Podľa § 3 pism. b) ZoŠ:
b) vrcholovým športom je sústavná príprava športovca s cieľom dosiahnuť vrcholový športový výsledok v súťaži a jeho účasť v medzinárodnej súťaži alebo v najvyššej národnej súťaži,
Z uvedeného vyplýva, že za "vrcholového športovca" možno považovať takého športovca, ktorý sa pripravuje sústavne s cieľom:
- dosiahnuť vrcholový športový vysledok a zároveň s cieľom
- účasti v medzinárodnej súťaži alebo v najvyššej národnej súťaži.
To, či športovec napĺňa obsah uvedenej definície "vrcholového športovca" ako profesionál alebo ako amatér nie je podstatné pre posúdenie naplnenia znakov vrcholového športu.
Máme veľa športov, ktoré nie sú zatiaľ komerčne úspešné do takej miery, aby vrcholoví športovci v týchto športoch boli profesionáli.
Na druhej strane športovec ktorý má status profesionála, lebo ho napr. financuje rodinná firma, ale jeho športová výkonnosť nie je vrcholová, len sa zučatňuje súťaži majstrovstiev Slovenska (v mnohých športoch je účasť otvorená aj pre výkonnostne slabších športovcov), vôbec nemusí spĺňať znaky vrcholového športovca, ale pôjde len o výkonnostného športovca, ktorý si samozrejme tiež zaslúži rešpekt, ale z pohľadu zákona o športe nebude môcť byť považovaný a ani štátom podporovaný ako vrcholový športovec.