VIA IURIS je občianskym združením s viac ako 20-ročnou históriou, ktoré sa dlhodobo venuje programom a aktivitám, ktorých podstatou je snaha rozšíriť možnosti občanov pri ovplyvňovaní rozhodnutí, ktorých podstatou je zabezpečiť kontrolu výkonu verejnej moci v najširšom slova zmysle a zabezpečiť verejnosti právo zúčastniť sa na procesoch vo veciach verejného záujmu.
O histórii občianskeho združenia VIA IURIS a programov, ktoré mu predchádzali, písanej od roku 1993 si môžete viac prečítať - TU
Podľa stanov občianskeho združenia VIA IURIS je cieľom združenia „ochrana ľudských práv, rozvoj demokracie, právneho štátu a občianskej spoločnosti, zvyšovanie kvality života občanov, ochrana prírody a životného prostredia. V záujme dosiahnutia týchto cieľov bude združenie podporovať účasť občanov na rozhodovaní o veciach verejného záujmu a ich široký prístup k spravodlivosti.“
Svoje ciele združenie napĺňa najmä konzultačnou, poradenskou, publikačnou, informačnou a vzdelávacou činnosťou, medzinárodnou spoluprácou, organizovaním spoločenských akcií, konferencií, kultúrnych podujatí a iných akcií.
Združenie VIA IURIS sa v súlade s cieľmi svojej činnosti podľa stanov venuje dlhodobo témam právneho štátu, ktorých súčasťou je aj postavenie a pôsobnosť orgánov prokuratúry v právnom systéme.
V roku 2019 sa združenie pomerne komplexne zaoberalo otázkou: Ako zvýšiť dôveryhodnosť prokuratúry. V rámci skúmania tejto otázky a hľadania nových riešení boli vypracované Návrhy na zvýšenie dôveryhodnosti prokuratúry (11. 11. 2019)
V roku 2019 a 2020 boli dve zástupkyne združenia VIA IURIS členkami pracovnej skupiny Generálnej prokuratúry SR zriadenej generálnym prokurátorom Jaroslavom Čižnárom na vypracovanie návrhu zmien zákona č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre a zákona č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorých cieľom bolo upraviť zmeny spôsobu voľby generálneho prokurátora, výber, prípravu a vzdelávanie budúcich prokurátorov a tiež otvoriť verejnej kontrole výberové, hodnotiace, skúšobné procesy na prokuratúre, vrátane disciplinárneho konania, ktoré v tom čase ešte viedli disciplinárne komisie prokuratúry. Výsledkom činnosti pracovnej skupiny bol návrh zákona, ktorý po prerokovaní v riadnom pripomienkovom konaní vedenom pod č. LP/2020/206 generálny prokurátor predložil vláde SR. Tento návrh zákona však nebol zaradený na prerokovanie vládou SR.
Informácie o činnosti pracovnej skupiny generálneho prokurátora v roku 2019 a 2020 k novelizácii zákonov upravujúcich fungovanie prokuratúry sú dostupné na týchto stránkach:
V roku 2022 VIA IURIS v spolupráci s agentúrou FOCUS realizovala prieskum verejnej mienky a zisťovala, do akej miery občania poznajú hlavné poslanie a úlohy prokuratúry a prokurátorov v spoločnosti, či bežní občania rozoznajú základné rozdiely práce advokátov, sudcov a prokurátorov.
Výsledky tohto výskumu sú zverejnené v článku Prokuratúra má vysvetľovať rozhodnutia a komunikovať s novinármi, myslí si verejnosť (21.9.2022). Jedným z výstupov výskumu je poznatok, že “Väčšina ľudí nevie, čo vlastne robí prokurátor”.
V roku 2023 združenie VIA IURIS spolu s Nadáciou Zastavme korupciu predstavili odborné “Návrhy pre silný právny štát” a vyzvali demokratické politické strany, aby sa vo volebných programoch zaviazali k opatreniam na boj proti korupcii a k ochrane právneho štátu.
Združenie VIA IURIS aktuálne realizuje projekt „Reforma prokuratúry“, ktoré obsahová garantka projektu Mgr. Eva Kováčechová predstavila nasledovne:
„Cieľom tohto projektu je otvoriť verejnú odbornú diskusiu o potrebe inštitucionálnych zmien v oblasti fungovania prokuratúry ako jednej z kľúčových inštitúcií pre funkčný právny štát, identifikovať podstatné problematické oblasti a navrhnúť riešenia.
Na projekte spolupracujeme s prokurátormi, akademikmi a s ďalšími odborníkmi z právneho prostredia. Identifikované problematické miesta a návrhy chceme prediskutovať s expertami na odbornej konferencii 10. októbra 2024. Následne chceme predstaviť návrh legislatívnych a aplikačných opatrení, ktoré by mali prispieť k zlepšeniu fungovania prokuratúry ako inštitúcie a k jej premene na modernú inštitúciu. Tieto návrhy chceme pripravovať v diskusii s odborníkmi z oblasti prokuratúry a následne ich chceme prezentovať verejnosti a príslušným subjektom (ministrovi spravodlivosti, poslancom), a tak sa snažiť o ich presadenie do praxe.“
Na niektorých častiach projektu VIA IURIS sa ako experti občianskej spoločnosti s dlhodobým poznaním a skúsenosťami z fungovania rezortu prokuratúry zúčastnia aj viacerí prokurátori (súčasní, bývalí aj emeritní) - členovia a spolupracovníci občianskeho združenia Učená právnická spoločnosť, ktorého súčasťou je aj platforma „Prokurátorské fórum”, na činnosti ktorej v športovej ako i odbornej oblasti sa podieľajú viacerí prokurátori, vrátane bývalých a emeritných prokurátorov).
Informácie o projekte “Reforma prokuratúry” Vám budeme prinášať na stránkach portálu UčPS v sekcii Prokurátorské fórum.
Pre skupinu členov, spolupracovníkov a priaznivcov Prokurátorského fóra budú v tejto časti dostupné aj pracovné dokumenty ako napríklad zápisy z pracovných stretnutí, koncepty návrhov riešení a ďalšie podklady týkajúce sa projektu, aby ich mohli pripomienkovať a viesť vecnú odbornú diskusiu na platforme vytvorenej (nielen) pre prokurátorov ako expertov občianskej spoločnosti.