logologo_small

PREVENTÍVNE LEKÁRSKE PREHLIADKY ŠPORTOVCOV

streda, 19.08.2015|Posledná aktualizácia 5.9.2020 19:53
Autor: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH, JUDr. Peter Sepeši, Spracoval: UčPS tím | ID článku: 18380

Autor sa v príspevku venuje problematike zdravia športovcov, posudzovaním ich zdravotného stavu a preventívnymi lekárskymi prehliadkami. Zaoberá sa významom a obsahom preventívnych lekárskych prehliadok u športovcov, ktoré sa v dnešnej dobe prestali pravidelne vykonávať v mnohých športových odvetviach.

PREVENTIVE MEDICAL EXAMINATIONS OF SPORTSPERSONS/SPORTSPEOPLE

MUDR. PAVEL MALOVIČ, PHD., MPH
KLINIKA TELOVÝCHOVNÉHO LEKÁRSTVA,
UNIVERZITNÁ NEMOCNICA BRATISLAVA – STARÉ MESTO


KĽÚČOVÉ SLOVÁ:
šport, športovec, lekár, zdravie, poškodenie zdravia, prevencia, preventívna lekárska prehliadka

KEY WORDS:
sports, sportsperson, doctor, health, damage to health, prevention, preventive medical examination

ABSTRAKT:
Autor sa v príspevku venuje problematike zdravia športovcov, posudzovaním ich zdravotného stavu a preventívnymi lekárskymi prehliadkami. Zaoberá sa významom a obsahom preventívnych lekárskych prehliadok u športovcov, ktoré sa v dnešnej dobe prestali pravidelne vykonávať v mnohých športových odvetviach.

ABSTRACT/SUMMARY:
The author focuses on the issue of preventive medical examinations – and in general – also on the topic of health of sportspeople. At the same time, he deals with the assessment of the health of sportspeople. He also analyses the importance and the contents/elements of preventive medical examinations in sports especially from the perspective of their decline in current sports.


V ostatných dvadsiatich piatich rokoch sa v mnohých športových odvetviach prestali vykonávať pravidelné preventívne prehliadky športovcov. Iba minimum športových zväzov pokračovalo a striktne dodržiava správnu zásadu – minimálne raz ročne, a to najlepšie pred začatím aktuálnej sezóny, vykonať preventívnu lekársku prehliadku na pracoviskách telovýchovného lekárstva a v prípadoch prekonania ochorení s vysokými horúčkami alebo dlhotrvajúcich zranení prehliadku zopakovať a zistiť tak prípadné zmeny zdravotného stavu, ktoré by mohli limitovať športovcovu výkonnosť alebo počas záťaže spôsobiť závažnejšie poškodenia zdravia až náhlu smrť.

Riziko poškodenia zdravia športovaním môže byť prítomné vo všetkých vekových kategóriách a predchádzať sa mu dá skutočne najlepšie len vtedy, ak športovec pozná komplexne svoj zdravotný stav a jeho tréner mu môže po konzultácii s lekárom stanoviť primerané tréningové zaťaženie a meniť podľa potreby jeho intenzitu. Obsahom lekárskej prehliadky musí byť posúdenie telesného rozvoja, komplexné vyšetrenie zdravotného stavu a hodnotenie funkčnej zdatnosti.

Pre posudzovanie telesného rozvoja sa meria výška, váha a zloženie tela. Pri výbere talentov je niekedy nevyhnutné predpovedať konečnú výšku (pre dospelosť) už v žiackom veku. Je to dôležité, pretože niektorí športovci môžu v žiackom veku rýchlo rásť a podávať dobré športové výkony, ale v dospelosti môžu svojimi výkonmi klesnúť na priemer. Rovnako tak posudzovanie hmotnosti (váhy) je dôležité, narastá nám totiž problém s detskou obezitou – preto je potrebné posudzovať pomer hmotnosti k výške a obe hodnoty zaznamenávať priebežne. Veľký význam má určenie zloženia tela – podiel aktívnej telesnej hmoty a percenta tuku, ako aj kompletné antropologické vyšetrenie obsahujúce vyšetrenie telesného typu (somatotyp) a určovanie rôznych dĺžkových i šírkových ukazovateľov aj ich vzájomné vzťahy.

