V § 46 ods. 2 Zákona o športe sú vymenované ustanovenia Zákonníka práce, ktoré sa vzťahujú na iný pracovnoprávny vzťah športovca so športovou organizáciou založený zmluvou o profesionálnom vykonávaní športu, pričom ustanovenie § 145 Zákonníka práce upravujúce náhrady výdavkov poskytovaných zamestnancovi v súvislosti s výkonom práce tam nie je uvedené.
V dôsledku toho zamestnávateľ (klub/zväz) nie je povinný zo zákona poskytovať zamestnancovi (športovcovi) za podmienok ustanovených osobitným predpisom cestovné náhrady, náhrady sťahovacích výdavkov a iných výdavkov, ktoré mu vzniknú pri plnení pracovných povinností. Všetky tieto náhrady však môžu byť dohodnuté medzi športovcom a zväzom, resp. môžu byť jednotne určené pre všetkých športových reprezentantov a členov realizačných tímov interným predpisom zväzu, samozrejme v intenciách zákona o cestovných náhradách.
V tej súvislosti je potrebné uviesť, že aj podľa § 35 ods. 4 písm. a) Zákona o športe sa predpokladá, že:
"(1) V zmluve o profesionálnom vykonávaní športu možno dohodnúť aj ďalšie podmienky, najmä
a) miesto pravidelného vykonávania športu na účel poskytovania cestovných náhrad podľa osobitného predpisu,", z čoho je zrejmé, že poskytovanie cestovných náhrad je vecou osobitných nepovinných zmluvných dojednaní medzi športovcom a športovou organizáciou.
V prípade športového reprezentanta, ktorý sa na základe nominácie národným športovým zväzom pripravuje na významnú súťaž alebo sa na nej zúčastňuje, by však cestovné náhrady zo strany národného športového zväzu poskytnuté mali byť, keďže športovec zväzu pomáha plniť základnú úlohu národného športového zväzu podľa § 16 ods. 1 písm. e) Zákona o športe.
Na záver uvádzame, že podľa § 9 zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách je možné poskytnúť aj iné náhrady, prípadne aj vyššie náhrady, ak zamestnávateľom je národný športový zväz - občianske združenie. Zamestnávateľ môže poskytovanie týchto náhrad dohodnúť v kolektívnej zmluve, v pracovnej zmluve alebo v inej písomnej dohode alebo ich určiť vo vnútornom predpise (napríklad v smernici alebo štatúte).
V takomto prípade je však potrebné prihliadať aj na súvislosti, a to, že v dotačnej zmluve môže byť na cestovné náhrady určený limit maximálne vo výške určenej podľa zákona o cestovných náhradách, v takom prípade tieto zvýšené alebo iné dohodnuté náhrady musí národný športový zväz platiť z iných, napr. komerčných zdrojov.