logologo_small

Východiská strategického hodnotenia obrany Slovenskej republiky

pondelok, 01.08.2011|Posledná aktualizácia 19.10.2019 15:14
Autor: Mgr. Ján Cuhanič

Materiál predkladá východiská pre vypracovanie komplexného návrhu cieľovej podoby ozbrojených síl a ostatných súčastí rezortu obrany garantujúcich naplnenie politickej ambície Slovenskej republiky vrátane návrhu spôsobu a časovej postupnosti reformných krokov a definovania potreby finančných zdrojov. 

Vlastný materiál tvorí prílohu článku. 

Materiál Východiská strategického hodnotenia obrany SR je predkladaný na rokovanie vlády SR v súlade s uznesením Bezpečnostnej rady SR č. 281/2011 z 12. júla 2011. Predložený materiál bol predkladateľom dopracovaný a upravený v zmysle pripomienok a odporúčaní členov Bezpečnostnej rady SR. V súlade s tým bola doplnená kritická analýza súčasného stavu ozbrojených síl, rozšírená identifikácia racionalizačných opatrení v rezorte obrany a definované parametre strategického smerovania ozbrojených síl vo forme jediného modelu a tomu odpovedajúce strategické smerovanie prvkov riadenia a zabezpečenia MO SR.

Ide o politicko-strategický materiál, v ktorom predkladateľ redkladá východiská pre vypracovanie komplexného návrhu cieľovej podoby ozbrojených síl a ostatných súčastí rezortu obrany garantujúci naplnenie politickej ambície Slovenskej republiky vrátane návrhu spôsobu a časovej postupnosti reformných krokov a definovania potreby finančných zdrojov.

Hlavným dôvodom pre strategické hodnotenie obrany SR je podľa predkladateľa narastanie nerovnováhy medzi zvyšujúcim sa rozsahom a náročnosťou úloh, ktoré pre rezort obrany a ostatné rezorty zabezpečujúce podporu obrany SR vyplývajú z právnych predpisov SR a medzinárodných zmlúv v oblasti obrany, na strane jednej a znižujúcim sa zdrojovým rámcom na realizáciu týchto úloh na strane druhej. Dlhodobé zdrojové poddimenzovanie, nízka úroveň manažmentu zdrojov v rezorte obrany, spôsobená nedostatočnou transparentnosťou na jednej strane a systémovými chybami na strane druhej, a výrazné znižovanie obranných výdavkov v ostatných rokoch sa podľa názoru predkladateľa premietlo do súčasnej krízovej situácie ozbrojených síl, ktorej riešenie vyžaduje bezodkladné prijatie systémových opatrení.

Vonkajším determinantom pre strategické hodnotenie obrany SR je dynamický vývoj bezpečnostného prostredia a nová Strategická koncepcia NATO z roku 2010 reflektujúca tento vývoj kvalitatívne novými požiadavkami na obranné úsilie členských štátov.

Rezort obrany a predovšetkým Ozbrojené sily SR (ďalej len „OS SR“) sú dnes podľa slov predkladateľa na historickej križovatke. Bez systémového, koncepčného riešenia tejto situácie je už v najbližších rokoch neodvratná postupná strata viacerých spôsobilostí OS SR s negatívnymi dôsledkami pre úroveň zaručovania obrany SR a jej medzinárodnú kredibilitu a v konečnom dôsledku pre bezpečnosť SR.

Cieľom strategického hodnotenia obrany SR je preto definovať politicko-strategický rámec pre dlhodobý rozvoj obranného potenciálu SRa ozbrojených síl vrátane zabezpečenia stabilného zdrojového rámca s ambíciou vyrovnania nerovnováhy medzi stanoveným rozsahom úloh a prideľovanými zdrojmi.

Cieľompredloženého materiálu je prijatie politického rozhodnutia vlády SR o navrhovanom strategickom smerovaní ozbrojených síl ako o základnom a nevyhnutnom predpoklade ďalšieho postupu strategického hodnotenia obrany.

Predkladaný materiál je koncentrovaným vyjadrením širších komplexných analýz vo všetkých rozhodujúcich oblastiach činnosti rezortu obrany s dôrazom na postup transformácie OS SR. Materiál predstavuje zhrnutie základných zistení z analytickej fázy strategického hodnotenia, odpovedá na otázky, v akom stave sa OS SR nachádzajú, aké sú dôvody a dopady tohto stavu, zároveň obsahuje návrh strategického smerovania ozbrojených síl a prvkov riadenia a zabezpečenia rezortu obrany.

