Činnosť plavčíkov je činnosťou v oblasti záchrany života, pričom podľa § 6 ods. 10 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o športe“) „Za odbornú činnosť v športe sa nepovažuje záchrana života a špecializované činnosti v oblasti záchrany života.“. Činnosť plavčíkov tak nie je v súčasnosti odbornou činnosťou v športe, a teda ani plavčík nie je športovým odborníkom.
Vo vzťahu k akreditácii uvádzame, že zákon o športe už neupravuje akreditáciu vzdelávania v športe s tým, že toto vzdelávanie bolo v § 83 a 84 zákona o športe zverené do autonómie národných športových zväzov, resp. príslušným fakultám a do budúcnosti aj stredným športovým školám. Ide pritom nie o akékoľvek vzdelávanie v športe, ale len o odbornú prípravu vo vzťahu k trénerom a inštruktorom športu.
Prechodné ustanovenie § 103 ods. 1 zákona o športe ponechalo v platnosti doterajšie akreditácie, ktoré sa vzťahovali na väčší okruh odborných činností v športe. Napriek tomu, posledná platná akreditácia, ktorá bola v spojitosti s výkonom záchranárskej činnosti na vodných plochách udelená bola akreditácia pre záchranára (plavčíka) pre rafting. Tejto akreditácii uplynula platnosť 31. 8. 2013.
Norma STN EN 15288-2, ktorú uvádzate vo Vašej žiadosti, je podľa webového sídla Úradu pre metrológiu, normalizáciu a skúšobníctvo zrušená od 1.7.2009 (https://www.sutn.sk/eshop/public/standard_detail.aspx?id=107271).
Niektoré skutočnosti týkajúce sa podmienok na výkon dozoru a zabezpečenie plavčíkov upravuje zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Ani tento zákon však neupravuje (odbornú) prípravu plavčíkov.
Vzhľadom na skutočnosť, že ide o činnosť v oblasti záchrany života, odporúčame Vám obrátiť sa na Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré má v gescii okrem iného aj problematiku, ktorej sa Vaša žiadosť o informáciu týka.