Podľa prechodného ustanovenia § 80ab ods. 2 k úpravám účinným od 1. januára 2016 živnostenského zákona:
(2) Živnostenské oprávnenia na vykonávanie špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry získané podľa predpisov účinných do 31. decembra 2015 zostávajú zachované do uplynutia platnosti dokladu o získanej odbornej spôsobilosti.“.
Z uvedeného vyplýva, že staré živnosti ostávajú zachované do uplytnutia platnosti dokladu o získanej odbornej spôsobilosti a teda aj s.r.o., ktoré existujú na základe týchto živností fungujú bez zmeny naďalej. Zmena sa dotýka tých športových odborníkov, ktorí uvažovali o živnosti alebo o založení s.r.o. po 1.1.2016 alebo tých, ktorým skončí po tomto dátume platnosť dokladu o odbornej spôsobilosti.
Títo športoví odborníci sú zo zákona SZČO (§ 6 ods. 3), ak sa nedohodnú so športovou organizáciou alebo iným subjektom, pre ktorý budú vykonávať činnosť (napr. športovec) na takom zmluvnom vzťahu, ktorý status SZČO vylučuje, t. j. napr. dohoda o vykonaní práce, pracovná zmluva alebo zmluva o dobrovoľníckej činnosti, pri ktorých získava športový odborník iný status (zamestnanec klubu napr. tréner pri A-družstve dospelých a zároveň dobrovoľník vykonávajúci napr. dobrovoľnícku činnosť pri detských kategóriách), a na účely týchto vzťahov nemôže byť SZČO. Popri týchto zmluvných vzťahoch však môže mať uzavretú aj inú zmluvu (napr. tzv. "nepomenovanú" zmluvu o spolupráci so športovcom), na inú/ďalšiu športovú činnosť, kde bude vystupovať ako SZČO (napr. kondičný/mentálny tréner športovca).
Ak športový odborníci budú chcieť založiť s.r.o., či už za účelom podnikania alebo aj za iným účelom (viď § 56 ods. 1 Obchodného zákonníka), nebudú musieť prikladať k žiadosti o zápis do Obchodného registra SR živnosť, budú žiadať o zapísanie predmetu činnosti "športová činnosť" podľa § 8 ods. 1, § 9 ods. 2 zákona o športe s tým, že osoby vykonávajúce športovú činnosť v s.r.o. (už nie iba zodpovedný zástupca) musia spĺňať podmienky odbornej spôsobilosti športového odborníka podľa § 6 ods. 1. písm. b) až d), § 11 ods. 1 až 3, resp. § 83 a 84 ZoŠ.
V tej súvislosti poznamenávame, že Obchodný zákonník v § 56 ods. 1 umožňuje založiť spoločnosť s ručením obmedzeným a akciovú spoločnosť aj za iným účelom, pokiaľ to osobitný zákon nezakazuje. T. j. ak by účelom a cieľom založenia obchodnej spoločnosti nebolo podnikanie v zmysle § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka ale napr. vykonávanie športovej činnosti bez naplnenia znakov podnikania, právna forma s.r.o. a a.s. umožňuje aj takúto možnosť.
Z uvedeného vyplýva, že športová organizácia, ktorá nie je založená za účelom podnikania môže mať formu s.r.o. alebo a.s., pričom zákon o športe nevylučuje, aby športová organizácia vykonávala popri športovej činnosti aj ďalšie činnosti, z ktorých je možné dosiahnuť príjem.
Podľa § 9 ods. 2 ZoŠ športová organizácia môže v súvislosti so svojou športovou činnosťou vykonávať aj inú činnosť, ktorou sa dosahuje príjem alebo ktorou možno dosiahnuť príjem.