Rozpracovanie navrhovaného strategického smerovania rezortu obrany bude predmetom nadväzného komplexného materiálu obsahujúceho model cieľovej podoby ozbrojených síl a ostatných súčastí rezortu obrany, vrátane návrhu spôsobu a časovej postupnosti reformných krokov a definovania potreby finančných zdrojov. Tento komplexný materiál bude predložený vláde SR na schválenie do konca roka 2011.

Obrana je celospoločenskou, nadrezortnou záležitosťou, na ktorej sa popri MO SR podieľajú aj ďalšie štátne orgány a iné subjekty verejnej správy. Predložený materiál sa v vzhľadom na súčasnú akútnu situáciu v ozbrojených silách prednostne zaoberá týmto základným výkonným prvkom systému obrany štátu. Od poslania, úloh, veľkosti a charakteru ozbrojených síl sa budú odvíjať kvalitatívne i kvantitatívne požiadavky na ostatné súčasti systému obrany štátu vrátane prvkov podpory obrany, ktoré budú definované v nadväznom komplexnom materiáli.

Materiál prešiel skráteným predbežným a riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním a na rokovanie vlády SR je predkladaný bez rozporov. Materiál nemá vplyv na rozpočet verejnej správy, sociálne vplyvy, vplyv na podnikateľské prostredie, vplyvy na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti.


Štádium materiálu: Medzirezortné pripomienkové konanie

Materiály na stiahnutie:

Mgr. Ján Cuhanič
Mohlo by vás zaujímať

Ani Európska prokuratúra nebude mať po novele rozviazané ruky

1.1.2024

Premlčanie trestného stíhania - porovnanie právnej úpravy SR s inými štátmi

1.1.2024

Návrh na zníženie rizika výtržností na verejných alebo športových podujatiach a nie iba o nich

15.12.2022

Restoratívna justícia a jej aplikácia v podmienkach SR

23.11.2022

.pod lampou s prokurátorom Jánom Šantom: Ako sa Slovensko vyrovnáva s uneseným štátom?

5.5.2022

Pripomienky GP SR k návrhu na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických

5.1.2022

Európska komisia (EK) rozhodla o sfunkčnení úradu Európskej prokuratúry v plnom rozsahu k dátumu 1. jún 2021.

4.6.2021

Kompletné znenie zákona o odškodnení za výkon policajného oprávnenia - Gesamte Rechtsvorschrift für Polizeibefugnis-Entschädigungsgesetz, Fassung vom 27.3.2021

30.5.2021

Zákon o zodpovednosti pri výkone verejnej moci úradmi (súdnictvo a správa)

30.5.2021

Právna úprava náhrady škody vzniknutej v dôsledku trestného stíhania v Slovenskej republike a vo vybranom členskom štáte EÚ - Rakúskej republike

22.4.2021

Vážny poznatok UčPS tímu o zmene pravidiel legislatívneho procesu, ktorá je v rozpore s princípmi otvoreného vládnutia

4.7.2020

Harmonogramy prípravy novely zákona

19.10.2019

PROCESNOPRÁVNE ASPEKTY NÁSTROJA JUDICIAL REVIEW V ANGLICKU (AJ V KONTEXTE PRÁVNEJ ÚPRAVY SR) – PRIMÁRNE INŠTITÚTY – „POVOLENIE“/„SÚHLAS“ NA PRIJATIE VECI NA MERITÓRNE KONANIE A „PREDŽALOBNÉ ROKOVANIA“ V SPRÁVNOM SÚDNICTVE

19.10.2019

(VNÚTORNÁ) INTEGRITA ORGÁNU VEREJNEJ SPRÁVY A LEGITÍMNE OČAKÁVANIA AKO ELEMENTY ČINNOSTI SPRÁVNYCH ORGÁNOV V KONTEXTE SÚDNEHO PRIESKUMU (ANGLICKO/SLOVENSKÁ REPUBLIKA) – INTERPRETAČNÁ KOMPARÁCIA

19.10.2019

ADMINISTRATÍVNA JUSTÍCIA V ANGLICKU V KOMPARATÍVNEJ PERSPEKTÍVE (SO SLOVENSKOU REPUBLIKOU) – TEORETICKÉ A PRAKTICKÉ VÝCHODISKÁ

19.10.2019