Návrh novely Trestného zákona (tlač 106) predstavuje ďalšiu príležitosť na odstránenie nedostatkov doterajšej právnej úpravy, ktorá
- obsahuje nedbanlivostnú formu konania, ktorej trestnosť predpisy EÚ vôbec nevyžadujú (§ 263 TZ), čo odôvodňuje jej vypustenie z Trestného zákona ako tzv. „gold plating” (t.j. pri transpozícii predpisov EÚ do právneho poriadku SR sme išli ďalej ako bolo treba) a ponechať riešenie nedbanlivostných deliktov v rámci administratívnej zodpovednosti;
- nastavením trestných sadzieb majetkových a hospodárskych trestných činov zásadne limituje vecnú pôsobnosť Európskej prokuratúry (EPPO) a činnosť európskych delegovaných prokurátorov pôsobiacich na Slovensku v rozsahu trestných vecí vyšetrovaných na území SR, ktorých predmetom sú "európske prostriedky", či už ide o clo, ktoré je príjmom rozpočtu EÚ alebo o prostriedky poskytnuté z rozpočtu EÚ, z rozpočtu spravovaného EÚ alebo v mene EÚ.
Čo sa týka limitovania vecnej pôsobnosti EPPO, podstata prekážky spočíva v tom, že nariadenia Rady (EÚ) 2017/1939 z 12. októbra 2017, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry (ďalej len “Nariadenie o EPPO”) v čl. 25 ods. 3 písm. a) obsahuje pravidlo, že horná hranica trestnej sadzby stanovená vo vnútroštátnom práve za trestný čin patriaci do pôsobnosti EPPO musí byť vyššia ako horná hranica trestnej sadzby ustanovená za neoddeliteľne spojený trestný čin.
Bližšie informácie o Európskej prokuratúre (EPPO) a jej fungovaní sú dostupné na stránke Rady EÚ.
Pri komplexných a zásadných zmenách trestných sadzieb v majetkových a hospodárskych trestných činoch je príležitosť na to, aby oba vyššie uvedené nedostatky súčasnej právnej úpravy boli vyriešené.
"Karasova novela" riešila problém vecnej pôsobnosti EPPO tak, že
- skutková podstata nedbanlivostnej formy konania proti finančným záujmom EÚ - § 263 sa navrhoval vypustiť z Trestného zákona a
- najzávažnejšie majetkové a hospodárske trestné činy dala na rovnakú úroveň trestnosti (rovnaké trestné sadzby), ale pri trestnom čine poškodzovania finančných záujmov EÚ (§ 261 TZ) sa vo všetkých odsekoch (rozsahoch činu) navrhovala o rok vyššia horná hranica trestnej sadzby ako majú ostatné najzávažnejšie majetkové a hospodárske trestné činy. To znamená, že pri jednočinnom alebo aj viacčinnom súbehu s ktorýmkoľvek z týchto majetkových alebo hospodárskych trestných činov bude pri rovnakom rozsahu najprísnejšia kvalifikácia podľa § 261 Trestného zákona.
Zároveň bol navrhnutý spôsob prechodu živých trestných vecí do pôsobnosti EPPO.
(3) Vo veciach, v ktorých bolo začaté trestné stíhanie podľa § 199 do 31. decembra 2023, je príslušný na konanie orgán činný v trestnom konaní podľa predpisov účinných do 31. decembra 2023; to neplatí, ak si Európska prokuratúra od 1. januára 2024 uplatnila svoju pôsobnosť.
Identifikované najčastejšie súbehy trestných činov dotýkajúcich sa finančných záujmov EÚ, ktoré by bolo vhodné vyriešiť v prospech vecnej pôsobnosti EPPO sú:
- trestný čin poškodzovania finančných záujmov EÚ podľa § 261 TZ s trestným činom subvenčného podvodu podľa § 225 TZ
- trestný čin poškodzovania finančných záujmov EÚ podľa § 261 s trestným činom machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 a 267
- trestný čin porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou podľa § 254 ods. 2 až 5 TZ s trestným činom skrátenia dane a poistného podľa § 276 TZ
Preskúmaním návrhu novely Trestného zákona predloženého na preokovanie Národnej rady SR (tlač 106) bolo zistené, že:
- Návrh nerieši tzv. „gold plating” - nevypúšťa nedbanlivostnú formu konania proti finančným záujmom EÚ - § 263 z Trestného zákona.
- Návrh rieši súbeh trestného činu poškodzovania finančných záujmov EÚ podľa § 261 TZ s trestným činom subvenčného podvodu podľa § 225 TZ tak, že trestný čin subvenčného podvodu má navrhnuté nižšie horné hranice trestných sadzieb v jednotlivých odsekoch ako sú navrhované v § 261 TZ.
- Návrh však podstatne sťaží trestné stíhanie skutkov spáchaných organizovanou skupinou v rozsahu činu do 350.000 eur, ktoré budú po zmene hraníc škody (13,1 násobné zvýšenie hraníc väčšej škody/rozsahu/prospechu) a znížení trestných sadzieb iba PREČINMI s kratšími lehotami väzby, premlčania trestného stíhania, i otáznym použitím prostriedkov OPČ a ITP, ktoré sú viazané na ZLOČINY a trestné činy, na stíhanie ktorých sa SR zaviazala medzinárodnou zmluvou. Túto právnu otázku (či ide o trestné činy na stíhanie ktorých sa SR zaviazala medzinárodnou zmluvou?) prokuratúra ani súdy doposiaľ neriešili, keďže pri spáchaní úmyselného majetkového alebo hospodárskeho trestného činu organizovanou skupinou doposiaľ išlo spravidla vždy o ZLOČIN.
- Návrh novely Trestného zákona zavádza nelogicky právny stav, že pri súbehu trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 s trestným činom poškodzovania finančných záujmov EÚ podľa § 261 bude pri malej škode a väčšej škode daná príslušnosť EPPO (horná hranica trestnej sadzby § 261 ods. 1 až 4 bude vyššia ako pri § 266 ods. 1 TZ), pri značnej škode bude tiež príslušná EPPO (horná hranica trestnej sadzby § 261 ods. 5 je vyššia ako pri § 266 ods. 2 TZ) avšak pri veľkej škode budú paradoxne príslušné vnútroštátne orgány SR (horná hranica trestnej sadzby § 261 ods. 6 bude rovnaká = 3 až 10 rokov tak, ako pri § 266 ods. 3 TZ - viď. novelizačný bod 122).
- Pri skrátení cla (clo je príjem rozpočtu EÚ) a zároveň aj DPH alebo spotrebnej dane (príjem rozpočtu SR) pri dovoze tovaru alebo služieb, kedy dochádza k súbehu trestného činu porušovania predpisov pri obehu tovaru v styku s cudzinou podľa § 254 ods 2 až 5 TZ (skrátenie cla) s trestným činom skrátenia dane a poistného podľa § 276 TZ bude aj po novele TZ právny stav taký, že pri všetkých rozsahoch škody/činu bude naďalej prísnejšia trestná sadzba v § 276 TZ, čo znamená, že spravidla vždy budú pri súbehu uvedených trestných činov príslušné na stíhanie vnútroštátne orgány SR, a nie EPPO.
Z uvedeného vyplývá, že navrhované zmeny Trestného zákona neprinesú očakávané riešenia súbehov trestných činov, na stíhanie ktorých by mohla/mala byť príslušná Európska prokuratúra … veď na to bola vytvorená.