VÁŽENÉ DÁMY, VÁŽENÍ PÁNI, MILÉ KOLEGYNE, MILÍ KOLEGOVIA,
dostáva sa vám do rúk prvé číslo časopisu Magister Officiorum (MagOff), ktorý ako prvý v podmienkach Slovenskej republiky má ambíciu stať sa postupne odborným časopisom multidisciplinárneho charakteru, a to nielen v podobne tlačenej, ale aj v elektronickej/internetovej forme (www.magisterofficiorum.sk, www.ucps.sk). Takýto “dvojaký” prístup k vydávaniu časopisu môže, podľa nášho názoru, nemalou mierou prispieť k tomu, aby sa odborné a vedecké výstupy stali priestorom na realizáciu aktuálnych odborných diskusií vo virtuálnom prostredí.
Dnes už asi neexistujú žiadne pochybnosti o tom, že vedecké časopisy sú bežným elementom akademického, ale aj praktického života odborníkov z rôznych vedných a študijných odborov. Paradoxne však vecná „vyhranenosť“ väčšiny odborných periodík pôsobí neraz izolujúco. Čitateľovi totiž často umožňujú hlbšie preniknutie do konkrétnej problematiky, avšak nie vždy mu umožňujú vnímať príslušné atribúty v rovine „spojených nádob“.
Časopis Magister Officiorum sa síce zaraďuje medzi odborné časopisy právnického zamerania, avšak predmetom našej činnosti bude aj poukázanie na väzby, ktoré pozitívne právo má napr. na politológiu a verejnú politiku. Tieto determinanty sa budú skúmať v oboch smeroch pôsobenia, t.j. od práva k politológii, ako aj od politológii k právu. Uvedomujeme si, že ide o územie zatiaľ podrobne neprebádané. Veríme však, že naša snaha, ktorá má tak trocha novátorský rozmer, nebude na úkor vysokej odbornej a vedeckej hodnoty jednotlivých príspevkov, ktoré budú v časopise Magister Officiorum uverejňované.
Čitateľa môžeme ubezpečiť, že Magister Officiorum je a vždy bude apolitickým odborným časopisom. Magister Officiorum nebude skúmať činnosť politických strán, ich zástupcov a pod., ale poskytne priestor na to, aby právnici a politológovia našli spoločnú akademickú, resp. vedeckú platformu. Časopis poskytuje priestor na to, aby ich výstupy neboli vnímane ako separované a navzájom nesúvisiace, ale práve naopak, aby sa jednoduchšie a „hlasnejšie“ dali pomenovať styčné plochy medzi oboma disciplínami a poukázať tak na ich silné, ako aj slabé zložky. Kombinované vnímanie dvoch disciplín by totiž v ideálnom prípade mohlo mať charakter pozitívneho odborného stimulu na ďalšie spoločenské dianie v krajine, a to tak v rovine politickej, ako aj v rovine právnej, normotvornej a pod.
Snahu časopisu nájsť túto strednú cestu naznačuje už aj jeho názov, ktorý má symbolický charakter. Magister Officiorum bol významným funkcionárom Rímskej ríše majúci vplyv na verejnú politiku a správu ríše, ktorý plnil aj úlohy justičného charakteru.
Sme presvedčení o tom, že prepojenie práva s politológiou, resp. verejnou politikou, poskytne priestor na to, aby to, čo bolo doteraz viac-menej skúmané oddelene, začalo nadobúdať iný rozmer; aby to, čo bolo dlhodobo vnímané ako doména jednej disciplíny, začalo byť vnímané ako obohatenie tej druhej.
Časopis Magister Officiorum – ako ani jeho zakladateľ: Učená právnická spoločnosť – sa neviaže na žiadnu ideológiu, ani učenie. Na strane druhej však podporujú pluralitu názorov, uznávajú hodnoty vlastné európskej kultúre a spoločenstvám, hlásia sa k hodnotám a tradíciám zadefinovaným svetovým spoločenstvom a civilizovaným svetom – najmä k zachovaniu ľudskej dôstojnosti, slobode, demokracii, rovnosti, k zásadám právneho štátu a rešpektovaniu ľudských práv a základných slobôd.
Nemáme žiadne pochybnosti o tom, že to „klasické“ latinské „Ius est ars boni est aequi“ je potrebné vnímať v širších súvislostiach ako len pozitívnoprávnych - a je preto potrebné niekedy prekračovať hranice zaužívaných prístupov.
Odborný časopis, ktorý držíte v rukách je jedným z takýchto pokusov o prekročenie hraníc všedných prístupov... či je to pokus vydarený, ukáže čas.
Bratislava, október 2011
Redakčná rada
časopisu Magister Officiorum