Pokiaľ ide o priame sponzorovanie profesionálneho športovca a amatérskeho športovca (nie prostredníctvom klubu, zväzu alebo inej športovej organizácie), táto okolnosť z pohľadu uznania sponzorského do daňových nákladov sponzora nemá žiaden význam. V súlade s § 17 ods. 19 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o ZDP daňové benefity pre sponzora (započítanie a uznanie sponzorského do výdavkov/nákladov) sú však možné pri priamom sponzorovaní športovca iba ak ide o športového reprezentanta alebo talentovaného športovca, ktorý ma uzavretú s klubom, zväzom alebo inou športovou organizáciou zmluvu o príprave talentovaného športovca, bez ohľadu na to, či je amatérom alebo profesionálom.
V súlade s § 50 ods. 1 zákona o športe podmienkou priameho sponzoringu športovca je jeho členstvo v NŠZ, národnej športovej organizácii alebo medzinárodnej športovej organizácii a účelom sponzorského nesmie byť mzda alebo odmena za vykonávanie športu.
Ak chce sponzor podporiť konkrétneho športovca, bez ohľadu na to, aký ma status (amatér, profesionál, reprezentant alebo talentovaný športovec), môže tak urobiť prostredníctvom športovej organizácie (sponzorské nejde priamo športovcovi) s tým, že v zmluve o sponzorstve v športe bude viazať poskytnuté sponzorské na použitie na prípravu konkrétneho športovca v rámci prípravy v športovej organizácii. Toto riešenie je navyše oveľa pohodlnejšie aj pre športovca, lebo nemusí sa venovať administratíve a vykazovaniu, všetko za neho vybaví športová organizácia, ktorá na to má lepšie podmienky, znalostné predpoklady i skúsenosti. Ak sponzor poukáže sponzorské prostredníctvom športovej organizácie, vie využiť aj daňové benefity. Opäť však v súlade s § 50 ods. 1 zákona o športe sponzorovaná športová organizácia musí byť členom NŠZ, národnej športovej organizácie alebo medzinárodnej športovej organizácie.
Podrobnejšie podmienky sponzorstva v športe sú upravené v § 50 a 51 zákona o športe.