Legislatívny rámec oceňovania prokurátorov v Maďarsku je daný príkazom Generálneho prokurátora 1/2015 (I.21) o oceneniach, ktoré možno udeliť na prokuratúre (ďalej len „príkaz GP“).
Znenie príkazu GP je dostupné v maďarskom jazyku na tejto stránke: https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A15U0001.LFU&txtreferer=00000001.TXT
Ocenenia v súčasnej podobe sa odovzdávajú od roku 1992. Rezortné ocenenia však existovali aj v predchádzajúcom režime, avšak pod inými názvami.
Príkaz GP rozlišuje celkovo 10 druhov ocenení, / od ceny Kozmu Sándora po čestné uznanie / tie najvýznamnejšie (4) sú pomenované po významných prokurátoroch – Uhorských kráľovských prokurátoroch z minulosti (Kozma Sándor, Vargha Ferencz, Székely Ferencz, Magyar István), pričom najvýznamnejšie ocenenie – „Kozma Sándor díj“, je pomenovaná po prvom Uhorskom kráľovskom hlavnom prokurátorovi.
Pre zaujímavosť Kozma Sándor študoval v Košiciach, kde aj začal pôsobiť ako čakateľ na súde, Magyar István bol prešovský rodák.
Ceny udeľuje Generálny prokurátor (resp. udeľujú sa v jeho mene).
Počet laureátov na jednotlivé ocenenia ročne je limitovaný maximálnym počtom laureátov napr. 3, 5, 10, 30, avšak nie je výnimočné, že ich počet nedosiahne túto najvyššiu možnú hranicu.
Ocenenia môžu dostať prokurátori, právny čakatelia, zamestnanci prokuratúry, pracovníci justičnej akadémie, pričom jedno z ocenení sa osobitne udeľuje osobám mimo rezortu, ktoré sa významnou mierou pričinili o spoluprácu s prokuratúrou.
Ocenenia sa primárne odovzdávajú 10. júna, kedy je v Maďarsku oficiálny Deň prokuratúry, ktorý je pre pracovníkov prokuratúry dňom pracovného pokoja.
V tento deň v roku 1871 bol prijatý zákon o Uhorskej kráľovskej prokuratúre (platil aj na území Slovenska).
Najvýznamnejšie ocenenia sa odovzdávajú na pôde historickej budovy Generálnej prokuratúry resp. Ministerstva spravodlivosti v Budapešti za prítomnosti popredných predstaviteľov štátu – prezident republiky, ministerský predseda, minister spravodlivosti...
Ocenenia sú v radoch Maďarských prokurátorov mimoriadne prestížne mimo plakety dostávajú ocenení aj finančnú odmenu (cca 2500 – 2000,- eur) a možnosť nosiť stužku, ktorá navonok dáva na známosť, že ten ktorý prokurátor je držiteľ ocenenia. Ocenení majú publicitu mimo rezortu aj v celoštátnej a regionálnej printovej tlači, resp. televízii. Osobitne je potrebné zdôrazniť, že pri týchto oceneniach nejde primárne o finančné ocenenie, ale v radoch prokuratúry, ale aj verejnosti o vysoko prestížne uznanie zodpovednej a dlhoročnej práce prokurátora, resp. zamestnanca prokuratúry.
Generálny prokurátor má v odôvodnených prípadoch možnosť ocenenie odňať (doteraz sa to stalo asi v jednom prípade).
Najvýznamnejšie ocenenia môžu byť udelené aj IN MEMORIAM.
Návrhy na ocenenie sa predkladajú Generálnemu prokurátorovi do 10.3. toho ktorého roku, reálne návrhy predkladajú v absolútnej väčšine krajskí prokurátori resp. personálne oddelenie GP.
Mená ocenených sa uvádzajú vo Vestníku prokuratúry, ktorý vychádza už elektronicky každý mesiac, v ktorom sú uvedené rôzne personálne záležitosti, úmrtia, aj odborné články.
Pre zaujímavosť jedným z ocenení za dlhoročnú výnimočnú prácu v rezorte je ocenenie pamätným prsteňom s vyobrazením paragrafu. Tieto prstene sú zlaté, pre dámy s briliantom , pre pánov pečatné.
Prokurátor môže byť v rámci svojho služobného pomeru postupne ocenený aj viacerými oceneniami.
Pri úmrtí ocenených prokurátorov resp. zamestnancov prokuratúry, títo sa považujú „za vlastných zosnulých prokuratúry“ s prejavmi sústrasti pri poslednej rozlúčke a s možnosťou uhradenia všetkých nákladov za pohreb v rozpätí 25-100 %.
Z inštitúcie oceňovania prokurátorov v Maďarsku za ich prácu a činnosť dýcha úcta k tradíciám a hodnotám, prestíž, rešpekt a štábna kultúra.
V rámci SR systém oceňovania prokurátorov chýba, naopak disciplinárny systém je prepracovaný dôsledne, v podstate najväčším “ocenením” práce prokurátora na Slovensku je, keď sa mu podarí “preplávať” služobný pomer bez disciplinárky. A všetci vieme, že mnohokrát je to La Manche.
Chtiac-nechtiac s Maďarskom máme aj v rámci prokuratúry dlhoročné spoločné korene, príbuzné inštitucionálne trestnoprávne základy. Práca prokurátorov v Maďarsku aj na Slovensku má mnohé spoločné črty, vyžaduje tisícky naštudovaných strán spisov, stovky odpojednávaným hodín, výsluchov, samoštúdium, vzdelávanie, morálnu a odbornú integritu.
Možno nemusíme chcieť hneď pečatné prstene a emblémy, ale Niekto by nám (Vám) mohol aspoň potriasť rukou.
Nemyslíte, kolegovia?
Link na obrázok s ocenením Kozma Sándora:
https://signum-laudis.hu/img/gallery/5787c587b3aed.jpg

12.07.2025 JUDr. Zoltán Gallo