Cez doterajší systém vzdelávania sa cez akreditované vzdelávanie podľa zákona č. 288/1997 Z. z. o telesnej kultúre a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov vyvzdelali aj takí športoví odborníci, ktorí nepôsobia v športe, resp. nevykonávajú činnosť v rámci organizovaného športu pre športovú organizáciu, ale pôsobia v rôznych wellness centrách, salónoch, alebo činnosť vykonávajú samostatne vo vlastnom mene. V súlade s predchádzajúcou právnou úpravou (zákon č. 288/1997 Z. z. a na jeho základe vyhláška MŠ SR č. 444/2008 Z. z.) však išlo o osoby vykonávajúce špecializované činnosti v oblasti telesnej kultúry, a teda na účely prechodných ustanovení (§ 103 zákona o športe) sa tieto osoby považujú za športových odborníkov.
Podľa § 103 ods. 3 zákona o športe:
Osvedčenie o odbornej spôsobilosti športového odborníka vydané podľa doterajších predpisov zostáva platné do uplynutia platnosti osvedčenia.
Pre športových odborníkov, (ktorí sú k 31.12.2015 držiteľmi živnostenského oprávnenia na vykonávanie špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry, ktoré podľa prechodného ustanovenia zostávajú zachované) z uvedeného vyplýva nasledovné:
- ak športový odborník má v platnosti osvedčenie o odbornej spôsobilosti a má v úmysle vykonávať činnosť ako športový odborník pre športovú organizáciu, alebo samostatne vo vlastnom mene, postačuje mu registrácia v informačnom systéme športu. V takom prípade oznámi živnostenskému úradu ukončenie podnikania, jeho živnosť zanikne a daňovo sa bude posudzovať ako samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 6 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov.
- ak športový odborník má na základe osvedčenia o odbornej spôsobilosti vydané živnostenské oprávnenie, a chce naďalej svoju činnosť vykonávať ako živnosť mimo oblasti športu a športovej organizácie, platí pre neho § 80ab ods. 2 živnostenského zákona.
Živnostenské oprávnenia na vykonávanie špecializovaných činností v oblasti telesnej kultúry získané podľa predpisov účinných do 31. decembra 2015 zostávajú zachované do uplynutia platnosti dokladu o získanej odbornej spôsobilosti.
Dokladom o získanej odbornej spôsobilosti je v zmysle prechodného ustanovenia osvedčenie o odbornej spôsobilosti získané na základe vzdelávania v akreditovanom vzdelávacom zariadení (nie doklad o vzdelaní).
To znamená, že staré živnostenské oprávnenia zostávajú zachované do uplynutia doby platnosti príslušného osvedčenia o odbornej spôsobilosti a až do uplynutia doby ich platnosti môžu športoví odborníci túto činnosť vykonávať ako živnosť. Ak teda doklad o získanej odbornej spôsobilosti platí napríklad do 31. decembra 2018, živnostenské oprávnenie mu platí rovnako do 31. decembra 2018 a až k 1. januáru 2019 živnostenský úrad vyznačí zánik živnostenského oprávnenia.
Aktuálne sa kreuje možnosť vzdelávania masérov popri formálnom systéme na stredných zdravotníckych školách aj v rámci ďalšieho vzdelávania cez vzdelávacie kurzy akreditované podľa zákona č. 568/2009 Z. z. o celoživotnom vzdelávaní.