Preventívne vyšetrenie musí zahŕňať kompletné posúdenie všetkých orgánových systémov tela športovca, ide teda o rozsiahly komplex. Otázky smerujú na jednotlivé obdobia tréningového cyklu (prípravné, hlavné, prechodné), na zloženia a dávky tréningových jednotiek, denný režim, stravovanie, podporné prostriedky. Rovnako tak sa nesmie zabudnúť na prekonané ochorenia v minulosti (reumatická horúčka, časté angíny, zápal obličiek, infekčné ochorenia, alergie, zápalové ochorenia srdca a pod.) a súčasné ťažkosti (zranenia, chronické ochorenia – cukrovka, ťažkosti so štítnou žľazou a pod.), užívané lieky a nosenie zdravotníckych pomôcok. Dôležité je aj zisťovanie poškodenia zdravia rodičov a súrodencov, ktoré sa týkajú najmä ochorení srdcovo – cievneho systému, vysokého tlaku, cukrovky alebo kĺbových ťažkostí.

Veľký dôraz sa kladie na vyšetrenie srdcovo-cievneho systému, kvôli prevencii náhlej smrti. Aj preto treba vyšetriť pokojové EKG a potom to isté vyšetrenie zopakovať v priebehu zaťaženia. U športovcov sa veľmi často vyskytujú najrozličnejšie srdcové šelesty a na EKG rôzne abnormality krivky, ktoré je treba veľmi citlivo a zodpovedne posudzovať a zistiť príčiny. Veľmi často môže ísť o prejavy vyššieho krvného tlaku, aktuálne alebo predchádzajúce postihnutie srdca zápalom (myokarditída), prípadne iný typ poškodenia, ale aj o pretrénovanie, výskyt chronických zápalových ložísk v prínosových alebo čelových dutinách, mandliach, žlčníku, prostate, močovom mechúre, na zubných koreňoch. Všetky tieto problémy je potom nevyhnutné riešiť spoločne so špecialistom (ORL, stomatológ, gastroenterológ, urológ a ďalší).

Dôležité je aj vyšetrenie dýchacieho systému. Ak sú akékoľvek pochybnosti, je dôležité urobiť röntgenové snímky a zabezpečiť prípadné ďalšie vyšetrenie u špecialistu na pľúcne ochorenia, alergie a imunológiu.

Vyšetrenie pohybového systému musí obsahovať hodnotenie držania tela i jeho jednotlivých častí a pohybových prejavov, najmä chôdze. Dôležité je vyšetrenie chrbtice, bedrových aj kolenných kĺbov a orientačne aj ostatných kĺbových spojení, vyšetrenie svalstva a určenie aktuálnej pohyblivosti, z dôvodu prevencie preťaženia alebo trvalého poškodenia. Orientačne sa vyšetruje aj tráviaci systém a sluch, robí sa ušné, krčné, očné a neurologické vyšetrenie a v prípade dievčat sa odporúča preventívna ročná prehliadka u gynekológa.

Každé preventívne telovýchovno-lekárske vyšetrenie je doplnené o chemické vyšetrenie moču a vyšetrenie sedimentu. V prípade pozitívneho nálezu sa dopĺňa ďalšími vyšetreniami. Neoddeliteľnou súčasťou vyšetrenia je aj vyšetrenie krvi (sedimentácia, krvný obraz, hematokrit), robievajú sa aj ďalšie hematologické a biochemické vyšetrenia podľa požiadaviek hráča a jeho lekára aj trénera.

Dôležitou súčasťou posudzovania zdravotného stavu športovca sú funkčné skúšky (záťažové testy), pri ktorých sa merajú a hodnotia reakcie rôznych orgánových systémov (najmä srdca a pľúc) na rôzne typy a druhy záťaže. Je množstvo záťažových testov, ktoré sa rozdeľujú podľa rôznych kritérií a vykonávajú na rôznorodej úrovni – podľa technického vybavenia pracoviska (bicyklová ergometria a bežiaci koberec, výskokový ergometer a podobne).

