Dobrovoľníkom na účely zákona o športe rozumieme fyzickú osobu (nie právnickú osobu), ktorá na základe svojho slobodného rozhodnutia bez nároku na odmenu vykonáva pre inú osobu (fyzickú alebo právnickú osobu) s jej súhlasom v jej prospech alebo vo verejný prospech dobrovoľnícku činnosť založenú na svojej schopnosti, zručnosti alebo vedomosti a spĺňa podmienky ustanovené zákonom o športe a podporne zákonom o dobrovoľníctve (v otázkach, ktoré vo vzťahu k dobrovoľníctvu zákon o športe neupravuje).
Na to, aby mohla byť osoba označená ako dobrovoľník, musí dobrovoľnícku činnosť zároveň
- vykonávať mimo svojich pracovných povinností, služobných povinností a študijných povinností vyplývajúcich jej zo zákona, z pracovnej zmluvy, zo služobnej zmluvy, zo študijného poriadku alebo z iného obdobného pre neho záväzného dokumentu,
- nevykonávať ju pre orgán alebo funkcionára právnickej osoby, ktorej je členom, zamestnancom, žiakom alebo študentom,
- vykonávať ju mimo svojho podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
Aj keď to zákon o dobrovoľníctve výslovne neustanovuje, zastávame názor, že zároveň musí ísť o výkon dobrovoľníckej činnosti mimo rámca jej povinností, ktoré jej vyplývajú z členského vzťahu k športovej organizácii, ktorá je občianskym združením.
Príklad: Dobrovoľník je členom športovej organizácie (občianskeho združenia) „A“. Dobrovoľník môže pre športovú organizáciu „A“ vykonávať dobrovoľnícku činnosť, ktorá je odlišná od jeho členských povinností, ktoré mu vyplývajú zo stanov športovej organizácie „A“. Dobrovoľník však môže pre športovú organizáciu „B“ vykonávať aj takú dobrovoľnícku činnosť, ktorá je zhodná s jeho členskými povinnosťami voči športovej organizácii „A“.