logologo_small

ESĽP: Rozsudok v prípade Žúbor proti Slovenskej republike

piatok, 16.12.2011|Posledná aktualizácia 19.10.2019 13:16
Autor: Mgr. Igor Šumichrast

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil 6. decembra 2011 rozsudok v prípade Žúbor proti Slovenskej republike. Sťažovateľ žaloval Slovenskú republiku pre porušenie práva na osobnú slobodu, ktoré je zaručené článkom 5 Dohovoru.

Európsky súd konštatoval porušenie článku 5 ods. 1 a ods. 4 Dohovoru. Sťažovateľovi nepriznal žiadne odškodnenie.

Sťažovateľ tvrdil, že bol vo väzbe nezákonne. Okrem toho namietal, že ústavnému súdu trvalo príliš dlho, kým rozhodol o jeho sťažnosti a rovnako, že k uvedeným námietkam nemal k dispozícii účinný prostriedok nápravy. Európsky súd konštatoval porušenie článku 5 ods. 1 a ods. 4 Dohovoru. Sťažovateľovi nepriznal žiadne odškodnenie.

Sťažovateľ bol v roku 2003 obvinený z prípravy trestného činu lúpeže a vzatý do väzby. Jeho väzba bola viackrát predĺžená až do 24. januára 2005. V januári 2005 prokurátor podal na sťažovateľa a niekoľko ďalších osôb obžalobu na Krajský súd v Žiline. Sťažovateľ následne požiadal o prepustenie z väzby, tvrdiac, že lehota jeho väzby uplynula. Krajský súd nariadil prepustenie sťažovateľa. Najvyšší súd však rozhodol, že sťažovateľ zostane vo väzbe a predĺžil väzbu sťažovateľa.

Následne sa obrátil na ústavný súd a namietal, že jeho zotrvanie vo väzbe po 24. januári 2005 bolo nezákonné. Ďalšou sťažnosťou namietal porušenie svojich práv rozhodnutím najvyššieho súdu o predĺžení väzby. Ústavný súd rozhodol, že najvyšší súd porušil právo sťažovateľa, zaručené článkom 5 ods. 1 Dohovoru. Ústavný súd nariadil najvyššiemu súdu nahradiť sťažovateľovi trovy konania, avšak zamietol nárok sťažovateľa na finančné zadosťučinenie. Ďalším nálezom ústavný súd rozhodol, že najvyšší súd porušil právo sťažovateľa podľa článku 5 ods. 1 Dohovoru a priznal mu 50 000 Sk (cca 1 470 EUR) ako primerané finančné zadosťučinenie. Zároveň prikázal najvyššiemu súdu nahradiť sťažovateľove trovy konania. Žiadosti sťažovateľa o zrušenie rozhodnutia najvyššieho súdu a o nariadenie jeho prepustenia ústavný súd nevyhovel, pretože predmetné rozhodnutie bolo zrušené už v rámci iného konania pred ústavným súdom a sťažovateľ bol medzičasom prepustený na slobodu.

Európsky súd pre ľudské práva konštatoval, že sťažovateľ sa môže považovať za poškodenú osobu, pretože primerané finančné zadosťučinenie priznané ústavným súdom je podľa neho príliš nízke. Európsky súd sa stotožnil s právnym názorom ústavného súdu, že sťažovateľova väzba po tom, ako uplynula lehota, na ktorú bola v prípravnom konaní predĺžená, bola nezákonná. Preto došlo k porušeniu článku 5 ods. 1 Dohovoru. Námietku sťažovateľa týkajúcu sa údajnej neexistencie účinného prostriedku nápravy Európsky súd pre ľudské práva s poukazom na existenciu ústavnej sťažnosti zamietol ako zjavne nepodloženú.

Pokiaľ ide o konanie pred ústavným súdom, Európsky súd pre ľudské práva zdôraznil, že ústavný súd má pri posudzovaní sťažností na porušenie práv v dôsledku nezákonnosti väzby právomoc zrušiť rozhodnutia všeobecných súdov a nariadiť prepustenie osoby na slobodu. Preto toto konanie podľa jeho názoru musí spĺňať požiadavky článku 5 ods. 4 Dohovoru, osobitne požiadavku „rýchlosti rozhodovania“. Požiadavka rýchlosti podľa Európskeho súdu nebola splnená a preto konštatoval aj porušenie článku 5 ods. 4 Dohovoru.

Sťažovateľ požadoval 200 000 € z titulu nemajetkovej ujmy. Európsky súd pre ľudské práva však uznal námietku vlády, že nárok bol predložený až po uplynutí stanovenej lehoty1 a preto sťažovateľovi nepriznal žiadne odškodnenie.

Úplné znenie rozsudku nájdete TU


Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
1.
Zákon č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci § 19 ods. 1: 

Právo na náhradu škody sa premlčí za tri roky odo dňa, keď sa poškodený dozvedel o škode. Ak je podmienkou uplatnenia práva na náhradu škody zrušenie alebo zmena právoplatného rozhodnutia, plynie premlčacia lehota odo dňa doručenia (oznámenia) rozhodnutia. ^
Mohlo by vás zaujímať

Ani Európska prokuratúra nebude mať po novele rozviazané ruky

1.1.2024

Premlčanie trestného stíhania - porovnanie právnej úpravy SR s inými štátmi

6.4.2025

Návrh na zníženie rizika výtržností na verejných alebo športových podujatiach a nie iba o nich

15.12.2022

Restoratívna justícia a jej aplikácia v podmienkach SR

23.11.2022

.pod lampou s prokurátorom Jánom Šantom: Ako sa Slovensko vyrovnáva s uneseným štátom?

5.5.2022

Pripomienky GP SR k návrhu na uzavretie Dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických

5.1.2022

Európska komisia (EK) rozhodla o sfunkčnení úradu Európskej prokuratúry v plnom rozsahu k dátumu 1. jún 2021.

4.6.2021

Kompletné znenie zákona o odškodnení za výkon policajného oprávnenia - Gesamte Rechtsvorschrift für Polizeibefugnis-Entschädigungsgesetz, Fassung vom 27.3.2021

30.5.2021

Zákon o zodpovednosti pri výkone verejnej moci úradmi (súdnictvo a správa)

30.5.2021

Právna úprava náhrady škody vzniknutej v dôsledku trestného stíhania v Slovenskej republike a vo vybranom členskom štáte EÚ - Rakúskej republike

22.4.2021

Podmienky ústavného zákona na pokračovanie vo vyhlásenom núdzovom stave pominuli, tvrdí Pirošíková

10.11.2020

Zásah do ochrany osobných údajov musí obstáť v teste primeranosti a nevyhnutnosti aj v krízových stavoch

10.11.2020

ON-LINE prenos z konferencie Šport a právo 2019

19.10.2019

VZOROVÉ STANOVY NÁRODNÉHO ŠPORTOVÉHO ZVAZU

16.4.2020

MANUÁL k VYUŽÍVANIU DOBROVOĽNÍCTVA v ŠPORTE

19.3.2021