Organizačný výbor by mal vec prerokovať, aby bolo všetko riadne a bez akýchkoľvek pochybností preukázané a to:
- či boli informovaní účastníci riadne vopred o pravidlách súťaže, najmä čo sa týka vekového limitu (kedy, kým, ako a komu bolo konkrétne pravidlo súťaže oznámené a vysvetlené),
- či dotknutá športovkyňa skutočne bola staršia ako je vek uvedený v pravidlách súťaže (či nešlo o žiačku so zle vychádzajúcimi rokmi, žiačku, ktorá šla neskôr do školy, vynechala ročník, prepadla a pod.),
- či v pravidlách je vekové obmedzenie uvedené dostatočne zrozumiteľne a jednoznačne, t.j. či museli mať vedomosť o pravidlách vedúci dotknutého tímu).
Ak staršia hráčka vedome v rozpore s pravidlami súťaže, vopred preukázateľne oznámenými všetkým súťažiacim, resp. vedúcim ich družstiev, zasiahla do súťaže a ovplyvnila aj jej výsledok, organizátor by mal po tomto konštatovaní zmeniť dosiahnuté výsledky súťaže z dôvodu závažného porušenia základných princípov fair-play a športovej etiky, ktoré je obzvlášť potrebné dodržiavať a pestovať v súťažiach detí a mládeže a viesť k nim deti a mládež.
Z pohľadu výchovy konkrétneho športovca je dôležité zistiť, či aj samotný športovec vedel, že súťaži v rozpore s pravidlami a ak áno, bolo by zrejme na mieste vykonať výchovný pohovor s ním, prípadne rozobrať celú situáciu s celým kolektívom, ktorého je tento športovec súčasťou, pod vedením skúseného pedagóga či psychológa.
Zmeny výsledkov podujatia a jeho dôvody by mal organizátor transparentne oznámiť všetkým zúčastneným družstvám, čo bude pôsobiť aj preventívne, aj výchovne a spravodlivosti sa dá za dosť.
http://www.ucps.sk/KODEX_SPORTOVEJ_ETIKY