Na FB stránke Ministerstva spravodlivosti.SR bola pred pár dňami okrem iných tabuliek zverejnená taj áto tabuľka:
Keď sa na tabuľku pozriete ako laik, vyzerá to, ako keby boli premlčacie doby vo všetkých štyroch štátoch veľmi podobné a dokonca s Českou republikou by mali byť úplne rovnaké.
Keď sa však pozrieme bližšie na detaily a súvislosti zistíme, že “diabol sa skrýva v detailoch”, ako (skoro) vždy.
Keď si trestné činy kvalifikované podľa slovenského TZ a podľa českého TZ (právnu kvalifikáciu a tým aj trestnú sadzbu podstatne ovplyvňujú hranice škody) rozdelíme do košov podľa jednotlivých dĺžok premlčacích dôb a pozrieme sa aké trestné činy sa nám do jednotlivých košov dostali, zistíme, že po novele TZ budú na Slovensku v koši sa kratšími premlčacími dobami (3 roky, 5 rokov alebo 10 rokov) zahrnuté aj závažné trestné činy (so škodou až do 250.000 eur alebo aj s následkom smrti, či znásilnenie), ktoré majú v Českej republike podstatne dlhšiu premlčaciu dobu (10 rokov alebo až 15 rokov).
Napríklad pri trestnom čine zabitia podľa § 147 ods. 1 alebo § 148 ods. 2 TZ, ktorý má podľa doterajšej právnej úpravy (§ 87 ods. 1 písm. b) TZ) pri trestnej sadzbe 7 až 10 rokov, resp. 5 až 10 rokov, premlčaciu dobu 20 rokov, bude mať po nadobudnutí novely TZ premlčaciu dobu už iba 10 rokov. To znamená, že ak sa po 11 rokoch nájde telo obete trestného činu zabitia alebo sa zistí jeho páchateľ, rodine obete, jej komunite a spoločnosti štát poskytne službu zabezpečenia spravodlivosti v podobe doručenia uznesenia o zastavení trestného stíhania z dôvodu zániku trestnosti skutku v dôsledku uplynutia 10 ročnej premlčacej doby.
V Česku je pri trestnom čine zabitia podľa § 141 ods. 1 TZ ČR pri trestnej sadzbe 3 až 10 rokov premlčacia doba 15 rokov (§ 34 ods..1 písm. b) TZ ČR).
Porovnaniiu novej právnej úpravy premlčania trestného stíhania s inými štátmi sme sa venovali v analytickom článku s názvom “Premlčanie trestného stíhania - porovnanie právnej úpravy SR s inými štátmi” a podľa schválenej právnej úpravy sme aktualizovali aj TABUĽKY, ktoré sme pripravili ako podklad k odborným príspevkom na stránkach www.beta.ucps.sk.
Ale poďme späť k tabuľkám ministerstva spravodlivosti, dokonca pod niektorou z publikovaných tabuliek je uvedené ako autor analytické centrum MS SR, ktorého prácu a schopnosti dosť dobre poznáme z excelentných analytických podkladov, ktoré pripravovali k návrhu novely Trestného zákona (tlač 1528) v rokoch 2022 a 2023 …
Aby sme si za tou, inak graficky veľmi peknou, tabuľkou vedeli predstaviť konkrétne trestné činy rôznej závažnosti (vyjadrené rozsahom škody/prospechu/úplatku) a premlčacie doby, ktoré sa podľa platnej úpravy v jednotlivých štátoch na nich vzťahujú, doplnili sme do nich príklady troch trestných činov (jeden typický majetkový, jeden korupčný a jeden hospodársky/daňový).Je dôležité vedieť si overiť správnosť spojenia hodnôt škody s dĺžkou premlčacej doby, preto vždy pod tabuľkou uvedieme linky na súvisiacu právnu úpravu (na príslušné paragrafy obsahujúce úpravu premlčacích dôb a trestné sadzby, od ktorých sa odvíjajú).
Ako sa zmení právna úprava po nadobudnutí účinnosti novely Trestného zákona SR oproti doterajšej právnej úprave premlčania trestného stíhania v § 87 TZ?
ZMENY právnej úpravy premlčania trestného stíhania § 87 ods. 1 a 3 TZ po nadobudnutí účinnosti novely TZ (tlač 106) - schválené znenie (čl. I body 55 až 58)
55. V § 87 ods. 1 písm. b) sa slovo „dvadsať“ nahrádza slovom „pätnásť“.
56. V § 87 ods. 1 písm. b) sa slovo „najmenej“ nahrádza slovom „prevyšujúcou“.
57. V § 87 ods. 1 písm. d) sa slovo „najmenej“ nahrádza slovom „prevyšujúcou“.
58. V § 87 odsek 3 znie:
„(3) Premlčanie trestného stíhania sa prerušuje
a) vznesením obvinenia pre trestný čin, o ktorého premlčanie ide, ako aj po ňom nasledujúcimi riadnymi úkonmi orgánu činného v trestnom konaní, sudcu pre prípravné konanie alebo súdu smerujúcimi k trestnému stíhaniu obvineného, okrem prípadu, ak obvinenie bolo následne zrušené, alebo
b) ak páchateľ spáchal v premlčacej dobe nový trestný čin, za ktorý tento zákon ustanovuje trest rovnaký alebo prísnejší.“.
ZMENY právnej úpravy hraníc výšky škody po nadobudnutí účinnosti novely TZ (tlač 106) - schválené znenie (bod 64)
64. V § 125 odsek 1 znie:
„(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 700 eur. Škodou väčšou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 20 000 eur. Značnou škodou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 250 000 eur. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 650 000 eur. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.“
ZMENY právnej úpravy trestného činu podvodu v § 221 TZ po nadobudnutí účinnosti novely TZ (tlač 106) - schválené znenie (čl. I body 80, 86 a 97)
ZMENY právnej úpravy trestného činu skrátenia dane a poistného v § 276 TZ po nadobudnutí účinnosti novely TZ (tlač 106) - schválené znenie (čl. I body 125, 127, 129 a 132)
ZMENY právnej úpravy trestného činu prijímania úplatku v § 328 TZ po nadobudnutí účinnosti novely TZ (tlač 106) - schválené znenie (čl. I body 172 až 175)
ZMENY právnej úpravy trestných činov KORUPCIE po účinnosti novely TZ - aktualizované tabuľky
ČESKÁ právna úprava premlčania trestného stíhania v § 34 Trestného zákonníka ČR
ČESKÁ právna úprava hraníc výšky škody v § 138 Trestného zákonníka ČR
ČESKÁ právna úprava trestného činu podvodu v § 209 Trestného zákonníka ČR
ČESKÁ právna úprava trestného činu skrátenia dane, poplatku a podobnej povinnej platby v § 240 Trestného zákonníka ČR
ČESKÁ právna úprava trestného činu prijímania úplatku v § 331 Trestného zákonníka ČR