Podľa Oznámenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny o možnosti predkladania žiadosti o poskytnutie finančného príspevku, Operačný program ľudské zdroje, vyhláseného dňa 17.04.2020 pod č. 3/2020/§54 – PP Aktualizácia č. 2 na základe podmienok projektu „Prvá pomoc“ na podporu udržania zamestnanosti v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu (ďalej len “MS”) a odstránením ich následkov schváleného vládou SR uznesením č. 178 zo dňa 31. marca 2020 (ďalej len „Oznámenie UPSVaR“), pre uplatnenie práva na finančný príspevok na podporu udržania pracovných miest pre zamestnávateľa alebo SZČO, ktorá je zamestnávateľom a na udržanie prevádzkovania činnosti SZČO (ďalej len “finančný príspevok”), na účely poskytnutia finančného príspevku:
= jednou zo všeobecných podmienok pre uplatnenie práva na finančný príspevok je preukázanie skutočnosti, že žiadateľ nebol k 31.12.2019 podnikom v ťažkostiach.
Predmetný pojem „podnik v ťažkostiach“ je pojmom v zmysle:
Nariadenie Komisie EU a rovnako aj Usmernenie sa pri definícii podniku v ťažkostiach zhodne odvolávajú na prílohy I a II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (ďalej len “Smernica EP”).
Podľa citovaných právnych noriem EU a podľa príslušnej prílohy I a II Smernice EP sa za podnik v ťažkostiach považuje podnik, ktorý je bez intervencie štátu takmer s určitosťou odsúdený na vylúčenie z podnikateľskej činnosti v krátkodobom alebo strednodobom horizonte, pričom:
1. v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným a akciovej spoločnosti ide o podnik, v ktorom nastane skutočnosť, že viac ako polovica jeho upísaného základného imania je prekrytá akumulovanými stratami (vrátane všetkých ostatných prvkov všeobecne považovaných za súčasť vlastných zdrojov spoločnosti)
To je prípad, keď odpočet akumulovanej straty z rezerv (vrátane všetkých ostatných prvkov všeobecne považovaných za súčasť vlastných zdrojov spoločnosti) vedie k zápornej súhrnnej sume, ktorej absolútna hodnota presahuje polovicu upísaného základného imania-
Uvedené znamená, že v podniku nastane situácia, že akumulované straty (a všetkyy prvky všeobecne považované za súčasť vlastných zdrojov spoločnosti) v absolútnom vyjadrení sú vyššia ako je ½ upísaného základného imania, čo znamená, že:
r. 80 súvahy [vlastné imanie] je záporné číslo a toto číslo (v absolútnom vyjadrení) je vyššie ako je ½ hodnoty na r. 81 súvahy [základné imanie].
Uvedená podmienka sa posudzuje len za jedno účtovné referenčné obdobie (bežné účtovné obdobie).
2. v prípade verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti a fyzickej osoby účtujúcej v sústave podvojného účtovníctva ide o podnik, v ktorom nastane skutočnosť, že viac ako polovica modifikovanej hodnoty vlastného imania je prekrytá stratou bežného účtovného obdobia.
To je prípad, keď výška straty bežného účtovného obdobia v absolútnej hodnote presahuje ½ hodnoty vlastného imania pred započítaním straty bežného účtovného obdobia, čo znamená, že:
r. 100 súvahy [výsledok hospodárenia za účtovné obdobie po zdanení] je záporné číslo a toto číslo (v absolútnom vyjadrení) je vyššie ako je ½ hodnoty súčtu r. 80 súvahy [vlastné imanie] a r. 100 súvahy [výsledok hospodárenia za účtovné obdobie po zdanení]
Uvedená podmienka sa posudzuje len za jedno účtovné referenčné obdobie (bežné účtovné obdobie).
3. v prípade fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len „SZČO“), ide o podnik v ktorom nastane skutočnosť, že hodnota uvedená na r. 12 Výkazu o príjmoch a výdavkoch (Rozdiel príjmov a výdavkov) predstavuje stratu (záporná hodnota) a jej absolútna hodnota je väčšia ako ½ hodnoty súčtu r.21 Výkazu o majetku a záväzkoch (Rozdiel majetku a záväzkov) a absolútnej hodnoty straty v r. 12 Výkazu o príjmoch a výdavkoch (Rozdiel príjmov a výdavkov).
Uvedená podmienka sa posudzuje len za jedno účtovné referenčné obdobie (bežné účtovné obdobie).
Poznámka:
V súvislosti s posudzovaním kritéria „podniku v ťažkostiach“ je potrebné rozumieť, že “podnik” je definovaný ako „každý subjekt vykonávajúci hospodársku činnosť nezávisle od jeho právneho postavenia (právnej formy) a spôsobu financovania“. Hospodárskou činnosťou sa rozumie každá činnosť, ktorá spočíva v ponuke tovarov a/alebo služieb na trhu.
Vzhľadom na skutočnosť, že prevádzkovanie činností v oblasti športu predstavuje osobitnú činnosť, ktorá v rámci SR nie je činnosťou ktorá by generovala zisk, väčšina subjektov v športe dosahuje ako výsledok ich hospodárenia straty. Vykazované straty sú často finančne kryté vkladmi prevádzkovateľov, resp. rôznymi darmi a dotáciami, pričom z účtovného hľadiska nedochádza k znižovaniu vykázaných strát.
Uvedené u subjektov v športe spôsobuje, že vykázané straty sú vyššie ako zisky, príp. finančné vklady a v konečnom dôsledku vzniká záporné vlastné imanie, ktoré značne prevyšuje upísané základné imanie, resp. jeho polovicu (u SZČO prevyšuje hodnotu majetku a záväzkov). Takýto subjekt tak spĺňa definíciu „podniku v ťažkostiach“
Vzhľadom na skutočnosť, že jednou zo všeobecných podmienok pre uplatnenie práva na finančný príspevok je preukázanie skutočnosti, že žiadateľ nebol k 31.12.2019 podnikom v ťažkostiach, v prípade aplikácie definície „podnik v ťažkostiach“ v zmysle vyššie citovanych právnych noriem EU, veľké množstvo subjektov v športe bude považované za „podnik v ťažkostiach“ a stratí možnosť na uplatnenie práva na finančný príspevok v zmysle Oznámenia UPSVaR.
V takomto prípade, veľké množstvo pracovných miest v oblasti športu môže byť ohrozených, nakoľko subjekty v športe nebudú schopné v súčasnej situácii bez priznanej podpory štátu udržať pracovné miesta, resp. udržať prevádzkovanie činnosti a jediným výsledkom bude ukončenie pracovných pomerov, resp. ukončenie činnosti subjektov v športe.
Vzhľadom na túto závažnú situáciu, navrhujeme v čo najkratšom čase prijať pre subjekty v športe, ktoré budú považované za „podnik v ťažkostiach“, alternatívne riešenia podpory na udržanie pracovného miesta, resp. na udržať prevádzkovania činnosti.