Pri voľbe metód záťažového testu je nevyhnutné prihliadať aj na vek a pohlavie vyšetrovaného. Najmä u detí je totiž potrebné vziať do úvahy ich rast, vývoj a zvláštnosti fyziologických funkcií a všetky ďalšie odlišnosti od dospelého športovca (napr. odozva na telesné zaťaženie, chorobné stavy a ich priebeh, nervová labilita, syndróm bieleho plášťa atď.). Záťažové vyšetrenie poskytuje iba informácie všeobecného rázu. Pokiaľ má športovec problémy, odporúčajú sa opakované a rozšírené vyšetrenia u špecialistu.

V závere lekárskej prehliadky zhodnocuje lekár výsledky celého preventívneho vyšetrenia, ktoré potom konzultuje s trénerom a oddielovým lekárom.

P.S. Talenty a prehliadky

Čas ukázal aj to, že cestu úspechu môžeme absolvovať do víťazného konca iba vtedy, keď talentovaní nasledovníci súčasníkov urobia všetko preto, aby mali pevné zdravie a intenzívne podľahnú športovaniu tak, že sa stane skutočne ich celodenným zamestnaním i koníčkom a oddane ho budú prežívať aj v svojich snoch.

Prvým krokom je určite rozhodnutie. Nekompromisné a pravdivé, ktoré značí, že pre šport dokážem urobiť naozaj „všetko“. Stane sa hlavnou náplňou môjho života a pravidelne budem podliehať jeho zvodom, nepremrhám svoj talent, budem skutočnou hviezdou, pracujúcou v prospech reprezentácie svojho klubu, štátu a predovšetkým seba. Lebo chcem!

Otrepaná fráza „v jednoduchosti je sila“ nemala nikdy väčšiu silu významu. Tak málo stačí! Len ma objaviť ako vynikám. Nájdeme chlapcov a dievčatá, ktorým nerobí ťažkosti zvládnuť základy nimi vybraného športu, ktorí sú dostatočne rýchli a koncentrovaní. A keď ich nájdeme, tak čo s nimi? Budú zdraví? Narastú do dostatočnej výšky a budú mať zodpovedajúcu fyzickú konštitúciu? Majú genetické predpoklady? Ako to zistíme, ako to zisťujeme? Po medicínskej stránke skoro nijako.

Pravidelnú lekársku kontrolu detí (a nielen talentov) na špecializovaných pracoviskách treba vykonávať špecializovane a v dostatočnej miere. Kým v nedávnej minulosti sme si dovolili kontrolovať rastúce deti aj dvakrát do roka a potom podľa potreby aj viackrát, vykonávať nadštandardné vyšetrenia, dnes sme radi, keď sa to podarí aspoň raz – tak ako to prikazuje rozpis súťaží, ale len v niektorých športoch. Zabúdame na investície do prevencie a zdravia, ale aj do nadštandardných vyšetrení našich budúcich hviezd, pýchy národa, potenciálnych reprezentantov, ale aj tých, ktorí budú reprezentovať našu dedinu. Prečo?

Zdravý šport sa dá zažiť len so zdravými športovcami. Iba vtedy dokážeme rozvinúť aj potenciálne talenty, ktoré nám investície určite vrátia a prinesú zisky. A vášeň pre šport bude rásť...

MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH, JUDr. Peter Sepeši, Spracoval: UčPS tím
Mohlo by vás zaujímať

Ochrana súkromného vlastníctva prísnejšia ako ochrana európskych, štátnych a iných verejných prostriedkov; organizovaná skupina už iba ako prečin - toto chceli občania či podnikatelia ?

7.5.2025

Čerpanie prostriedkov z Fondu na podporu športu (ale aj iných fondov) bez projektovej dokumentácie a bez stavebného rozhodnutia

5.5.2025

Prezentácia z konferencie Únie štátnych zástupcov ČR (25.-26.11.2024, Kroměříž)

31.3.2025

Faktografia k príprave a verejnej prezentácii tzv. Karasovej - restoratívnej novely Trestného zákona

23.4.2025

Zvýšenie hraníc škody/prospechu/rozsahu činu má zásadný dopad na trestnosť a kvalifikáciu skutkov

1.1.2024

Ochrana súkromného vlastníctva prísnejšia ako ochrana európskych, štátnych a iných verejných prostriedkov; organizovaná skupina už iba ako prečin - toto by chceli občania ?

