1. Je potrebné rozlišovať medzi „odbornou spôsobilosťou na výkon odbornej činnosti tréner“, ktorú upravuje zákon o športe a vyhláška č. 110/2016 Z. z. na jednej strane a systémom „licencií“ na druhej strane, pričom samotný pojem „licencia“ právne predpisy v oblasti športu neupravujú".
V prípade Vami uvádzaného programu ide práve o „licencie“, preto obsah a rozsah takej prípravy (vzdelávania) je v pôsobnosti príslušného národného športového zväzu. Vyhláška č. 110/2016 Z. z. síce upravuje „vedomosti, schopnosti a zručnosti, ktoré sa vyžadujú na nadobudnutie odbornej spôsobilosti na výkon odbornej činnosti tréner“, avšak ide o vzdelávacie výstupy vzťahujúce sa na formálne vzdelávanie, t.j. netýkajú sa prípadných úrovní v rámci systémov licencií. Čo sa týka nadväznosti (prepojenia) na formálne vzdelávanie trénerov, podľa § 83 ods. 11 písm. b) zákona o športe „Národný športový zväz môže vo svojich predpisoch určiť, ... podmienky, ktoré musí spĺňať tréner v jednotlivých úrovniach a kategóriách súťaženia v príslušnom športe.“. Zákon o športe tak dáva do dispozície národného športového zväzu, aby si nadväznosť na formálne vzdelávanie upravil sám (teda napr. pre extraligu juniorov by vyžadoval III. kvalifikačný stupeň a k tomu napr. licenciu úrovne A). Práve toto prepojenie možno vnímať ako cestu implementácie systémov licencií.
Zároveň je potrebné brať do úvahy aj to, na aké osoby sa má systém licencií vzťahovať. Zákon o športe totiž na rozdiel od právnej úpravy spred roku 2015 upravuje odbornú prípravu už len vo vzťahu k trénerom a inštruktorom športu. Preto prichádzajú do úvahy aj športoví odborníci podľa § 6 ods. 1 písm. c) zákona o športe „fyzická osoba vykonávajúca odbornú činnosť v športe na základe odbornej spôsobilosti určenej predpismi športového zväzu,“. Takýmto športovým odborníkom (ktorého si nadefinuje národný športový zväz) môže byť aj „coach“, ako osoba, ktorá síce nevedie tréningový proces, no za určitých podmienok môže byť doňho zapojená.
2. Ak ide o systém licencií, tým že túto oblasť prípravy (vzdelávania) zákon o športe neupravuje, je na národnom športovom zväze, aby si určil zameranie, resp. oblasť, pre ktorú bude takúto prípravu vykonávať.
3. Právne predpisy neupravujú podmienky na prijatie ani na formálnu odbornú prípravu, a teda ani do vzdelávania v rámci systémov licencií – je to v kompetencii zväzu. Vyhláška č. 110/2016 Z. z. síce upravuje „vedomosti, schopnosti a zručnosti, ktoré sa vyžadujú na nadobudnutie odbornej spôsobilosti na výkon odbornej činnosti tréner“, ale nie ako podmienky na prijatie, ale ako to, čo má tréner určitého kvalifikačného stupňa ovládať, resp. čo má spĺňať na konci odbornej prípravy.
Je však potrebné brať do úvahy skutočnosť, že na to, aby mohol niekto získať „licenciu“ trénera, musí byť vôbec trénerom v zmysle odbornej spôsobilosti podľa § 83 zákona o športe. Znamená to, že akákoľvek licencia musí byť spojená prinajmenšom s odbornou činnosťou tréner I. kvalifikačného stupňa. A na jej nadobudnutie sa vyžaduje podľa vyhlášky č. 110/2016 Z. z. „úplné stredné všeobecné vzdelanie, úplné stredné odborné vzdelanie, vyššie odborné vzdelanie“ t.j. aj maturita.