Podľa § 7 ods. 4 zákona o športe:
"(4) Bezúhonnosť sa preukazuje pri zápise do registra fyzických osôb v športe písomným čestným vyhlásením; ak ide o vykonávanie činnosti športového odborníka v športe mládeže, výpisom z registra trestov nie starším ako tri mesiace. Ak príslušné orgány členských štátov Európskej únie alebo príslušné orgány tretích štátov taký doklad nevydávajú, výpis z registra trestov sa nahrádza obdobným dokladom vydaným príslušným orgánom nie starším ako tri mesiace."
Z prvej vety je zrejmé, že bezúhonnosť sa preukazuje iba pri zápise do registra fyzických osôb v športe vedeného v IS športu (viď: http://sport.iedu.sk/Contact/SportExpert/List)
V druhej vete je upravené pravidlo pre občanov z iných štátov EÚ alebo tretích štátov, ktorí prišli na Slovensko vykonávať činnosť športového odborníka a teda v registri trestov nie sú zrejme vykazované ich záznamy. Preto sa požaduje predloženie výpisu alebo obdobného potvrdenia o bezúhonnosti vydávaného v štáte, v ktorom žili pred príchodom na Slovensko. Ak cudzinci žijú dlhší čas na Slovensku, je možné, aby požiadali aj o výpis z registra trestov na Slovensku.
Údaj o overení bezúhonnosti športového odborníka sa vedie v IS športu na základe § 80 ods. 6 písm. f) Zákona o športe.
Na pravidlo uvedené v § 7 ods. 4 nadväzuje úprava v odseku 5 podľa ktorej:
"(5) Stratu bezúhonnosti je športový odborník povinný bezodkladne oznámiť športovej organizácii, pre ktorú vykonáva činnosť športového odborníka.",
Porušenie tejto povinnosti športového odborníka je sankciované:
- pri športovom odborníkovi podnikateľovi ako správny delikt podľa § 95 ods. 3 písm. b) Zákona o športe, za ktorý mu hrozí pokuta od 50 do 3000 eur (§ 95 ods. 5 Zákona o športe) a
- pri športovom odborníkovi, ktorý nie je podnikateľom, ako priestupok podľa § 96 ods. 2 písm. b) Zákona o športe, za ktorý mu hrozí pokuta od 100 do 5 000 eur alebo zákaz činnosti až na dva roky (§ 96 ods. 6 Zákona o športe).
Z uvedeného vyplýva, že splnenie podmienky bezúhonnosti sa preukazuje iba raz, pri zápise športového odborníka do IS športu a potom je športový odborník povinný (pod hrozbou sankcie za správny delikt alebo priestupok) už len oznámiť prípadnú stratu bezúhonnosti športovej organizácii (klubu alebo zväzu), pre ktorú vykonáva činnosť, a to bezodkladne po strate bezúhonnosti, t.j. ihneď po právoplatnom odsúdení za trestný čin uvedený v § 7 ods. 2 Zákona o športe a to za:
- obzvlášť závažný zločin,
- úmyselný trestný čin proti životu a zdraviu, úmyselný trestný čin proti slobode a ľudskej dôstojnosti, úmyselný trestný čin proti rodine a mládeži, úmyselný trestný čin všeobecne nebezpečný, úmyselný trestný čin proti republike, úmyselný trestný čin proti poriadku vo verejných veciach, úmyselný trestný čin proti iným právam a slobodám, alebo
- iný trestný čin, ako je uvedený v písmenách a) a b), spáchaný so zbraňou, násilím, hrozbou bezprostredného násilia, hrozbou inej ťažkej ujmy alebo s použitím nátlaku.
Osoba, ktorá bola odsúdená za niektorý z uvedených trestných činov môže znovu nadobudnúť bezúhonnosť na účely vykonávania činnosti športového odborníka až po zahladení odsúdenia. Zahladenie odsúdenia je upravené v § 92 a 93 Trestného zákona, resp. pre mladistvých odsúdených v § 121 Trestného zákona.