18.2.2024

Šport a spoločnosť 2023 - príhovor Petra Sepešiho aj za UčPS

5.11.2023

FAQ00490 88. Tréner, živnosť a zamestnanie

2.10.2023

Rada Európy 1976 - O ZÁSADÁCH POLITIKY ŠPORTU PRE VŠETKÝCH

29.8.2023

Odpovede na otázky Róberta Kotiana v celom znení

2.9.2023

Návrh na zníženie rizika výtržností na verejných alebo športových podujatiach a nie iba o nich

15.12.2022

Najdôležitejšie zmeny zákonov k 30. 6. 2022 týkajúce sa športu / športových organizácií

10.8.2022

Odborníci po tretíkrát otvoria témy športu a médií na Slovensku

3.6.2022

FAQ00489 58. Riešime otázku oprávnených delegátov na blížiacej sa konferencii.

18.5.2022

Konferencia "Šport a médiá 2022"

3.6.2022

Výber z judikatúry: Súdny prieskum športu: Najvyšší súd potvrdzuje hybridnú povahu národných športových zväzov - zväzy ako orgány verejnej správy

4.4.2022

FAQ00488 57. Chcel by som sa informovať na výklad, resp. čo znamená funkcia ,,Zástupca športovcov"

9.3.2022

FAQ00487 87. Žiadosť o výklad ustanovení zákona o športe v súvislosti s ukončením registrácie športových masérov do registra fyzických osôb v športe k 31.12.2021.

8.3.2022

2/2020 PRÍSPEVOK DO DISKUSIE O NÚDZOVOM STAVE, PRIJÍMANÝCH OPATRENIACH, ... SLOBODE A DEMOKRACII

1.3.2022

2/2020 O PROMĚNÁCH A AMBICÍCH ROZHODČÍHO SOUDU PRO SPORT (CAS) V POZICI POMYSLNÉ SOUDNÍ MOCI SVĚTOVÉHO SPORTU

1.3.2022

FAQ00051 - 41. Už dva mesiace riešime otázku hráčskych zmlúv hokejistov podľa Zákona o športe. V januári až marci 2019 sme zdaňovali príjem hráčov podľa §5 ods. ...

1.3.2022

FAQ00052 - 40. Môže klub alebo zväz (zväzový predpis) podmieniť povolenie/vykonanie prestupu športovca do iného/nového klubu vykonaním úhrady výchovného materské...

1.3.2022

FAQ00053 - 39. K analýze uvedenej problematike boli použité nasledujúce predpisy a dokumenty: Zák. č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplne...

1.3.2022

FAQ00054 - 38. Futbalovému klubu v prípade zmluvy o príprave talentovaného športovca vzniká záväzok uhrádzať talentovanému športovcovi aj mzdu? V zákone o športe...

1.3.2022

FAQ00055 - 37. Zakladá samotný status amatérskeho športovca nejaké povinnosti pre športovú organizáciu alebo športovca? Nemyslím povinnosť zápisu do registra fyz...

1.3.2022

FAQ00056 - 36. Môže športovec do 15 rokov veku uzatvoriť so športovou organizáciou zmluvu o amatérskom vykonávaní športu?

1.3.2022

FAQ00057 - 35. Môže športovec do 15 rokov veku uzatvoriť so športovou organizáciou zmluvu o príprave talentovaného športovca?

1.3.2022

FAQ00058 - 34. Možno zmluvu o príprave talentovaného športovca v zmysle § 48 Zákona o športe uzatvoriť výlučne len so športovcom, ktorý je v čase uzatvorenia tej...

1.3.2022

FAQ00059 - 33. Je talentovaný športovec povinný uhrádzať náklady športovej organizácii v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia § 48 ods. 6 Zákona o športe aj v tom...

1.3.2022

FAQ00060 - 32. Je talentovaný športovec povinný uhrádzať náklady športovej organizácii v zmysle vyššie uvedeného ustanovenia § 48 ods. 6 Zákona o športe aj v tom...

1.3.2022