V PRÍPADE OBCHODNEJ SPOLOČNOSTI:
Ak ho chceš vyplácať z pozície s.r.o./a.s., ZoŠ ponúka možnosť využiť “zmluvu o príprave talentovaného športovca”. V tomto prípade by konkrétny športovec musel byť zaradený v zozname talentovaných športovcov, ktorý ešte neexistuje. Talentovaného športovca definuje ZoŠ v ustanovení § 4 ods. 5 ZoŠ.
Možnosť 1: Hráč bude mať status normálnej „samostatne zárobkovo činnej osoby“. Limitácia výšky odmeny v tomto prípade neexistuje. V tomto prípade je potrebné využiť tzv. “nepomenovanú zmluvu” (napr. „zmluva o spolupráci pri výkone športovej činnosti, zmluva o výkone športu a pod......“) ktorá by mala byť uzatvorená buď v režime ustanovenia § 51 Občianskeho zákonníka, alebo v režime ustanovenia § 269 ods. 2 Obchodného zákonníka. Odvody a všetky ostatné poistné plnenia si samozrejme v tomto prípade rieši a odvázda sám hráč.
Možnosť 2: Ak ide o študenta strednej alebo vysokej školy, je ešte alternatíva použitia “Dohody o brigádnickej práci študentov”. Tu je však aktuálna limitácia odmeny do výšky 200,- EUR, ako aj limitácia maximálneho trvania dohody na 12 mesiacov, a práca musí spĺňať maximálny rozsah 20 hodín týždenne v priemere. (ustanovenie § 227 Zákonníka práce). Odmena je v tomto prípade prirodzene možná.
Možnosť 3: Ak o študenta nejde, je možnosť využiť “dohodu o pracovnej činnosti” (ustanovenie § 228a a nasl. Zákonníka práce), kde je limitovaný výkon pracovnej činnosti 10 hodín týždenne, pričom odmena je aj v tomto prípade samozrejme možná.
Možnosť 4: Ak o študenta nejde, existuje možnosť využitia “dohody o vykonaní práce” (ustanovenie § 226 Zákonníka práce. Pracovná činnosť sa v tomto prípade dá vykonávať pre klub maximálne 350 hodín ročne, pričom odmena je samozrejme možná.
V prípadoch možností č. 2 - 4 má konkrétny športový klub postavenie zamestnávateľa, a hráč zamestnanca.
V PRÍPADE OBČIANSKEHO ZDRUŽENIA:
Najlepšou možnosťou je v tomto prípade vytvorenie internej smernicu klubu, podľa ktorej talentovaný športovec v zmysle z.č. 440/2015 Z.z. (ak už bude zoznam talentovaných športovcov a ak v ňom konkrétny hráč bude zaradený).
Takýto športovec môže byť odmeňovaný v režime ustanovenia § 9 ods. 2 písm. j) z.č. 595/2003 Z.z. Postup športového klubu v tomto prípade vyžaduje:
- Uzavrieť s hráčom spomínanú zmluvu (§ 48 a nasl. ZoŠ) a dať si tam ustanovenie, napr:
- V zmysle tejto zmluvy bude športovcovi vyplácaná odmena vo výške 300,- EUR“.
- Odmena vyplácaná podľa ods. X je vyplácaná na základe internej smernice č....... zo dňa......., pričom táto odmena sa pre daňové účely posudzuje v zmysle ustanovenia § 9 ods. 2 písm.j) z.č. 595/2003 Z.z.“ plnenia.
ZÁVEREČNÉ ZISTENIA A ODPORÚČANIA:
- Spomínané ustanovenia “zákona o dani z príjmov” použiť nemožno pri obchodnej spoločnosti, je to ustanovenie využiteľné iba pre občianske združenia a pre neziskový sektor.
- Ak sa využijú pri OZ alebo NO, nie je možné protiplnenie, čo dostane športovec za výkon športovej činnosti (financie) definovať ako odmenu, ale je potrebné definovať toto protiplnenie ako “príspevok“ na konkrétne zadefinovanú aktivitu športovca.