a dokumenty:

  • Zák. č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v platnom znení (ďalej len „Zákon o športe“)
  • Dôvodová správa k Zákonu o športe
  • Zák. č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v platnom znení (ďalej len „Živnostenský zákon“)
  • Zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení znení (ďalej len „Občiansky zákonník“)
  • Zák č. 36/2005 Z. z. rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon o rodine“)

Podľa ust. § 3 ods. 1 písm. e) Živnostenského zákona činnosť športovca a športového odborníka podľa osobitného predpisu nie je živnosťou.

Podľa ust. § 4 ods. 3 písm. c) Zákona o športe môže profesionálny športovec vykonávať šport aj ako samostatne zárobkovo činná osoba.

V Osobitnej časti dôvodovej správy k zákonu je uvedené, cit: „Druhou kategóriou, ktorú zavádza návrh zákona, je profesionálny športovec ako samostatne zárobkovo činná osoba. V týchto prípadoch návrh zákona reflektuje a vytvára právny rámec predovšetkým pre úpravu profesionálnych športovcov v individuálnych športoch. Ide predovšetkým o situácie, kedy sa konkrétny športovec výkonom športovej činností živí a táto pre neho predstavuje hlavný príjem (je pre neho hlavnou ekonomickou činnosťou), no jeho znaky hovoria o tom, že ho vykonáva vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, na svoje náklady, v čase podľa svojho uváženia a podobne (čo v prípade profesionálneho športovca - zamestnanca neplatí). V prípadoch, ak bude chcieť tento typ profesionálneho športovca vykonávať športovú činnosť v prospech konkrétnej športovej organizácie, predpokladá sa, že športová organizácia a športovec uzavrú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka (ustanovenie § 51), alebo zmluvy podľa Obchodného zákonníka (ustanovenie § 269 ods. 2).“.

Aj napriek absencii zákonnej úpravy postupu, podmienok a procesu zápisu športovca a skutočnosti, že MŠVVaŠ SR do dnešného dňa nezapisovalo žiadneho športovca ako SZČO sme toho právneho názoru, vzhľadom na právnu úpravu (ust. § 4 ods. 3 písm. c) Zákona o športe a negatívne vymedzenie živnosti podľa ust. § 3 ods. 1 písm. e) Živnostenského zákona ) a Dôvodovú správu k Zákonu o športe, v prípade, že profesionálny športovec má záujem vykonávať šport ako SZČO, sme toho právneho názoru, že pri profesionálnom športovcovi by sa malo postupovať obdobne ako pri zápise športového odborníka.

Ustanovenie § 31 ods. 2 Zákona o športe, znie, cit.: „Spôsobilosť športovca mať v zmluvných vzťahoch podľa tohto zákona práva a povinnosti a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti, ak v odseku 3 nie je ustanovené inak, vzniká dňom, keď športovec dovŕši 15 rokov veku; športová organizácia však nesmie dohodnúť ako deň začatia vykonávania športu deň, ktorý predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.“ môže profesionálny športovec vykonávať šport aj ako samostatne zárobkovo činná osoba.“.

Podľa ust. § 31 ods. 2 Zákona o športe na uzatvorenie písomnej zmluvy so športovcom od 15 do 18 rokov veku sa vyžaduje vyjadrenie zákonného zástupcu športovca formou podpisu na zmluve alebo na samostatnej listine, ktorá je súčasťou zmluvy.

Podľa ust. § 9 Občianskeho zákonníka majú maloletí spôsobilosť len na také právne úkony, ktoré sú svojou povahou primerané rozumovej a vôľovej vyspelosti zodpovedajúcej ich veku.

Ustanovenie § 27 ods. 1 Občianskeho zákonníka znie, cit.: „Kto je zákonným zástupcom maloletého dieťaťa, upravuje Zákon o rodine.“.

Podľa ust. § 31 ods. 1 Zákona o rodine zastupujú rodičia maloleté dieťa pri právnych úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

K prípadu neplnoletého športovca a vyššie uvedenému treba uviesť, že v prípade živností sa všeobecne požaduje podmienka 18 rokov veku, avšak vzhľadom na negatívne vymedzenú pôsobnosť Živnostenského zákona a analógiu s vykonávaním športu na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu pre športovcov od 15 do 18 roku života majú neplnoletí športovci podľa ust. § 31 ods. 2 a 3 Zákona o športe právnu spôsobilosť pri zmluvných vzťahoch, ktorú vykonávajú so súhlasom zákonného zástupcu.

Vzhľadom na uvedené sme právneho názoru, že MŠVVaŠ SR môže zapísať neplnoletého športovca ako SZČO, a malo by mu byť pridelené IČO obdobne ako pri SZČO športových odborníkoch, pričom právne úkony súvisiace s podnikaním musí urobiť zákonný zástupca neplnoletého.

Týmto si dovoľujeme požiadať sekciu legislatívno-právnu o posúdenie nášho právneho názoru a o stanovisko ako má sekcia športu ďalej postupovať pri neplnoletom športovcovi, ktorý chce vykonávať šport ako SZČO s prideleným IČO.


Ďalšie články v sekcii

Test casova os

17.1.2025

Faktografia k príprave a verejnej prezentácii tzv. Karasovej - restoratívnej novely Trestného zákona

18.1.2025

Faktografia tzv. Karasovej novely Trestného zákona

16.1.2025

Predporozumenie k poslaniu a spoločenskej zodpovednosti právnikov … za život podľa pravidiel

6.1.2025

Vianoce 2024 a Nový rok 2025

23.12.2024

Skrátený profesijný profil JUDr. Petra Sepešiho k 20.12.2024

19.12.2024

Fotogaléria zo XVI. ročníka Turnaja právnických povolaní o putovný pohár Milana Hanzela

23.11.2024

Výsledky XVI. ročníka Turnaja právnických povolaní o putovný pohár Milana Hanzela

18.11.2024

Partneri a podporovatelia XVI. ročníka Turnaja právnických povolaní o putovný pohár Milana Hanzela

4.12.2024

Rozpis časov zápasov XVI. ročníka Turnaja právnických povolaní o putovný pohár Milana Hanzela

12.11.2024

Prečo by mal byť prokurátor hoden zvýšenej pozornosti, úcty aj ochrany zo strany spoločnosti ?

6.1.2025

Turnaj právnických povolaní o putovný pohár Milana Hanzela - XVI. ročník (16.11.2024)

12.11.2024