Otočil by som to vnímanie konfliktu záujmu v športových kluboch trochu inak.
Každá právnická osoba alebo fyzická osoba pôsobiaca v športovom klube môže vykonávať riadne svoje práva zodpovedajúce jej právnemu postaveniu, ktoré práva jej vyplývajú zo zákona, zakladateľskej listiny príslušného typu právnickej osoby, pracovnej alebo inej zmluvy, prokúry alebo splnomocnenia.
Avšak ten, kto organizuje a riadi súťaže dospelých (národný športový zväz, prípadne ním poverené športové organizácie) je povinný v súťažných poriadkoch a licenčných podmienkach definovať podmienky súťaženia a kontrolovať ich dodržiavanie tak, aby sa do tej istej súťaže nemohli prihlásiť také 2 kluby, prípadne aj viac klubov, ktoré pravidlo o konflikte záujmov nebudú spĺňať.
Je to dôležité pravidlo, ktoré súvisí s ochranou integrity športu a súťaženia, na úrovni zákona bolo toto pravidlo upravené zatiaľ len v súťažiach dospelých.
Osoba, ktorá je súčasne vo vlastníckej alebo riadiacej štruktúre viacerých klubov, ktorých družstvá dospelých súťažia v jednej súťaži vo všeobecnosti predstavuje riziko pre integritu športového súťaženia. Takáto osoba objektívne a z pohľadu jej právneho postavenia úplne legitímne disponuje oprávneniami zodpovedajúcimi jej postaveniu, má prístup k dôležitým interným informáciám oboch klubov a môže svojou aktívnou účasťou na prijímaní rozhodnutí v oboch kluboch priamo, či nepriamo zasiahnúť do výsledkov súťaženia (prestupy, hosťovania, výmeny trénerov, zostavy družstiev, či motivácia hráčov a trénerov v jednotlivých stretnutiach dlhodobej súťaže).
Uvedené pravidlo je opatrením, ktoré rešpektuje požiadavku čl. 10 ods. 1 písm. b) Dohovoru Rady Európy (ETS 215) z 18.9.2014 o manipulácii športových súťaží, ktorého podpísanie zo strany Slovenskej republiky je možné očakávať v krátkom čase.
Pripájam link na spomínaný dohovor Rady Európy:
http://www.coe.int/en/web/conventions/full-list/-/conventions/rms/09000016801cdd7e
Napríklad Slovenský futbalový zväz má toto pravidlo koncipované ešte širšie (nielen na rovnaké súťaže dospelých) v čl. 39 ods. 7 Stanov SFZ schválených v roku 2012, ktorý znie:
(7) Fyzická osoba ani právnická osoba (vrátane holdingových a dcérskych spoločností a ich organizačných zložiek) nesmie byť spoločníkom alebo členom orgánu vo viac ako jednom klube v rovnakej súťaži, ani mať podiel na hlasovacích právach v orgánoch viac ako jedného klubu, ani iným spôsobom vykonávať kontrolu nad viac ako jedným klubom v rovnakej súťaži. Podrobnejšie tieto otázky upravuje Súťažný poriadok SFZ.
Toto pravidlo vychádza z predpisov FIFA/UEFA a klubového licenčného sytému UEFA, ktorý pri preverovaní klubov žiadajúcich o udelenie licencie, striktne požaduje "rozkrytie" právnej a vlastníckej štruktúry klubu až po jeho najvyšší ovládajúci subjekt a túto požiadavku uvádzajú aj predpisy klubových súťaží UEFA:
Europa League http://www.uefa.org/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/Regulations/02/23/69/59/2236959_DOWNLOAD.pdf
Champions League
http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/Regulations/02/23/57/51/2235751_DOWNLOAD.pdf
Uvedené predpisy UEFA vo všeobecných ustanoveniach, článku 5 "Integrita súťaže" zjednodušene hovoria...
- žiadny klub (priamo alebo nepriamo) sa nemôže akýmkoľvek spôsobom podielať na chode iného klubu, mať dosah/vplyv na iný klub alebo byť jeho členom
- nikto sa nemôže (priamo alebo nepriamo) súčasne akýmkoľvek spôsobom podielať na činnosti, riadení, administratíve alebo športovej činnnosti dvoch klubov v jednej súťaži UEFA
- žiadna FO alebo PO nemôže mať kontrolu alebo vplyv na viac ako jeden klub v jednej súťaži UEFA, čím sa myslí, že:
- nemá majoritnú kontrolu nad akciami klubu, či už ich priamym vlastníctvom alebo na základe zmluvy s akcionármi
- nemá právo menovať alebo odvolať väčšinu členov orgánov klubu
- nie je schopná ovplyvňovať rozhodovací proces v klube